Manavgat halkı Ulualan'da golf istemiyor

Manavgat halkı Ulualan'da golf istemiyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Manavgat Ulualan Bölgesi'de yaptığı golf alanı planlamalarının iptalini sağlamak için tek yürek olan binlerce Manavgatlı, düzenlenen halk toplantısında 2. Kez bir araya geldi. Manavgat Ulualan’ı Koruma Platformu’nun düzenlediği toplantıda bakanlıkça askıya çıkarılan plana itiraz dilekçeleri de imzalandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ulualan’a yaptırılacak 3’ü konaklamalı, 1’i konaklamasız 4 adet golf sahasına karşı eyleme geçmek için kurulan Ulualan’ı Koruma Platformunun ikinci toplantısı, Manavgat halkının da katılımıyla Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı. “Ulualana Sahip Çıkıyoruz Halk Toplantısı’na”, CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, platformu oluşturan 44 STK temsilcisi, CHP Milletvekili Adayları Sururi Çorabatır, Aliye Coşar, Aykut Kaya, siyasi parti ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri, basın mensupları ve binlerce Manavgatlı katıldı.

Konferans Salonu’ndaki toplantı için Atatürk Kültür Merkezi fuaye alanına dev led ekranlar kurularak kalabalık halkın salon dışından da toplantıyı izlemeleri sağlandı. Ulualan’ı Koruma Platformu, ayrıca fuaye alanındaki masalarda bakanlıkça askıya çıkarılan plana itiraz dilekçeleri de Manavgat halkı tarafından imzalandı. Manavgatlılar Ulualan’da golf alanı planlaması istemediklerin belirten itiraz dilekçelerini imzalamak için kuyruğa girdi.

GÜNGÖR; “BÜTÜNCÜL PROJELENDİRİLMELİ”

Toplantının açılış konuşmasını platform başkanı ve MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör yaptı. Güngör, “Manavgat’a dayatılan golf alanları çocuklarımızın geleceğine yapılan bir sabotajdır. Ulualan bölgesi bütüncül bir bakış açısıyla projelendirilirse Manavgat'ımızın dünya kenti olmasını sağlayacaktır. ‘Ben yaptım oldu’ anlayışıyla dayatılan bu planı kabul etmiyoruz. Manavgat halkını yok sayan bu dayatmacı anlayışı kabul etmiyoruz. Ulualan için vermiş olduğumuz mücadele çocuklarımıza ekonomik gelişimini tamamlamış, yaşam kalitesi yüksek bir dünya kenti bırakmak içindir. Manavgat Ulualanı Koruma Platformu olarak bu haklı mücadelemizde tüm siyasi partilerimizi de birlikte olmaya davet ediyorum” dedi.

ÖZCAN’DAN KAMUOYU AÇIKLAMASI

Daha sonra sahneye Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve platformu oluşturan 44 STK temsilcisi davet edildi. Manavgat Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı ve Platform Sözcüsü Hasan Özcan, arkasında platform üyelerini alarak süreçle ilgili olarak Manavgat halkını bilgilendirdi.

Özcan, “Ulualan doğanın bize mirasıdır. 50 yıldır gözbebeğimiz gibi korunarak bugünlere taşınmıştır. Koruma Platformu, ilçemizdeki tüm STK’ların katılımıyla 100 bin imza ile bu projeye karşı çıkmıştır. Mahkemeler golf planlamalarına karşı iptal kararları vermiştir. Ulualan’ın bölgenin tüm özellikleri, halkımızın ihtiyaçları dikkate alınarak, ortak akılla bütüncül olarak projelendirilmesi, planlanması ve düzenlenmesi beklerken kapalı kapılar ardında bakanlıkça resen yeniden bir plan onaylandığını, üçü konaklamalı 750’şer dönüm, biri konaklamasız 550 dönüm olmak üzere dört ayrı parça olarak golf alanlarına tahsis edilecek şekilde planlandığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.

Bakanlık mahkeme kararına, Manavgat halkının iradesine rağmen bu planlamayı bize dayatmak istemektedir. Biz Ulualan’ı korumaya kararlıyız, bu bölgenin yok edilmemesi adına Platform olarak çocuklarımızın geleceği demek olan Ulualan’a golf alanları yapılmasına karşıyız. Bu konuda kurumsal ya da bireysel tepki vermekten uzak durulmaması gerektiğine inanıyoruz. Bölgemizde o kadar çok golf alanı yapılabilecek yer varken, golf alanları için Ulualan’ın seçilmiş olması doğru değildir. Bizler Ulualan’ın dört kişiye rant sağlayacak golf alanı olarak değil, çok yönlü düşünülerek halka rant sağlayacak şekilde planlanmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

BAŞKAN SÖZEN SUNUM YAPTI

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen de, görsel sunumlar eşliğinde süreçle ilgi bilgi aktararak bölgede golf alanları yerine neler olması gerektiğini anlattı.

SÖZEN; MANAVGAT’IN İHTİYAÇLARI ÖNCELİKLERİ VAR

Başkan Şükrü Sözen, Türkiye’nin yaşadığı deprem, sel ve yangın felaketlerinin ardından herkesin kendisini sorgulaması gerektiğini belirterek hizmet için bu mevkilerde olduklarını söyledi. Manavgat’ın ihtiyaçlarının ve önceliklerinin olduğunu vurgulayan Başkan Sözen, halkın yararına olan projelere daima destek verdiklerini söyleyen Sözen, “Bu ülkenin geleceğini, yarınlarını ilgilendiren bir seçim arifesindeyiz. Herşeyin sahibinin halk olduğunu, makamlar mevkilerin geçici olduğunu, halka tabii olduğumuzu unutmamalıyız. Herkes halkın mutluluğu için buralarda olduğunu halkın hayatına artı değerler katmak için buralarda olduğunu hatırlaması gereken günlerdeyiz. Bizi buraya getiren halk hizmet ister, doğru duruş ister. Önceliğimiz Manavgat için hastane, Üniversite, organize sanayi bölgesi, çevre yolu iken bizler bugün burada Ulualan’ı konuşuyoruz. Ulualanda bir proje üretilecekse eğer bu halkın yararına, halkın rantına uygun olmalıdır.” dedi.

SEÇİM ÖNCESİ DAYATMA

Seçime üç gün kala bir emrivakiyle, ‘Al bunu askıya çıkar’ denilen bir planla karşı karşıya bırakıldıklarını anlatan Şükrü Sözen, bu davranışı acelecilik, bu emrivaki anlayışı olarak nitelendirdi. 12 ay turizmin adresinin Ulualan olduğunu vurgulayan Sözen, “Ulualan ile ilgili planlama neden şimdi aceleci ve emrivaki bir anlayışla gündeme geliyor? Neden üç yıl beklendi de seçime üç gün kala bu gündemimize oturtuldu? Neden bugüne kadar bu kentin dinamikleriyle bu konu tartışılmadı diye kafamızda bir yığın soru işareti oluştu. Turizm Bakanlığınca Manavgat halkına danışılmadan, bölge turizminin gerçek ihtiyaçlarını ortak akıl ile belirlemeden sadece dört yatırımcıya tahsis edilmek üzere resen plan düzenlenmiştir. Yüz binlerce imza alınarak söz konusu plana itiraz edilmiş, sonrasında hukuki süreç başlatılmıştır. Yaptığımız hukuki mücadeleler sonucunda itirazlarımız haklı görülerek Bakanlıkça yapılan planlar iptal edilmiştir. Bizim için aslolan dört kişinin milyon dolarlarla cebini doldurması değil, halkın ihtiyaçları, kentin gereksinimleridir. 12 ay turizmden bahsediyoruz, 12 ay turizmin direkt adresi Ulualan’dır. 300 beş yıldızlı otelin 12 ay açık kalmasının tek dayanağı bütün otellerin ve kent halkının faydalanacağı bu bölgeyi doğru planlamak ve projelendirmekten geçer.” dedi.

YANLIŞ ALGI OLUŞTURUYORLAR

Turizm Bakanlığı ile 3 yıl geçmesine rağmen bir görüşme sağlanamadığını da anlatan Başkan Sözen, Manavgat Belediyesi buranın atıl kalmasını istiyor, planlama istemiyor diye yanlış bir algının da oluşturulmaya çalışıldığını anlattı. Sözen, “Bu dayatma yapılırken, Manavgat Belediyesi’ne, STK’lara, Ulualan’ı Koruma Platformu’na bir şey soran olmadı. Biz dayatmalara karşıyız, emrivakilere karşıyız, konumu ne olursa olsun, hiç kimse pişirdiği şeyi bize yediremez. Bize gönderilen yeni planda tek değişiklik kıyı kenar çizgisiyle ilgili birinci 50, ikinci 50 konusunda yaptıkları ekleme. Plan aynı plan. Başka hiçbir değişiklik yok. ‘Manavgat Belediyesi plana karşı, Ulualan’ın atıl kalmasını istiyor’ şeklinde algı oluşturmaya çalışıyorlar. Manavgat Belediyesi’nin bir tek görevlisinden buranın planlanmasını istemiyoruz dediğini duydunuz mu? Bizim bir tek iddiamız var, dört kişiye yönelik değil; burası bize, Manavgat halkına yönelik planlanmalı. Bunun dışındakiler, kocaman bir yalandır.” dedi.

VATANDAŞA ZÜLMEDEREK YÖNETİM OLMAZ

Başkan Şükrü Sözen, yöneticilik vasfının “Yönetici halk için vardır. Yönetici halka zulmetmek için yoktur. Yönetici halkı dinlemek, serzenişini dikkate almak zorundadır. Uygulayacağı projeleri sorarak, danışarak, vatandaşın görüşünü alarak kurgulamak zorundadır. Vatandaşa zulmederek, canını acıtarak, 'seni dikkate almıyorum' diyerek, yöneticilik olmaz,” diyen Başkan Sözen, “Bu tarz yöneticilerin akıbeti bellidir. Paran, yatırımın ne kadar çok olursa olsun, bu toplumun yargılayacağı şekilde yöneticilik yaparsan, arkana bakarak gezmek zorunda kalırsın, bunu hiç kimseye tavsiye etmiyoruz,” şeklinde konuştu.

YANGIN UÇAK PİSTİ Ve ORMAN ALANI

Başkan Şükrü Sözen, bakanlığın yaptığı planda 800 dönümlük orman alanının da yok edileceğini belirterek, yangınlarda kullanılan yangın uçak pistinin de kaldırıldığını, Manavgat halkının bu unsurlardan asla vazgeçemeyeceklerini dile getirdi. Başkan Şükrü Sözen, sunumunda bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda bölgenin planlanması gerektiğini de görseller eşliğinde anlattı.

Sözen, “Manavgat belediyesi halkı ile turizmcisi ile iç içedir konulara hakimdir.ihtiyaç bellidir. 300 ü aşkın 5 yıldızlı otelin kışın açık kalacağı Manavgat halkına istihdam, Manavgat esnafına can suyu olacak projeleri ortak akılla hayata geçirmek tek çözümdür. Söylenildiğinin aksine Manavgat belediyesi golf turizmine karşı değildir. Ancak golf alanın yeri Ulualan olmamalıdır. Dünya örneklerinde; golf alanlarının kıyıları kentten ve halktan koparan alanlar değil, turizmi kent bütününe yayan ve kente ve bölgeye artı değer kazandıran alanlar olarak planlandığı görülmektedir.” dedi. Toplantıda söz alan Manavgat halkı da, Ulualan’da yapılan golf planlamasına karşı olduklarını, bunun iptali için her türlü duruşu göstereceklerini dile getirdi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN