Memur emeklilerinden 'zam' talebi: Bu emekli aylıklarıyla 2024'e değil 2021'e girebiliriz

Memur emeklilerinden 'zam' talebi: Bu emekli aylıklarıyla 2024'e değil 2021'e girebiliriz

Memur Sendikaları Konfederasyonu bünyesinde faaliyet gösteren Emekli Memur-Sen üyeleri Ulus meydanında bir araya geldi. Burada basın açıklamasında bulunan Ali Küçükkösen, "Asgari ücretin bile altındaki emekli aylıklarıyla 2024 yılına değil, ancak 2021 yılına girebiliriz. Emeklilerin aldıkları maaş 3 yıl önceki ekonomik koşulları ancak karşılıyor." diyerek aylıkların asgari ücret düzeyine çıkarılması için hükümete çağrıda bulundu.

Emekli Memur-Sen üyeleri Ankara'nın Altındağ ilçesindeki Ulus Zafer Anıtı önünde bir araya geldi. Sendika üyeleri burada, 'onurlu ve insanca bir yaşam emeklilerin de hakkıdır' yazılı pankart açarak, 'Hükumet emekliyi enflasyona ezdirme', 'Emekliyiz, emektarız, haklıyız' sloganları attı.

8400897.jpg

Basın açıklamasında bulunan Emekli Memur-Sen Başkanı Ali Küçükkösen, konuşmasında emeklilerin aylıkların düşük kalmasıyla temek ihtiyaçlarını bile karşılayamadığını ve geçim sıkıntısı çektiklerini dile getirdi.

'EMEKLİ AYLIKLARIMIZ KİRAYA YETMİYOR'

Emekli Memur-Sen Başkanı Ali Küçükkösen, adaletsizliği haykırmak ve huzursuzluklarını dile getirmek için toplandıklarını belirterek, "Çalışırken verdiğiniz mücadele emeklilikte görülmüyorsa; sesimizi duyurmak, sözümüzü yükseltmek mecburiyetindeyiz. Çalışma hayatındaki sorunların çözümü için mücadele verirken, şimdi de emeklilik döneminde yaşadığımız sorunların çözümü için mücadele vermek zorundayız. Çünkü emekli aylıklarımız kiraya yetmiyor, mutfak masraflarımızı karşılamıyor, bakkal market fiyatlarına yetişemiyor, doğal gaz, elektrik ve su faturalarını ödeyemiyor. Mevcut aylıklarımızla; 'ay sonunu nasıl getireceğiz' sorusuyla günlerimizi geçiriyoruz" dedi.

emekli-memur-sen.jpg

'EMEKLİ AYLIKLARIYLA 2024'E DEĞİL 2021'E GİREBİLİRİZ'

2024 yılı için asgari ücrete yüzde 49 zam yapıldığını ve ücretin 17 bin 2 TL olarak belirlendiğini anımsatan Küçükkösen, "Aralık ayı enflasyon rakamının açıklanmasıyla birlikte kamu görevlisi ve emeklilerinin de alacağı artış oranı belli olacak. Emekli kardeşlerimiz adına bir hususu açıkça ifade etmek istiyorum. Emekli aylıklarımız düzeltilmezse, kamu görevlilerine yapılan 8 bin 77 TL iyileştirme emekli aylıklarına yansıtılmazsa, emekli aylığı ve görev aylığı arasındaki büyük uçurum kapatılmazsa, asgari ücretin bile altındaki emekli aylıklarıyla 2024 yılına değil, ancak 2021 yılına girebiliriz. Bu durumun özeti şudur; emekliler 3 yıl geriden geliyor, aldıkları maaş 3 yıl önceki ekonomik koşulları ancak karşılıyor." diye konuştu.

8400894.jpg

'ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE ÇIKARILMALI'

Emeklilerin düşük ücretler aldıkları için emekli olmadıklarını belirten Küçükkösen, "Kamu görevlileri, emekli olduğunda yüzde 50’den fazla maaşlarının düşeceğini bildiği için emekli olmamakta, emeklilik hayali bile kurmamaktadır. Devletimizden beklentimiz; uygulamadaki eksiklikleri gidermesi, emeklilerin geçim derdini ortadan kaldırması, emeklilerin haklı mücadelesini görmesidir. Bu sebeple emeklilerin aylıklarının artırılması, ilave ödemenin emeklilere yansıtılması, en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çıkartılması ve örgütlenme özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması talebimizi bir kez daha buradan ifade ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN