Kıyamet günü saati alarm veriyor nükleer savaş kapıda

Kıyamet günü saati alarm veriyor nükleer savaş kapıda

İnsanlığın yok olma olasılığını değerlendiren Kıyamet Günü Saati uyarı veriyor. 2020 yılı insanlığın ‘büyük felakete’ en çok yaklaştığı dönem kabul edilirken, şimdi ise en büyük korku nükleer savaş. Saatin arkasındaki ekip yayınladığı uyarıda olası bir felaketin 360 milyon kişinin ölümüyle sonuçlanacağını bildirdi.

Ünlü fizikçi Albert Einstein ve Chicago Üniversitesi’nden atom bilimcileri tarafından hazırlanan sembolik ‘Kıyamet Günü Saati’, 1947’den bu yana insanlığın yok olma olasılığını değerlendiriyor. Kıyamet Günü Saati son olarak 2020 yılında ileri alındı ve saate göre, 12’ye sadece 100 saniye kaldı. Sembolik saatin gösterdiği zaman 73 yıldır Atomik Bilimciler Bülteni (The Bulletin of the Atomic Scientists) adlı organizasyon tarafından belirleniyor. Şimdi ise Kıyamet Günü Saati, “nükleer savaşa doğru yürüdüğümüz” konusunda uyarıda bulundu.

Kıyamet Günü Saati’nin arkasındaki ekip olan Atomik Bilimciler Bülteni, saatler içinde yüz milyonlarca insanı öldürebilecek küresel bir nükleer savaşın potansiyel olarak yıkıcı sonuçlarını ayrıntılarıyla anlatan bir uyarı yayınladı. Kıyamet Günü Saati’nin nükleer kısmından sorumlu François Diaz-Maurin “Saklanacak Yer Yok: Bir Nükleer Savaş Sizi ve Neredeyse Herkesi Nasıl Öldürür” başlıklı makalesinde olası nükleer tehlikeleri ve sonuçlarını ele aldı. Makalenin yayınlanması nükleer endişenin artışını da gözler önüne serdi. Yayımlanan uyarıda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘nükleer seçenekler masada’ sözü hatırlatıldı.

ABD merkezli Newsweek dergisine konuşan uzmanlar, nükleer bir saldırının yaratacağı olası kayıpları değerlendirdi. Newsweek, Hindistan ve Pakistan arasındaki bölgelere isabet edecek bir nükleer füzenin doğrudan 27 milyon kişinin ölümüyle sonuçlanabileceğini yazdı. Newsweek, eğer senaryo ABD ve Rusya arasında yaşanan küresel bir nükleer savaşa dönerse ise doğrudan etkilerden dünya çapında en az 360 milyon kişinin ölümüne neden olabileceğini yazdı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN