Asıl bombayı sona saklamışlar! Yerli arabadan sonra bir projeye daha start verildi: Bu proje TOGG'dan daha çok konuşulur

Asıl bombayı sona saklamışlar! Yerli arabadan sonra bir projeye daha start verildi: Bu proje TOGG'dan daha çok konuşulur

TOGG’un çok konuşmasının ardından gelen proje bilgisi herkesi heyecanlandırdı. Asıl bombayı sona saklamışlar! Bakan ziyareti sırasında projenin detayları paylaşıldı. Yerli arabadan sonra bir projeye daha start verildi, heyecan dorukta...

Türkiye, milli ve yerli teknoloji hamlesini bir adım daha ileri taşıyor. Ülke, kendi arabalarını üretmekten uzaya astronot göndermeye kadar geniş bir yelpazede yerli ve milli projeleri hayata geçirirken, şimdi de haberleşme alanında yerli cihaz üretimi için start verdi.

YENİ PROJE ELE ALINDI

Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı (TDPV) İş Konseyi üyeleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan'ı makamında ziyaret ederek, yerli ve milli haberleşme cihazı projesini ele aldılar. Konsey yetkilileri, ülkelerinin dünya ekonomisindeki gücünü artırmak ve Türk dünyası ülkeleri başta olmak üzere tüm dünya ile ekonomik iş birliğini geliştirmek amacıyla milli güvenliği önceliklediklerini ifade etti.

TOGG’DAN DAHA ÇOK KONUŞULACAK PROJE

TDPV İş Konseyi Başkanı Aydın Erkoç, toplantıda Türkiye'nin milli ve yerli haberleşme cihazı projesi hakkında detaylı bilgi verirken, “Teknolojinin büyük bir hızla değiştiği dünyada 5G, 6G ile beraber uydu işinin nereye evirileceğini kestirebilmek çok kolay değil. Gelişen teknolojinin getirileri olduğu gibi özellikle milli güvenlik konusunda ne gibi tehditler oluşturacağı da belli değil. 60 ülkede faaliyet gösterdiği belirtilen starlink uydularına baktığımızda bu ülkelerin çoğunun Afrika ülkeleri olduğunu görüyoruz. Gelişmiş ülkeler, kendi milli çıkarlarını önceleyen ülkeler, bu tür yapılara mesafeli yaklaşıyor. Siber güvenliğin önemini ilk sıraya koyuyor. Yakın zamanda Rusya Ukrayna savaşında da starlink uydularının rolünü tüm dünya ile birlikte izledik.” dedi

Erkoç, Türkiye olarak bu alanda milli güvenliği sağlayacak bilgi birikimi, insan kaynağı ve teknolojiye sahip olduklarını ifade ederek "Öncelikle dünyada jeopolitik riskler söz konusu olduğunda starlink uyduları bölgedeki uyduları hizmete açıp kapatabiliyor, ihtiyaç olan yerlerde hizmet sağlayıcıları kapatabiliyor. Bu konu, milli güvenliğimiz için stratejik öneme sahip… Biz Türkiye olarak, ortaya çıkabilecek risk ve tehditleri bertaraf edebilecek bilgi birikimi, insan kaynağı ve teknolojiye sahibiz. Ülkemizin dünya arenasında üst sıralarda yer alması için çalışırken milli güvenliğimizi de koruyacak tedbirleri almak gerektiği bilinciyle bu projeye başladık. Yerli ve milli aracımız TOGG’dan sonra böyle bir projeyi hayata geçirmenin ülkemiz için önemli bir adım olduğunu düşünüyor ve bununla gurur duyuyoruz.” dedi.

‘KENDİ UYDULARIMIZI KULLANMAMIZ GEREK’

Ayrıca, projenin Türkiye'nin milli güvenliği açısından stratejik bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Erkoç, kendi uydularını kullanmanın gerekliliğine işaret ederek “Kendi uydularımızı kullanmamız gerek. Uydu haberleşme sisteminin başkalarına bırakılmasını tehlikeli buluyoruz. Projemize dost ve kardeş ülkeleri de dahil edebiliriz. Düşük yörünge hizmet sunumunu hep beraber yapabiliriz. Bu uzak ve yapılamayacak bir teknoloji değil. Aynı TOGG’da başardığımız gibi bunu da başaracağız.” şeklinde konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayan ise projeyi desteklediklerini belirterek, milli bir mesele olan bu çalışmaları yakından takip edeceklerini söyledi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN