Gökyüzünde değil yer altından gümbürtü koptu! Konyalılar canlarını zor kurtardılar "Yer yarılıp içine gireceğiz sandık"

Konya'da meydana gelen bu olay görenleri şaşkına çevirdi. Yerin altından kopan gümbürtü bölge halkını korkuya sürüklerken vatandaşlar adeta canlarını zor kurtardı. İşte konuya ilişkin detaylar…

Konya'nın Çumra ilçesinde yaşayan Ebubekir Tabak isimli vatandaş, tesadüf eseri denk geldiği obruk oluşumunu cep telefonu kamerasıyla kaydetti. Çökme anında bizzat tanık olan vatandaş o anları anlatırken “yer yarılıp içine gideceğiz sandım” dedi. Yeraltından sesler duyduğunu da belirten Tabak, korkulu dakikalar yaşadıklarını söyledi.

yeni-proje-8.jpg

KONYA’DA BİR OBRUK DAHA OLUŞTU

Obruğun oluşmasına şahitlik eden Ebubekir Tabak, olayın Alibeyhüyüğü Mahallesi'nde Çumra Sulaması ana iletim kanalı olan Apa Alemdar İsale Kanalı'nın 18'inci kilometresinde, tarihi Kısıkyayla regülatörünün taş ayağının yanında obruk meydana geldiğini anlattı.

Arkadaşlarınla birlikte gezmeye çıktığını, o esnada ise yerin altından sesler geldiğini söyleyen vatandaş, duydukları sese doğru gittiklerinde küçük bir göçük oluştuğunu gördüklerini ifade etti. Aradan kısa bir zaman geçtikten sonra ise biraz ileride bir göçük daha meydana geldiğini söyleyerek, "Daha sonra göçükler büyüyüp birleşti. Göçük esnasında telefon kamerasıyla çekim yapıyordum. Yer altından gelen büyük bir sesle ve suyun da verdiği güçle, gümbürtüyle çok büyük bir göçük oluştu" dedi.

1716312372.jpg

KOYUN SÜRÜSÜ VE ÇOBAN ÜZERİNDEN GEÇTİ

Tabak, şahit olduğu anların çok korkutucu olduğunu dile getirerek şöyle devam etti:

"İnanılmaz bir sesti. Ufacık bir çukurun büyük bir sesle çökmesi, o an gerçekten çok ürperticiydi, çok korktum. Yer yarılıp içine gideceğiz sandım. Sonradan bizim bulunduğumuz alan da çöktü zaten. Çarşamba Çayı'nın suyunun tamamen gittiğini gördük. Suyun tamamı yer altına gidiyordu. Obruk oluşmadan yarım saat önce bir koyun sürüsünün ve çobanın oradan geçtiğini de gördük. Hafta sonu oluşmaması büyük bir felaketi de engellemiş olabilir. Çünkü hafta sonu aileler oraya piknik yapmak için gider, yani mutlaka birileri olurdu."

1716312358.jpg

BAŞKA OBRUKLAR DA MEYDANA GELDİ

Alibeyhüyüğü Mahallesi Muhtarı Himmet Tabak da bir süre önce aynı güzergahta başka obrukların da meydana geldiğini hatırlattı.

Bölgede obruk oluşmasının tedirginlik verdiğini vurgulayan Tabak, şunları kaydetti:

"Biz obrukların Karapınar'da çok görüldüğünü biliyorduk ama buralarda görmezdik. Buralarda obruk oluşacağı hiç aklımıza gelmezdi. Mahalle halkında tedirginlik artmaya başladı. Yerin üstünü biliyoruz ama obruğun nerede oluşacağını, yer altında neler olacağını bilemiyoruz. Bu biraz korkutucu. Bölgede yer altı sularının çekildiğini kuyuların su seviyelerinden biliyorduk. Düşmeye de devam ediyor. Böyle afetlerin yaşanmaması, daha fazla artmaması için özellikle çiftçilerimize yer altı sularını daha bilinçli ve tasarruflu kullanması çağrısında bulunuyorum."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN