Katilden bilindik taktik! Eşini katledip ‘deli’ numarası yaptı

Türkiye'de 'önlenemeyen' kadın cinayetlerine bir yenisi daha eklendi. Bursa’da eşini öldürüp akıl sağlığı yerinde değilmiş gibi hareket eden Nurullah Meral'e mahkeme indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Bursa'da eşi Nazlı Meral'i katledip, olaydan sonra jiletle kendisine zarar veren, her duruşmada, "Eşim kapıyı açınca içeriye yüzü maskeli 4 kişi, girdi. Beni öldürmeye geldiklerini söylediler. Ben de elime bıçak alıp, kulağında kulaklıkları olan eşimin boynuna dayadım. Bana müdahale edecekler korkusu ile eşimi bıçakladım" savunması yapan Nurullah Meral'in (37) avukatı, sanığın akıl sağlığının yerinde olmadığını belirtip, rapor talep etti.

Sanığın 'akıl sağlığının yerinde' olduğuna dair raporun son duruşmada okunması ile mahkeme heyeti, Nurullah Meral'i indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

yeni-proje-6-001.jpg

NE OLMUŞTU?

Olay, geçen yıl kasım ayında Yıldırım ilçesi Değirmenönü Mahallesi Damla Sokak'ta meydana geldi. Nazlı Meral'den haber alamayan yakınları, durumdan şüphelenip evine gitti. İhbarla gelen ekipler, Meral'in bıçaklanarak öldürüldüğünü belirledi.

Polis, şüpheli olarak kadının eşi Nurullah Meral'i belirleyip, çalışma başlattı. Olay günü kendisine zarar verip, ardından hastaneye giden Nurullah Meral, tedavi sonrası gözaltına alındı.

4 yıldır Nazlı Meral ile evli olup, psikolojik sorunlar yaşadığı öne sürülen Nurullah Meral, tutuklandı. Bursa 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakkında 'yakın akrabayı öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemi ile dava açılan Nurullah Meral'in yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya Nazlı Meral'in yakınları ile taraf avukatları katıldı.

yeni-proje-7.jpg

‘İŞLEDİĞİ SUÇUN SONUÇLARINI İDRAK ETME YETENEĞİNE SAHİP’

Verdiği ifadeler dikkate alındığında, avukatı tarafından akıl sağlığının yerinde olmadığı iddia edilen sanığın, hem adli tıp kurumu raporu hem de deliller neticesinde, bunu ispatlar nitelikte bir unsurun bulunmamasına dikkat çeken savcı ise esas hakkındaki mütalaasında, sanığın herhangi bir akıl sağlığı ve zeka geriliğinin saptanmadığı, işlediği suçun hukuki anlam ve sonuçlarını idrak etme yeteneğine sahip ve cezai sorumluluğunun tam olduğunun, soruşturma aşamasında tespit edildiğine dikkat çekti.

yeni-proje-8-001.jpg

Mütalaaya karşı son savunması sorulan Nurullah Meral ise “Yapacak bir şey yoktur. Bana oyun kurdular. En büyük oyun kurucu Allah’tır” dedi.

yeni-proje-9-001.jpg

AKIL SAĞLIĞI YERİNDE ÇIKTI

Mahkeme heyeti, İstanbul Adli Tıp Kurumu 4'üncü İhtisas Dairesi'nde yapılan muayenesinde akıl sağlığının yerinde olduğu tespit edilen sanığın savunmasının hayatın olağan akışına uygun olmadığına kanaat getirip, Nurullah Meral'in 'eşe ve kadına karşı kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Heyet, cezada hiçbir indirim uygulamadı.