İmamoğlu'ndan 'sergi soruşturmasına' tepki: Kepazelik

İmamoğlu'ndan 'sergi soruşturmasına' tepki: Kepazelik

İBB'nin Artİstanbul Feshane'de açtığı ‘Ortadan Başlamak' adlı sergiye "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme veya aşağılama" suçlamasıyla soruşturma açılması ile ilgili İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan ilk açıklama geldi. Seçim yaklaştıkça bu işlerin arttığını söyleyen İmamoğlu "Gelin bu ülkede farklı bir dönemi gerçekten yaşatın insanlara. Üzüntüyle karşıladığımı ifade edeyim, tam bir demokrasi adına kepazelik” dedi.

"Unkapanı Yağmursuyu Tüneli'nin Kazılmasını Tamamlayan Tünel Delme Makinesi Çıkış Töreni"nin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sergi soruşturması hakkında açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, LGBT propagandası yapıldığı ve cinsel içerikli tabloların bulunduğu iddiasıyla bazı gruplar tarafından protesto edilen Artistanbul Feshane’deki "Ortadan Başlamak" adlı sanat sergisi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın da soruşturma başlatmasıyla ilgili soru üzerine şunları söyledi:

'UTANÇ VERİCİ'

Her gün çok şaşırmaya devam ediyoruz. Bizi bir yanıyla şaşırtan ama bir yanıyla da ne yazık ki şaşırtmayan bir sürecin devamı bu. Önce şunu söyleyeyim. Öyle devasa bir suçlama ki 'halkı kine ve nefrete yönlendiren çalışmalar' diye niteleyen savcılığın ifade çağrısı. Bakın bir ülkede, bir ülkenin ekonomik refahı ve huzuru, demokrasideki gelişmişliği ile çok paraleldir. Şu atılan adımlara bakıyorum, Feshane’de açılan bir sergi üzerinden, adalet adına bir savcının yazdığı çağrıya bakıyorum utanç verici, utanç verici. Siz bütün dünyaya diyorsunuz ki 'Arkadaş biz de demokrasi memokrasi yok, hele sanata da bir saygı yok'. Öyle bir ortamı yaratıyorsun ki kimse bu ülkeye gelmesin. Buradan bugün hükümetin içindeki aklı başında insanları, ama ekonomiyle ilgili ama başka hususlarla ilgili aklı başında insanları göreve davet ediyorum. Ülkemize, milletimize bu denli kalıcı zarar vermeye hazır, tetikte bekleyen kötü insanlara tedbir alsınlar. Bu ister adalette ister başka noktalarda olsun.

'DEMOKRASİ ADINA KEPAZELİK'

Devlete, millete ait bir yeşil alan üzerinde kaçak bir bina yapıp, bu kaçak binanın yıkımını yapacak olan devletin kurumuna karşı oraya çevik kuvveti dizen akıl aynı akıl işte, bunlar aynı akıl. Oradaki kaçak bina, bir de kalkıyorsunuz devletin bütün kademelerini harekete geçiriyorsunuz oraya acil kamulaştırma kararı çıkartıyorsunuz. Niyetiniz başka bir şeyse azıcık şeffaf olun, hani 'Azıcık cesur olun, azıcık delikanlı olun' derler mahalle diliyle, yani öyle ifade edeyim. Çok garip bir durum. Seçime gittikçe, yürüdükçe zaman azaldıkça bu işler artıyor. Bir demokrasi sürecinin işletilmesi hususundaki bu tür kötü manzaraları, kötü süreçleri sonlandırın. Gelin bu ülkede farklı bir dönemi gerçekten yaşatın insanlara. Üzüntüyle karşıladığımı ifade edeyim, tam bir demokrasi adına kepazelik.

'HÜKÜMET İÇİNDE BU ÜLKEYİ DÜŞÜNEN BİRİLERİ VARSA BUNA SET KURSUN'

Bir dünya çapında bir restorasyon ve dünya çapında özenle insanların ziyaret ettiği, gördüğü, birçok büyükelçinin, başkonsolosun gelip ziyaret ettiği, yüz binlerce insanın meydanında, avlusunda etkinliklere katıldığı, çocuklardan gençlere, kadınlardan erkeklerine varıncaya kadar, bir yere bu tür suçlama, yazık yazık. Saldırı yapanlar önemli değil, onlar üç-beş insan. Ama bir ülkede, demokrasiyi özgürlüğü bu kadar ayaklar altına alacak hamlelere, bu ülkenin ekonomisini, bu ülkenin gelişmişliğini biraz düşünen hükümet içinde birileri varsa, çıksın buna set kursun, önlesin. Ülkemiz zarar görüyor."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN