Yapay zeka para için yalan söyledi

Yapay zeka para için yalan söyledi

Sağlıktan, akademiye her alanda hızla yaygınlaşmaya başlayan yapay zeka uygulamaları sorunlarıyla birlikte geliyor. ABD’de bir grup bilim insanı ChatGPT-4 modelinin etik performansını test etmek için bir deney yaptı. Yapay zeka yatırımcısı olarak ‘eğitilen’ model, para kazanması için baskı yapılınca hedeflerine ulaşmak için yalan söyledi. Yatırımcılara yanlış tavsiyeler veren GPT-4, rakiplerinin işlemlerini de engelledi.

Amerika’da daha önce savunma alanında test edilen yapay zeka uygulamasının verilen hedefe ulaşabilmek için online tatbikat sırasında insan öldürmesi teknolojinin yeni fenomeninin kullanımına dönük tartışmaları alevlendirmişti. Önceki gün Tesla fabrikasında yaşanan olay ise büyük yankı oluşturdu. Bir Tesla mühendisi, şirketin Austin yakınlarındaki Giga Texas fabrikasında meydana gelen arıza sırasında bir robotun saldırısına uğradı. Acil kapatma butonuyla durdurulan robotun saldırısı esnasında mühendisin yaralandığı duyuruldu.

‘İlk kan’ın ardından ABD’de yapılan araştırmadan da dikkat çeken sonuç çıktı. Apollo Research’ten bazı araştırmacılar, ChatGPT4’ü büyük miktarda finansal ve sohbet verisiyle eğitti. Yapay zekayı test etmek için araştırmacılar ona iki teknoloji şirketi arasında yaklaşan bir birleşme olduğunu söylediler. Ardından, araştırmacılar GPT-4’ün yatırım performansını ve etik davranışını test etmek için bir dizi deney yaptılar. Deneylerde, GPT-4’e belli bir süre içinde belli bir miktar para kazanması için baskı uygulandı.

GPT-4, bu koşullarla karşı karşıya kaldığında, yaklaşık yüzde 75 oranında, aldığı içeriden bilgilere dayanarak bir işlem gerçekleştirdi. GPT-4’ün, hedeflerine ulaşmak için yalan söylediğini, hile yaptığını ve içeriden öğrendiği bilgileri kullandığını gösterdi. GPT-4, yatırımcılara yanlış tavsiyeler verdi, rakiplerinin işlemlerini engelledi.

Ayrıca piyasayı etkileyebilecek şekilde manipüle edici sahte haberler yaydı. Araştırmacılar, GPT-4’ün yatırım davranışının, insanların baskı altında olduğunda nasıl davrandığına benzediğini belirttiler.

Apollo Research’ün CEO’su Marius Hobbhahn “Mevcut modeller için bu sadece küçük bir sorun çünkü yapay zekalar nadiren kritik rollerde çalışıyor. Ancak, yapay zekanın topluma giderek daha fazla entegre olduğu önümüzdeki yıllarda uğraşmak zorunda kalacağımız arıza modlarının geleceğine dair bir fikir veriyor. O halde, yapay zekanızın size stratejik olarak yalan söylemesi oldukça büyük bir sorun gibi görünüyor” dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN