Soyer: “Daha iyi bir ülke yaratacaksak bu İzmir’den başlayacak”

Soyer: “Daha iyi bir ülke yaratacaksak bu İzmir’den başlayacak”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, DİSK Ege Bölge Temsilciliği’nin daveti üzerine işçilerle bir araya geldi. Soyer, “Eğer bu ülkeyi değiştireceksek, daha iyi bir ülke yaratacaksak bu İzmir’den başlayacak. İzmir’de de bu işin lokomotifi emekçilerdir” dedi.

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı da Soyer’e İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yılı kutlamalarındaki konuşmasından dolayı başlatılan soruşturmayı hatırlatarak, “57 bin üye olarak aynı sözlerin arkasındayız. ‘Hakikat mi hayal mi’ diyenlere buradan sesleniyoruz. Yola çıktıklarımızı, yolda bulduklarımıza değişmeyiz” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilciliği’nin daveti üzerine işçilerle buluştu. DİSK’in Basmane semtinde bulunan sendika binasında yüzlerce işçi tarafından alkışlar ve sloganlarla karşılanan Başkan Tunç Soyer’e, CHP İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı da eşlik etti. Buluşmada, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganları atıldı.

“Verdiğiniz desteği unutmayacağız”

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Soyer’i sendikada ağırlamaktan dolayı mutlu olduğunu belirtti. 2023’te çok büyük acılar yaşadıklarını anlatan Memiş Sarı, “Hala da yaşamaya devam ediyoruz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız, yol arkadaşımız Sayın Tunç Soyer bugün sendikamızda. Yılın son kahvaltısını birlikte yapmak istedik. ‘Yılın son kahvaltısı emek kahvaltısı olacak’ dedik. Ama aynı zamanda dostların arasında güneşin sofrasındayız. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunuz günden beri, sendikamızla el ele kol kola birlikte çok güzel mücadeleler verdik. Özellikle KHK geçişinden sonra yaklaşık 3 bin güvenlik arkadaşımızın toplu sözleşmeli oluşu, sonraki iki toplu sözleşmede aradaki dengesizliği gidermeniz ve çabanız sendikamız açısından çok önemliydi. İZFAŞ ve İZTEK çalışanlarımızla ilgili gösterdiğiniz desteği de unutmadık. Unutmayacağız. AKP iktidarının ülkedeki kadınlara, çocuklara, tüm canlılara, yaşam alanlarına ve kentimize yaptığı saldırılarda hep yan yana durduk. Sokakta yan yana mücadele verdik” dedi.

“57 bin üyemizle sözlerimizin arkasındayız”

Soyer’e 9 Eylül İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yılı kutlamalarındaki konuşmasından dolayı İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma açıldığını da hatırlatan Sarı, şunları söyledi: “O gün başkanımızın söylediklerini biz de yüksek sesle söyleyeceğiz. Korkmayacağız, çekinmeyeceğiz. Çünkü bu ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’tan ifadelerini kullanmak suç değildir. 57 bin üye olarak aynı sözlerin arkasındayız. ‘Hakikat mi hayal mi’ diyenlere buradan sesleniyoruz. Yola çıktıklarımızı, yolda bulduklarımıza değişmeyiz. Ve dövüşebiliriz… Haklı, güzel bulduğumuz herkes ve her şey için.”

“İzmir’i güzelleştiren güzel İzmir yapan sizsiniz”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de işçilerle birlikte olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Başkan Soyer, “Bu kasvetli iklimde insanın yüzünü güldüren tek şey, dostlarla beraber olmak, dostlarla güneşin sofrasında gelecek umudunu koruyarak var olmak… Bundan daha başka güzellik olmaz. O nedenle işçi kardeşlerimle, emekçi kardeşlerimle buluşmak bana çok iyi geldi. Eğer bu ülkeyi değiştireceksek, daha iyi bir ülke yaratacaksak bu İzmir’den başlayacak. İzmir’de de bu işin lokomotifi emekçilerdir. Hayatı iyileştiren, güzelleştiren, buraya yaşayan insanlara ‘İyi ki İzmir’de yaşıyorum’ dedirtecek şey onları emeğidir. Bugüne kadar bu şehir için verdikleri emek nedeniyle her bir kardeşime bu vesile ile teşekkür ediyorum. Ellerine, emeklerine sağlık. İyi ki sizler varsınız. İzmir’i güzelleştiren, güzel İzmir yapan sizsiniz. Ve emin olun ki bu yılı geride bırakırken, çok daha güzel bir yılı hep beraber yaşayacağız. Buna bütün kalbimle inanıyorum” dedi.

“Kurtuluş ancak el ele verirsek olacak”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda yaklaşık 5 yılı geride bıraktığını söyleyen Tunç Soyer, “5 yıl oldu. 5 yıl çok büyük sıkıntılarla geçti. Çok büyük felaketlerle yüzleştik. Ama şunu biliyorum ki bu 5 yılı bu kadar hafif hasarlarla atlattıysak, her birinizin emeği sayesinde, her birinizin katkısı nedeniyle… İzmirlinin yüzünü güldürecek, onları bu felaketlerden en az mağduriyeti yaşayacak şekilde koruyacak, kollayacak şekilde herkes elinden geleni yaptı. Tüm İzmir adına hepinize teşekkür ediyorum. Hayatta en sevdiğim sloganlardan biri ‘Kurtuluş yok tek başına. Ya hep beraber ya hiç birimiz’. Çünkü gerçekten kurtulmak gerekiyor. Bu yüksek enflasyonu yaratan düzenden, İnsanların özgürlüklerini yok sayan, hakkını ve hukukunu yok sayan bu düzenden kurtulmak gerekiyor. Kurtuluş ancak el ele verirsek olacak” diye konuştu.

“Bu soruşturma sırasında beni yalnız bırakmadınız”

Soruşturma nedeniyle kendisini yalnız bırakmayan emekçilere teşekkür eden Soyer, “Hiçbirinizin hakkını ödeyemem. Her birinize minnettarım. O bana yapılan sözde saldırı aslında hepimizin geleceğine yapılmış bir saldırıydı. Çocuklarımızın geleceğine yapılmış bir saldırıydı. Bunun farkına varıp, anlayıp, idrak edip yanımda durmuş olmanız hem kişisel olarak beni çok mutlu etti hem de geleceğe dair umudumu büyüttü. İyi ki varsınız, iyi ki haksızlığa, hukuksuzluğa karşı sesinizi yükseltme iradesini gösteriyorsunuz. Ve el birliği ile bu mücadeleyi sürdürüyoruz” dedi.

“Bu mücadele hiç bitmeyecek”

Tüm bunların daha başlangıç olduğunu ve mücadeleyi sürdüreceklerini vurgulayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şunları söyledi:

“Göreceksiniz bu mücadele kat kat büyüyecek, yayılacak. Çünkü bizim mücadelemiz emekten, haktan yana, namustan, iyiden, güzelden yana. Ve eninde sonunda kazanacağız. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Demokrasiyi, barışı, aramızdaki huzuru, bu güzelim toprakları, bunların bereketini korumak için daima uyanık olmak zorundayız. Uyanıklığı yitirdiğimiz zaman avucumuzun arasından haklarımızı, barışı, bereketi alıyorlar. Zehirli gemileri şehrimize sokuyorlar. Hukuksuzluk, haksızlık ve adaletsizlik üzerinden ne varsa yapmaya devam ediyorlar. O nedenle uyanık olacağız, birimizle dayanışma içerisinde olacağız. Bu yıl biterken yeni bir yıla çok daha büyük umutlarla giriyoruz. Güzel günler göreceğiz. Güneşli günler göreceğiz. Hep birlikte o güzel memleketi yaratacağız. Sevdiklerinizle, aileleriniz güzel yıllar diliyorum” dedi.
Konuşmaların ardından Memiş Sarı, işçilerin “Oscar’ı” diye tabir ettikleri çekiç ve örsten yapılan plaketi Başkan Soyer’e verdi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN