Olimpiyatlarda büyük gurur: Türkiye kadınları ile tarih yazdı

Olimpiyatlarda büyük gurur: Türkiye kadınları ile tarih yazdı

Tokyo Olimpiyatları'nda Türk kadın sporcular tarih yazdı. Türk kadını, olimpiyatlarda 2004'ten sonra ilk altın madalyasını Busenaz Sürmeneli'yle elde etti. Yasemin Adar güreşte, Buse Naz Çakıroğlu boksta ve Merve Çoban ise karatede Türkiye'ye kadınlarda ilk madalyalarını kazandırdı.

Japonya'nın başkenti Tokyo'da düzenlenen 32. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye, 50 kadın sporcu ile temsil edildi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından geri alınan madalyalar sayılmadığı için kadınlarda en yüksek madalya sayısı 2004'te Atina'da yaşandı.

Yunanistan'daki olimpiyatta halterde Nurcan Taylan altın, Reyhan Arabacıoğlu ise bronz madalya aldı.

BUSENAZ'DAN ALTIN MADALYA

Türk kadın sporcular, Tokyo 2020'de ise boksta Busenaz Sürmeneli'yle altın, Buse Naz Çakıroğlu'yla gümüş alırken Yasemin Adar güreşte, Hatice Kübra İlgün tekvandoda, Merve Çoban ise karatede bronz madalya aldı.

Oyunlarda 1 altın, 1 gümüş, 3 bronz madalyayla toplamda 5 madalya elde eden Türk kadın sporcular, Japonya'da büyük bir başarı elde etti.

Türk kadın sporcularının Tokyo 2020 öncesi 6 madalyası bulunuyordu.

17 YIL SONRA ALTINA MADALYA

Türk kadını, olimpiyatlarda 2004'ten sonra ilk altın madalyasını Busenaz Sürmeneli'yle elde etti.

Milli boksör 69 kiloda altın madalya aldı ve 17 yıl önce Nurcan Taylan'ın başarısını tekrarlayarak İstiklal Marşı'nın okutan Türk kadın sporcu oldu.

Aslı Çakı Alptekin'in 2012 Londra'da atletizm 1500 metrede aldığı altın madalya IOC tarafından doping gerekçesiyle geri alınmıştı.

11-001.jpgBusenaz Sürmeneli

3 BRANŞTA İLK MADALYALAR

Türk sporu, kadınlarda 3 branşta ilk kez madalya sevinci yaşadı.

Yasemin Adar güreşte, Buse Naz Çakıroğlu boksta ve Merve Çoban karatede Türkiye'ye kadınlarda ilk madalyalarını kazandırdı.

10-001.jpgBuse Naz Çakıroğlu

Tokyo 2020'de madalya alamamalarına rağmen birçok kadın sporcu da performanslarıyla göz doldurdu. Bu isimlerin başında ise modern pentatlonda İlke Özyüksel ile atletizmde Eda Tuğsuz geldi.

EDA TUĞSUZ UMUT VERDİ

Rio 2016'da 35. olan İlke, Tokyo 2020'yi ise 5. sırada tamamladı ve madalyaya çok yaklaştı. İlke bu derecesinin önemini "Madalya kadar değerli bir sonraki olimpiyatlara altın madalyanın en büyük favorisiyim" diyerek vurguladı.

Cirit atmada elemeleri geçerek finale çıkan 24 yaşındaki Eda Tuğsuz ise final yarışlarında dördüncü oldu ve madalyaya çok yaklaştı. Eda bu performansıyla gelecek için de umut verdi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN