CHP: Suudi Arabistan'ın ambargosuna hükümet neden sessiz?

CHP: Suudi Arabistan'ın ambargosuna hükümet neden sessiz?

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye uyguladığı ambargoya hükümetten ses çıkmamasına tepki gösterdi: Ekonomik kriz var. Pandeminin yarattığı olumsuzluklar var. Dolayısıyla hiçbir pazarı kaybetme lüksümüz yok.

Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye ambargo uyguladığı iddiası bir süredir ekonomi çevrelerinin gündeminde ilk sırada yer alıyor. Suudi görevliler Türk mallarına boykot çağrısı yaparken, Türkiye'den konuyla ilgili halen bir açıklama gelmedi.

Suudi Arabistan'la ilişkileri iyi olan Birleşik Arap Emirlikleri, Fas, Tunus, Cezayir gibi ülkelerden de benzer haberlerin gelmesinin salgın döneminde zaten sıkıntıda olan ekonomiyi daha da zora sokmasından korkuluyor.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, konuyla ilgili yaşanan gelişmeler hususunda TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

"HİÇBİR PAZARI KAYBETME LÜKSÜMÜZ YOK"

CHP’li Güzelmansur "İçinde bulunduğumuz bir ekonomik kriz var. Pandeminin yarattığı olumsuzluklar var. Dolayısıyla hiçbir pazarı kaybetme lüksümüz yok." dedi.

Suudi Arabistan'ın Türk mallarına uyguladığı ambargoyla ilgili 1,5 yıldır açıklamalar yaptığını söyleyen Güzelmansur “Gelişmeleri, olacakları ve muhtemel tehlikeleri defaatle anlattığını” söyledi.

"DİĞER ÜLKERE DE YAYILIYOR, İKTİDAR ÇIT ÇIKARMIYOR"

İktidarı uyardığını ve önlem alınmasını istediğini dile getiren Güzelmansur, "Duyan, dinleyen olmadı. Son kez Temmuz 2020'de iktidarı, uygulanan gizli ambargonun açık ve tam ambargoya dönüşeceği konusunda bilgilendirdim, tedbir istedim. Yine görmediler, duymadılar, yokmuş gibi davrandılar. Bu ambargonun Suudi Arabistan'ın ittifak halinde olduğu diğer ülkelere de yayılacağı konusunda tehlikeye dikkati çektim. Bugün de tam dediğim gibi Birleşik Arap Emirlikleri, Fas, Tunus, Cezayir gibi ülkelerden ambargo uygulayacaklarına dair haberler geliyor ama iktidardan hala çıt çıkmıyor" görüşünü savundu.

Ambargoyla ilgili Suudi Arabistan’dan gelen resmi açıklamaya da değinen Güzelmansur “Bunca bilgi, belgeye ve delile rağmen, Suudi Arabistan yaptığı resmi açıklamada, dalga geçer gibi, ambargo uygulamadığını söylüyor. Böyle söylüyorlar, çünkü uyguladıkları ambargo Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı. Resmi olarak ticareti engelliyoruz diyemezler. Yapıp yapıp, yapmıyoruz diyecekler” dedi.

"İKTİDARIN SUUDİ ARABİSTAN'A KARŞI BOYNU EĞRİ"

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında yaşanan gelişmeleri ve gerginlikleri anlatan Güzelmansur, uygulanan ambargonun her yerde haber yapıldığını, herkesin konuştuğunu ancak hükümetin konuya ilişkin konuşmadığını söyledi. CHP’li Güzelmansur “1,5 yıldır hiç “Eeeeyyy Suudi Arabistan”la başlayan bir uyarı işittik mi? Ticaret Bakanından, Dışişleri Bakanından, diğer yetkililerden bir açıklama duyduk mu? Bir karşı hamleye, bir stratejiye şahit olduk mu? Misliyle karşılık verileceğine dair bir açıklama geldi mi? Dünya Ticaret Örgütü’ne şikâyet ettik mi? Uluslararası arenada hak arayışına girdik mi? Hepsine hayır… İktidarın, Suudi Arabistan'a karşı boynu hep eğri. Niye eğri bunu da bilmiyoruz. Bunun nedenini açıklamak zorundalar” dedi.

Güzelmansur, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İçinde bulunduğumuz bir ekonomik kriz var. Pandeminin yarattığı olumsuzluklar var. Dolayısıyla hiçbir pazarı kaybetme lüksümüz yok. Ne Suudi Arabistan'ı ne diğer Orta Doğu ülkelerini ne de Afrika ve Arap ülkelerini. Bu ülkelerin vatandaşları Türk mallarını seviyor. Bizde mal ve satacak ihracatçılarımız var. Dolayısıyla bu sorun bir an önce çözülmeli. Sorun çözüme kavuşmazsa ihracatçıların iflası kaçınılmaz olur.

"İŞSİZLER ORDUSU DAHA DA BÜYÜR"

İflaslar sadece ihracatçıyla da sınırlı kalmaz. Çünkü ihracatın sekteye uğraması üreticileri, sandıkçıları, ambalajcıları, nakliyecileri ve daha pek çok sektörü de olumsuz etkiler. İşsizler ordusu daha da büyür. Türkiye’nin, şu an içinde bulunduğu ekonomik krizde bu sorunu çözümsüz bırakması gibi bir lüksü yok.”

BOYKOT 'ÖFKE SELİ'NE DÖNÜŞTÜ

Suudi Arabistan'ın, Dünya Ticaret Örgütü'nde dava açılmaması için 'gizli' sürdürdüğü Türkiye boykotu, ülke içinde adeta 'öfke seli'ne dönüştü.

Daha önce Türk mallarına boykot çağrısı yapan Suudi Arabistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ajlan Al-Ajlan, bu çağrısını yineleyerek, Türk şirketlerini de boykot etmelerini istedi.

"YATIRIMA HAYIR, İTHALATA HAYIR..."

Twitter üzerinden açıklama yapan Al-Ajlan, şu ifadeleri kullandı: "Kesin ve net bir şekilde söylüyorum: Yatırıma hayır, ithalata hayır, turizme hayır. Biz vatandaşlar ve iş adamlarının Türk olan hiçbir şeyle işimiz olmayacak.

Hatta krallıkta çalışan Türk şirketleriyle bile çalışmama çağrısı yapıyorum. Bu da liderliğimize ve ülkemize karşı devam eden Türk düşmanlığı ve hakaretine karşı vereceğimiz en küçük yanıt."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN