Kartal’da, asırlık ağaçlara özel bakım

Kartal’da, asırlık ağaçlara özel bakım

Kartal Belediyesi; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) işbirliğiyle, ilçedeki anıt statüsündeki ağaçları korumak ve yaşatmak amacıyla kapsamlı bir bakım çalışması gerçekleştiriyor. Çalışma kapsamında, asırlık ağaçlara yönelik; ilaçlama, budama ve restorasyon çalışmaları titizlikle uygulanarak, doğal zenginliğin sürdürülebilirliği hedefleniyor.

Ekipler, ilaçlama sürecinde çevre dostu yöntemlere öncelik vererek, kimyasal kullanımını en aza indiriyor. Bu sayede, ekosistem üzerinde minimal etki bırakılarak, ağaçların sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi sağlanıyor.

Aynı zamanda, budama çalışmalarıyla ağaçların formunu koruma ve dalların dengeli bir şekilde gelişmesi hedefleniyor. Ekipler, ağaçların yaşamsal fonksiyonlarını destekleyerek, çürük veya zayıf kısımlarını onarıyor ve böylece asırlık ağaçların daha uzun ömürlü olmalarını sağlıyor. Ayrıca, ağaçların çevresindeki alanın düzenlenmesi ve bakımı da bu kapsamda ele alınarak, genel peyzajın güzelleştirilmesine de önem veriliyor. Kartal Belediyesi ve İBB’nin örnek projesi, sürdürülebilir kalkınma ve çevre bilinciyle ilgili olarak diğer yerel yönetimlere de ilham kaynağı oluyor.

“Eşsiz Mirasımızı Koruma Sorumluluğuyla Hareket Ediyoruz”

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, anıt ağaçların korunması için ekiplerin titizlikle çalıştıklarını kaydederek; “Doğanın bize sunduğu bu eşsiz mirası koruma sorumluluğuyla hareket ederek, asırlık ağaçlarımıza gereken özeni gösteriyoruz.

Ekiplerimiz, ilaçlama, budama ve restorasyon gibi önemli aşamalarda titizlikle çalışarak, doğal dengeyi korumayı ve biyo çeşitliliği desteklemeyi amaçlıyor. İlaçlama süreçlerinde çevreye duyarlı yöntemlere öncelik vererek sadece ağaçlarımızı değil, tüm ekosistemimizi koruma altına alıyoruz. Budama çalışmalarıyla ağaçlarımızın sağlıklı ve dengeli bir şekilde büyümesini destekliyor, restorasyon ile de kökten taç yapısına kadar uzanan bir süreçle ağaçlarımızın uzun ömürlü olmalarını sağlıyoruz.

Bu proje sadece doğal güzelliklerimizi korumakla kalmıyor, aynı zamanda çevre bilinci oluşturarak toplumumuzun bu konuda daha duyarlı olmasını hedefliyor. Unutmayalım ki, doğanın korunması hepimizin sorumluluğudur. Bu anlamlı girişimin başarılı bir şekilde uygulanmasında emeği geçen tüm ekiplerimize teşekkür ediyoruz. Kartal'ımızı daha yeşil ve yaşanabilir bir kent haline getirmek için birlikte çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN