Erkekler kadınlardan fazla yürüyor

Erkekler kadınlardan fazla yürüyor

Araştırma şirketi Areda Survey’in yaptığı araştırmaya göre 2023’te yüzde 39,3’ü günde bir saatten fazla yürüyüş yapan Türk halkında bu oran 2024 yılında yüzde 32,9’a düştü. Cinsiyet dağılımına göre ise erkeklerin yüzde 42,7’si, kadınların yüzde 23,2’si günde bir saatten fazla yürüyor.

Teknolojinin yükselişiyle birlikte; otomasyon, uzaktan çalışma ve eğlence sektöründeki dijital gelişmeler, bütün dünyada bireyleri daha az hareketli bir yaşam tarzına yönlendiriyor. Türkiye’nin obezitede Avrupa birincisi olmasına rağmen yapılan yeni bir araştırmada ortaya çıkan yürüyüş alışkanlıklarındaki sonuçlar ise obezite ile mücadeleye karşı pek iç açıcı görünmüyor.

Araştırma şirketi Areda Survey ‘Türk Halkının Yürüyüş Alışkanlıkları’ başlıklı bir araştırma gerçekleştirdi. Türkiye genelinde 2 bin 24 kişiyle yapılan araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 32,9’u günde bir saatten fazla yürüyüş yaptığını ifade ediyor. Yüzde 26,6’sı yarım saatten fazla, yüzde 14,3’ü yarım saatten az, yüzde 26,3’ü ise gün içinde pek yürüyüş yapmadığını belirtiyor.

Araştırmanın 2023 yılı verileri günümüz ile kıyaslandığında katılımcıların yürüyüş yapma süresinde azaltma olduğu görüldü. Katılımcılar 2023 yılında yüzde 39,3 oranıyla gün içinde bir saatten fazla yürüyüş yaparken bu oran 2024 yılında yüzde 32,9’a düştü.

55 YAŞ VE ÜZERİNDE YÜZDE 32 YÜRÜMÜYOR

Araştırmada cinsiyet dağılımı verileri, erkeklerin kadınlardan daha fazla yürüyüş yapılması sebebiyle dikkat çekti. Erkeklerin yüzde 42,7’si, kadınların ise yüzde 23,2’si bir saatten fazla yürüdüğünü belirtti. Günde yarım saatte fazla yürüdüğü belirtenlerde ise durum farklılık gösterdi. Erkeklerin yüzde 19,7’si, kadınların ise yüzde 33,3’ü yarım saatten fazla yürüyüş yaptığını kaydetti.

Araştırmaya katılanların yaş dağılımlarına bakıldığında, 18-34 yaş aralığındakiler arasında yüzde 18,3’ü gün içinde pek yürüyüş yapmadığını ifade ederken, yüzde 12,4’ü yarım saatten az yürüdü; yüzde 39,7’si yarım saatten fazla yürürken yüzde 29,6’sı bir saatten fazla yürüyüş yaptı. 35-54 yaş aralığındakilerin yüzde 29,5’i gün içinde pek yürümezken, yüzde 11,8’i yarım saatten az yürüyüş yaptı.

Yüzde 20,9’u yarım saatten fazla yürüyüş yaparken yüzde 37,8’i bir saatten fazla yürüdüğünü belirtti. 55 yaş ve üzerindeki katılımcıların yüzde 32,2’si gün içinde pek yürüyüş yapmadığını ifade etti. Yüzde 20,1’i yarım saatten az, yüzde 17,5’i yarım saatten fazla, yüzde 30,2’si ise gün içinde bir saatten fazla yürüdüğünü kaydetti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN