Whatsapp yerine ne kullanılabilir? Whatsapp'a alternatif en iyi mesajlaşma uygulamalar

Whatsapp yerine ne kullanılabilir? Whatsapp'a alternatif en iyi mesajlaşma uygulamalar

Dijital çağın başlamasıyla akıllı telefonların vazgeçilmesi haline gelen Whatsapp'ta yaşanan erişim sorunu, adeta küresel krize neden oldu. Gerek iş gerekse sosyal amaçlı kullanılan mesajlaşma uygulamalarında Whatsapp dışında birçok seçenek bulunuyor. İşte, Whatsapp benzeri güvenli mesajlaşma uygulamaları...

Whatsapp'ta küresel çapta yaşanan erişim sorunun ardından kullanıcılar, Whatsapp alternatifi mesajlaşma programları aramaya başladı. Yeni ve güvenli uygulama arayan kullanıcılar, yerli mesajlaşma uygulamaları olarak BİP, Dedi, Laff, Viatori'yi tercih ederken, yabancı mesajlaşma uygulamaları olaraksa Telegram, Signal, Google Hangouts, Skype, Messenger, Line, WeChat, Viber, Discord, Zoom, Google Duo gibi alternatifleri inceliyor.

WHATSAPP'IN YERİNE KULLANILABİLECEK EN İYİ UYGULAMALAR

TELEGRAM

Telegram, Rusya merkezli bir mesajlaşma programıdır. Whatsapp'ın benzeri olan uygulama, daha güvenli bir mesajlaşma platformu olduğu iddiasıyla online mağazalarda yer alıyor. Ücretsiz kullanılan Telegram'ı hem mobil cihazlardan, hem de masaüstü bilgisayarlardan kullanmak mümkün. En önemli artısı ise, 1,5 GB'a kadar dosya paylaşabilmek.

Telegram nasıl indirilir: Masaüstü/dizüstü bilgisayarlardan internet tarayıcısı aracılığıyla girilmesinin yanı sıra Telegram'ı Google Play Store, Apple Store ve Huawei App Gallery'den indirmek mümkün.

SIGNAL

Signal, özgür ve açık kaynaklı, şifreli bir sesli arama, görüntülü arama ve anlık mesajlaşma uygulamasıdır. iOS, Android ve masaüstü uygulaması bulunan Signal; metin mesajları, dosyalar, sesli notlar, resimler, GIF ve video mesajları göndermelerine olanak tanıyor.

Signal nasıl indirilir: SpaceX'in sahibi Elon Musk'ın, mesajlaşma programı olarak artık Signal kullandığını açıklamasının ardından uygulama yoğun ilgi gördü. Signal, Google Play Store ve Apple Store mağazalarından ulaşılabilir.

SKYPE

Skype, internet üzerinden iletişim ve telefon görüşmesi yapılmasını sağlayan bir yazılımdır. VoIP teknolojisini kullanan uygulama, yazılım geliştiricileri tarafından kodlandı. Özellikle ABD'lilerin çok ucuza konuştuğu Skype ile dünyada milyonlarca insana internet veya telefonla konuşma imkanı sağlanıyor.

Skype nasıl indirilir: ABD'li Microsoft'un sahibi oldu Skype'ı Google Play Store, Apple Store ve Microsoft Store üzerinden indirerek kullanabilirsiniz.

MESSENGER

Messenger uygulaması Facebook'un geliştirdiği yazılı, sesli ve görüntülü haberleşme sağlayabilen bir anlık mesajlaşma servisi ve yazılım uygulamasıdır. Facebook'un web tabanlı sohbet özelliğiyle entegre edilmiştir. Messenger ile Whatsapp'ın aynı şirkete ait olduğunu hatırlatalım.

Messenger nasıl indirilir: Mark Zuckerberg'in sahibi olduğu şirkete ait Messenger uygulamasını Google Play Store ve Apple Store'dan mobil cihazınıza kurabilirsiniz.

GOOGLE HANGOUTS

Google tarafından geliştirilen anında mesajlaşma ve görüntülü görüşme platformu Hangouts, 15 Mayıs 2013'te hizmete girdi. Program; Google Meet, Google Chat ve G Suite'in yerini aldı.

Hangouts nasıl indirilir: ABD merkezli Google'ın en kapsamlı mesajlaşma programı olan Hangouts'a Google Play Store ve Apple Store'dan ulaşmak mümkün.

WECHAT

WeChat, Çin'de geliştirilen sesli ve yazılı mesajlaşmaya yarayan bir mesaj servisidir. Bu uygulama Android, iPhone ve Windows Phone işletim sistemlerinde kullanılabilir.

WeChat nasıl indirilir: Whatsapp'ın yasaklı olduğu Çin'de çok popüler olan WeChat uygulaması, Google Play Store, Apple Store ve Huawei App Gallery'de yer alıyor.

LINE

Line, Japonlara ait bir mobil mesajlaşma uygulamasıdır, Line Corporation tarafından yapılan program, aralarında etiketler, home, timeline ve resmi hesaplar da bulunan çeşitli interaktif ögelerle entegre bir şekilde ücretsiz metin ve sesli mesajlaşma, sesli arama ve grup sohbeti sunuyor.

Line nasıl indirilir: 52 ülkede en çok tercih edilen mesajlaşma uygulaması olan Line'a, Google Play Store ve Apple Store'dan ulaşmak mümkün.

VIBER

Viber, akıllı telefonlar ve masaüstü işletim sistemleri için mobil ya da Wi-Fi ağları üzerinden anında mesajlaşma ve sesli görüşme imkanı sunan bir iletişim aracıdır. Metin mesajının yanı sıra kullanıcıların birbirlerine resimli, görüntülü ve sesli mesajlar göndermesine de imkan veriyor.

Viber nasıl indirilir: 2013 yılında dünya genelinde 200 milyon kullanıcıya ulaşan, sadece telefon numarası ile kayıt olunabilmesi dolayısıyla pratik olan Viber, Google Play Store, Apple Store ve Huawei App Gallery üzerinden indirilebilir.

ZOOM

ABD'nin Kaliforniya kentinde 21 Nisan 2011 tarihinde kurulan teknoloji şirketi Zoom, görüntülü telefon ve çevrimiçi sohbet hizmetleri sağlıyor. Uygulama aracılığıyla telekonferans, uzaktan çalışma, uzaktan eğitim yapmak mümkün. 2020'de ortaya çıkan koronavirüs (covid-19) salgın hastalığı nedeniyle alınan karantina önlemlerinin ardından Zoom kullanımında önemli artış yaşandı. Zoom'un işgücünün büyük bir kısmı Çin'de yer alıyor.

Zoom nasıl indirilir: Canlı konferans açabilmek veya izleyebilmek için öncelikle uygulamayı Google Play Store ve Apple Store üzerinden indirmek ve ardından ücretsiz kayıt olmanız gerekiyor.

DISCORD

Discord, video oyunu oynayan oyuncular için geliştirilen görüntülü-sesli-yazılı iletişim programıdır. 21 Temmuz 2019 itibarıyla 250 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. Discord; Windows, macOS, Linux, iOS, Android ve web tarayıcısı üzerinde çalışabiliyor.

Discord nasıl indirilir: Genellikle 'gamer'lar tarafından kullanılsa da Discord'u iş, okul, eğlence ve iletişim amacıyla kullanmak mümkün. Discord'u Google Play Store, Apple Store ve Microsoft Store'dan indirebilirsiniz.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN