Kütahya'da asırlık keşif! Böylesi ilk defa görüldü: 2 metre 10 cm yüksekliğinde devasa...

Kütahya'da asırlık keşif! Böylesi ilk defa görüldü: 2 metre 10 cm yüksekliğinde devasa...

Kütahya Çavdarhisar'da, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Aizanoi Antik Kenti'nde yapılan kazılarda Yunan tanrıları Eros, Dionysos ile Herakles'e ait heykel başları bulundu. Ayrıca yine aynı kazı çalışmalarında bulunan 2 metre 10 cm yüksekliğindeki erkek heykeli de dikkat çekti...

Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kenti'nde sürdürülen kazı çalışmaları, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından 80 işçi ve 20 teknik personelle Penkalas Çayı, agora ve tiyatro bölümlerinde devam ediyor.

M.Ö. 3000'li yıllara ait olan ve tiyatro, stadyum, agora ile Zeus Tapınağı gibi tarihi yapılarıyla dönemin metropolisleri arasında yer aldığı tahmin edilen antik kentteki kazılarda Penkalas Çayı'na yoğunluk verildi.

Yapılan son çalışmalarda 2 metre 10 cm yükseklikteki erkek heykelini koruma altına alan ekip, Yunan mitolojisinde aşk tanrısı olarak bilinen Eros, şarap tanrısı Dionysos ve yarı tanrı Herakles'in de heykel başlarına ulaştı.

p-h-2-1.jpg

TAM BOYUTLARI 3-3.5 METREYE ULAŞACAK

Her geçen gün yeni bir esere ulaştıklarını belirten Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nde görevli, Kazı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun,

“2022 yılında köprünün bulunduğu alanda yaptığımız çalışmalarda bizi oldukça heyecanlandıran sürpriz buluntularla karşılaşmaya devam ettik. Bir önceki sezondan beri bu alanda bol sayıda irili ufaklı çeşitli mermer heykel parçaları buluyorduk ki bunlardan bazıları, tam olsalar yükseklikleri 3- 3,5 metreyi bulacak parçalar.

p-h-2-2.jpg

2022 yılı kazı sezonunda 3 No’lu köprü enkazında yaptığımız çalışmalar ile köprüye ait çok sayıda bloğu ortaya çıkardık. Bu çalışmalar esnasında sadece köprüye ait parçalarla karşılaşmadık. Bunun yanı sıra bir güneş saati ve çok sayıda mermer heykel parçalarıyla karşılaştık.

p-h-2-3.jpg

Özellikle son dönemde yürütülen kazılarda buldukları heykelin kendilerini çok heyecanlandırdığını dile getiren Kazı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun, “Bu heykel bugüne kadar bulduğumuz neredeyse tam tek heykel. Bir erkek heykeli ve 2 metre 10 santim yüksekliğe sahip, sadece kaidesinin yarısı ve bir ayağı eksik; diğer kısımları tamamıyla korunmuş vaziyette. Öyle umuyorum ki 2023 yılında yapacağımız çalışmalarda heykelin bu eksik parçasını da bulacağız” şeklinde konuştu.

p-h-2-4-1.jpg

BENZERLERİNİ ÖNCEKİ SEZON DA BULMUŞLARDI

Erkek heykeli dışında Yunan mitolojisine ait farklı heykel başları da bulduklarını söyleyen Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların içerisinde öne çıkan eserlerin başında yaklaşık 40 santimetre yüksekliğindeki bir 'Dionysos' başı. Bunun çok benzer örneğini bir sezon önce bulmuştuk. Bu sezon bir de 'Herakles' başı bulduk. 2020 yılında 'Herakles' gövdesi bulmuştuk. Bu sezon 'Herakles' başı bulunca acaba bir önceki sezon bulduğumuz heykelin gövdesinin başı mı, diye heyecanlandık ancak ona uymadı. Dolayısıyla şu an elimizde 2 tane 'Herakles' heykeli oldu. Umarım, ilerleyen yıllarda diğer parçalarını bulacağız.

Bunun haricinde Antik Yunan panteonunun çeşitli tanrı ve tanrıçalarına ait heykel başları da söz konusu. Ön plana çıkan örneklerden bir tanesi 'Eros' başı. Yaklaşık 20 santimetre yükseklikte. Bu alanda bulmuş olduğumuz eserler aslında karışık tarihli eserler fakat heykel parçalarının günümüzden 1800-2000 yıl öncesine ait olduğunu söylemek mümkün."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN