İstanbul'da aidatlarda yüksek artış: Yüzde 170'i buldu

İstanbul'da aidatlarda yüksek artış: Yüzde 170'i buldu

Her geçen gün konut fiyatlarında yaşanan yüksek artış oranları apartman ve sitelerin aidat miktarlarına da yansıyor. EVA Gayrimenkul Değerleme verilerine göre İstanbul'daki aidatlar yüzde 40 ile yüzde 170 arasında artış gösterdi. Beşiktaş, 2 bin 900 TL ile aylık aidat tutarı en yüksek ilçe oldu.

Yüksek enflasyon ile maliyetler katlanırken vatandaşın hayat pahalılığı karşısında ezilmeye devam ediyor. Vatandaşların en çok güçlük çektiği konut sorunu yüksek kiralar ile karşısına çıkarken aidat miktarları da artık dudak uçuklatıyor.

YÜZDE 40 İLE YÜZDE 170 ARASINDA ARTIŞ

İstanbul’daki aidatların yüzde 40 ile yüzde 170 arasında arttığını açıklayan EVA Gayrimenkul Değerleme'nin Değerleme Koordinatörü Serkan Bal, aylık aidat tutarının en yüksek 2.900 TL ile Beşiktaş’ta, en düşük rakamlı ilçelerin ise Silivri, Fatih ve Çatalca olduğunu belirtti.

1kapak-006.jpg

İstanbul’da 100 m² alana sahip daire başına ortalama aidat tutarı ise minimum 575 TL’ye ulaştı.

'MALİYET, ASGARİ ÜCRET VE ENFLASYON ETKİLEDİ'

Habertürk'te yer alan habere göre, Bal, 2022 yılı başında İstanbul genelinde aidat artışlarının ortalamasının yaklaşık yüzde 40 oranlarında olduğunu belirterek, "Apartman ve site yönetimleri 2022 yılı içerisindeki hızlı gerçekleşecek olan maliyet ve enflasyon artışlarına hazırlıklı değildi. Ocak ayında uygulanan artışlar daha çok asgari ücret zammına ve enflasyon oranına odaklı gerçekleşmişti. 2022-2023 yıllarındaki değişimleri inceldiğimizde 1 yıl içerisinde gerçekleşen artış oranları yüzde 40 ile yüzde 154 arasında değişiklik göstermekteydi. Maliyetlerdeki artışlar, asgari ücrete yapılan zamlar, enflasyondaki artışların kendini gösterdiği 2022 yılı ocak ayını başlangıç noktası kabul ettiğimizde bu zamana kadar gerçekleşen artış oranları yüzde 40 ile yüzde 170 arasında değişiklik gösteriyor" diye konuştu.

'DAİRE BAŞINA ORTALAMA AİDAT TUTARI MİNİMUM 575 TL'

İstanbul’da en düşük ve en yüksek aidatların hangi ilçelerde olduğuna ilişkin de konuşan Bal, şunları kaydetti:

1kapak-005.jpg

"100 metrekarelik daire başına ödenen ortalama aylık aidat tutarında en yüksek rakam 2.900 TL ile Beşiktaş’ta görülürken, onu 2.450 TL ile Şişli, 1.950 TL ile Sarıyer ve Ataşehir, 1.850 TL ile Kadıköy takip ediyor. Söz konusu rakamın en düşük olduğu ilçeler ise Silivri, Fatih ve Çatalca. Yapılan araştırmalara göre İstanbul’da 100 m² alana sahip daire başına ortalama aidat tutarı minimum 575 TL’ye ulaştı. 2022 yılından bu zamana en yüksek artış oranı sırası ile Üsküdar, Ataşehir, Beykoz, Bahçelievler ve Kadıköy ilçeleri oldu. Bunun nedeni ise Üsküdar, Beykoz, ilçelerinde müstakil villa kullanımına uygun çok sayıda site bulunması, Kadıköy, Bahçelievler ve Ataşehir ilçelerinde de donanımlı sitelerin fazla olmasından kaynaklı. Bu sitelerdeki ortak alan maliyetlerinin hızlı artış göstermesi oranlara da yansıdı."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN