Süper Mavi Ay heyecanı başladı: Türkiye'den de görülebilecek

Süper Mavi Ay heyecanı başladı: Türkiye'den de görülebilecek

Aynı takvim ayı içerisinde Dolunay evresinin ikinci defa meydana gelmesi ile oluşan ve 3 yılda bir görülen "Süper Mavi Ay" kendisini göstermeye hazırlanıyor. 30 Ağustos gecesi gerçekleşecek Süper Mavi Ay, 31 Ağustos perşembe sabah erken saatlere kadar devam edecek. Nadir görülen Süper Mavi Ay, Türkiye'den de görülebilecek.

30 Ağustos gecesi gerçekleşmesi beklenen, dolunay evresinin ikinci defa meydana gelmesi ile oluşan ve 3 yılda bir görülen "Süper Mavi Ay" hem en parlak hem de en büyük halinde olacak. 31 Ağustos perşembe sabah erken saatlere kadar devam edecek olan Süper Mavi Ay'ın görsel ziyafeti Türkiye'den de görülebilecek.

Aynı ayda yaşanan ikinci süper Ay olması nedeniyle “süper mavi Ay” adını aldı. 2023'teki Süper Ay’ın ilki, 1 Ağustos tarihinde gerçekleşmişti. Süper mavi Aylar iki ya da üç yılda bir gerçekleşiyor. Bir sonraki 31 Mayıs 2026’da görülecek.

'Mavi Ay' nadir yaşanan bir olay olduğu için İngilizce'de "once in a blue moon" (Mavi Ay'da bir) deyişi buradan geliyor. Bu deyiş Türkçe'deki "40 yılda bir" tabiri ile aynı anlamda kullanılıyor.

AY'I MAVİ YAPAN ŞEY NE?

NASA'ya göre iki tür mavi ay var ve ikisinin de ayın gerçek rengiyle hiçbir ilgisi yok.

Mevsimsel mavi ay, dört dolunayın olduğu bir mevsimdeki üçüncü dolunayı ifade ediyor. Aylık mavi ay, bir takvim ayı içindeki ikinci dolunay için kullanılıyor.

30 Ağustos ise Ay, hem mevsimsel hem de aylık mavi ay tanımlarını karşılayacak.

Bu ayın 1 Ağustos'taki ilk dolunayı, yani "mersin balığı Ay'ı" da bir süper Ay'dı. Büyük Göller bölgesinde ağustos ayında balık bol olduğu için buna "mersin balığı Ay'ı" adı verilmiş. Aynı zamanda yeşil mısır Ay'ı, arpa Ay'ı ve meyve Ay'ı olarak da biliniyor.

Ağustos sonunda gece gökyüzünde görülen tek manzara süper mavi Ay olmayacak. Satürn de 27 Ağustos'ta karşı konumda olacak ve bu yıl Dünya'ya en yakın mesafesinde yer alacak.

Satürn akşam saatlerinde Doğu'da yükselecek ve gün doğumunda Batı'da batacak.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN