Yılbaşı öncesi turistler o şehrimize akın etti! Oteller yüzde yüz doldu! Esnaf bayram ediyor: Her biri günlük 500 dolar harcıyor

Yılbaşı öncesi turistler o şehrimize akın etti! Oteller yüzde yüz doldu! Esnaf bayram ediyor: Her biri günlük 500 dolar harcıyor

Yılbaşına günler kala yeni yıla Van'da girmek isteyen İranlı turistler, kente akın akın geliyor. Otellere yerleşen turistler, esnafın da yüzünü güldürüyor. Otellerdeki doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı. Konuyla ilgili konuşan Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş "Kayıtlı otellerimizin yatak kapasiteleri 12 bin, kayıtlı olmayanlarla 15 bini buluyor. 2022'de 434 bin turist giriş yapmıştı. Bu yıl 160 bin İranlı daha fazla ilimize geldi" dedi.

Doğu Anadolu'nun büyük şehirlerinden olan Van'a şu sıralar turist akını yaşanıyor. Yılbaşına Van'da girmek isteyen komşu ülke İran'dan kafile halinde turistler geliyor. İranlı turistler, her sene olduğu gibi, bu yılbaşında da eğlenmek için Van'ı tercih etti.

Komşu İran'dan 3 günlük tatil için gelen turistler, günler öncesinden otellere rezervasyon yaptırmaya başlamıştı. Oteller yüzde 100 doluluk oranına ulaşırken, İranlı turistler de Saray ilçesindeki Kapıköy Gümrük Kapısı'ndan ülkeye giriş yapıyor.

1-011.jpg

BİR YILDA 300 MİLYON DOLAR KATKI SAĞLADILAR

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş, son 1 yılda Kapıköy Sınır Kapısı'ndan kente 600 bin turistin giriş yaptığını söyledi. Konuyla ilgili açıklama yapan Çeliktaş, "Van'da kayıtlı otellerimizin günlük yatak kapasiteleri 12 bin, kayıtlı olmayanlarla birlikte 15 bini buluyor. İranlı misafirlerimizin gelişi ile otellerimizin doluluk oranları yeni yılda yüzde 100'e ulaşmış olacak. Kente gelen bir turist günlük 500 dolar harcıyor. Bunu 600 bin kişi ile çarptığımızda yılık 300 milyon dolar, yani bizim paramızla 900 milyon TL ediyor." ifadelerini kullandı.

2.jpg

HERKESİN FAYDALANABİLECEĞİ BİR GELİR

Çeliktaş, "İranlı misafirlerimizi ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Gelen İranlı misafirlerimiz, kentin ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Konaklama sektöründen giyime, kafe, restoran ve değişik sektörlerdeki esnafımız buradan büyük kazanç sağlıyor. Turizm, tabana yayılan bir gelir. Herkesin faydalanabileceği bir gelir. Bu sektörde elde edilen gelirden, hem ilimiz, hem de ülkemiz faydalanıyor" dedi.

3-001.jpg

"KENTE 1 MİLYON TURİST BEKLİYORUZ"

Van'a gelen İranlı turist sayısının daha da yukarı çekmek isteyen Çeliktaş, gelecek yıl 1 milyon turist beklediklerini de ekledi. Çeliktaş, "Van halkı olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da İranlı misafirlerimizi baş tacı yapmalıyız. Her zaman burada iyi vakit geçirmelerini sağlamalıyız. Gelen misafirlerin kimisi, kentin tarihi ve turistik yerlerini geziyor, kimisi de alışveriş yapıp eğleniyorlar." ifadelerine yer verdi.

"BU YIL GELEN TURİST SAYISINDA ARTIŞ VAR"

Çeliktaş, açıklamasının devamında "Özellikle yeni yıl için kentimizi tercih ediyorlar. Yılbaşında da burada vakit geçirmek istiyorlar. Bizimle beraber yeni yıla adım atmak istiyorlar. Burayı seviyorlar. Van halkı da kadirşinas, misafirperver bir halktır. Onlara değer veriyor. 2022 yılında 434 bin turist kentimize giriş yapmıştı. Bu yıl bu rakam 600 bine ulaştı. Yani bu yıl 160 bin turist daha fazla geldi." dedi.

5-001.jpg

Çeliktaş, "2024 yılında daha çok İranlı bekliyoruz. En az 1 milyon turistin buraya gelmesini umut ediyoruz. İran'la yaklaşık 300 kilometrelik bir sınır hattımız var ve bize 100 kilometre mesafede olan bir ülke. Dolayısıyla biz onları kucaklayacağız. Sevgiyle, hoşgörüyle muhabbetle yolcu edeceğiz. Van iline de yakışan budur. Turist geldiği zaman burada hareket oluyor, hareket olan yerde de bereket olur. Buraya gelen turist, batı illerine de gidiyor. Dolayısıyla herkesin faydalanabildiği, herkesin kazanç sağladığı, mutlu olduğu bir durum. İlimizin ekonomisine, ülkemizin ekonomisine katma değer sağlayan bir durum var" diye konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN