Van'da 2 gün süreyle gösteri ve yürüyüşler yasaklandı

Van'da 2 gün süreyle gösteri ve yürüyüşler yasaklandı

Valilik tarafından yapılan açıklamaya göre, Van'da resmi kutlama ve etkinlikler dışındaki gösteri ve yürüyüşlere güvenlik gerekçesiyle 2 gün yasak getirildi. 12-13 Ağustos tarihleri arasında yapılacak her türlü etkinlik, toplantı, miting, çadır kurma, oturma eylemi gibi faaliyetler yasaklandı.

Van Valiliği, yaşanması muhtemel olayların önüne geçmek ve vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla 12-13 Ağustos tarihleri arasında Van'da yapılacak her türlü gösteri, yürüyüş, miting, toplantı, çadır kurma, oturma eylemi gibi etkinliklerin yasaklandığını duyurdu. Resmi kutlama ve etkinlikler dışındaki faaliyetlere getirilen yasaklama kararı, güvenlik gerekçesiyle alındı.

Valilik açıklamasında, "Alınan kararın kamu düzeni, halkın güvenliği, mal ve can kaybının önlenmesi amacıyla alındığını belirtir, vatandaşlarımızın duyarlılığına önemle rica ederiz" ifadeleri kullanıldı. Valilik yasaklama kararı ile ilgili şunları şöyledi:

"Anayasamızda ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemler ile saldırı olaylarının önüne geçmek, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini sağlamak, terör örgütlerinin planlarını bertaraf etmek, milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla 12 Ağustos 2023 tarihinden geçerli 13 Ağustos 2023 tarihi de dahil olmak üzere 2 gün süre ile Van ili coğrafi sınırları içerisinde, kamu kurum ve kuruluşları organizesinde, gerekli emniyet tedbirleri alınmak üzere Valilik makamına bilgi verilerek yapılacak resmi kutlamalar ve diğer etkinlikler hariç olmak üzere, gerçek ve tüzel kişilerce açık alanlarda düzenlenecek her türlü yürüyüş, toplantı ve toplanmalar, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma vb. eylem ve etkinlikler 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/A-C maddesinin hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında yasaklanmıştır."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN