TES nedir? Devlet destekli Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ne zaman yürürlüğe girecek? TES ile BES'in farkı nedir?

TES nedir? Devlet destekli Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ne zaman yürürlüğe girecek? TES ile BES'in farkı nedir?

Geçen yıl gündeme gelen ancak henüz yürürlüğe girmeyen otomatik katılım sisteminin, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'ne (TES) dönüştürülmesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan açıklama geldi. 'Otomatik katılım sistemi TES'e nasıl dönüşecek?' sorusunun yanıtı vatandaşlar tarafından araştırılırken, kabine toplantısında alınan kararları açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlet destekli Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'nin faaliyete geçeceği tarihi duyurdu. Detaylar haberimizde...

'TES nedir?', 'Devlet destekli Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ne zaman yürürlüğe girecek?', 'TES ile BES farkı nedir?' sorularının yanıtlarını sayfamızda aktardık. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) çalışanları ve işverenleri doğrudan etkileyecek olan yeni uygulama, sosyal tarafların mutabakatı ile hayata geçirilecek. İşte detaylar...

TES NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

25 yaş altı ve 50 yaş üstünün kolay bir şekilde istihdam edilmesi için çalışma başlatılacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tesis edilecek karma model ile işçilerin kazanılmış hakları korunacak. İlave destek de sağlayacağız. Çalışanlarımız emeklilikte daha da rahat edecek. Devlet bu konuda elini taşın altına koyacak. İstihdam kalkanını sürekli hale getirmeyi hedefliyoruz. Uzun vadeli kaynak sağlayacak bir sistem kuracağız. Tamamlayıcı emeklilik sistemini de inşallah 2022'de yürürlüğe koyacağız" diye konuştu.

Erdoğan, "Üretim, ticaret ve lojistik avantajlarımızla salgın sonrasında dünya ekonomisindeki yerimizi daha da güçlendireceğiz. İstihdam Kalkanı Paketi'ni dönem projesi olarak görmüyor, istihdamı destekleyecek kalıcı atılımın ateşleyicisine dönüştürmek istiyoruz. Enflasyonun, hedeflediğimiz seviyelere inmesini sağlayarak bu olumlu süreci desteklemekte kararlıyız. Türkiye, döviz kuru gelişmeleri bakımından diğer ülkelere kıyasla şu anda iyi bir durumdadır. Amacımız 2020'de yüzde 8,5 olarak belirlenen enflasyonu kademe kademe düşürerek 2021'de yüzde 6'ya, 2022'de yüzde 5'in altına indirmektir" diye konuştu.

TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ (TES) NEDİR? BES İLE TES FARKI

Bu sistem, Bireysel Emeklilik Sistemi'nin (BES) yeniden yapılandırılmış halidir. Önceden Otomatik BES adı altında çalışanların Bireysel Emeklilik Sistemi'ne girmesi devlet tarafından destekleniyordu. Bu sistemde, çalışanın maaşının yüzde 3'ü oranında kesinti yapılıyordu ve Devlet Katkısı dışında işveren katkısı yoktu. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'nde ise Devlet Katkısı devam ederken çalışandan olduğu gibi işverenden de kesinti yapılacak ve bu kesintiler senin hesabında aydan aya birikecek.

TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ NASIL OLACAK?

* 2017'de başlayan otomatik bireysel emeklilik sistemi, TES haline gelecek.

* Çalışanların tamamı zorunlu olarak TES'e dahil edilecek.

* Hem çalışanın maaşından kesinti olacak hem işveren hem de devlet katkı sağlayacak.

* İşverenin mevcut yükünü arttırmayacak bir katkı formülü kurgulanacak. İşsizlik fonundan katkı yapılması da masadaki seçeneklerden biri.

* TES için az maaş alandan az, maaşı yüksek olandan daha yüksek kesinti yapılacak.

* Her çalışanın bir TES hesabı olacak ve tüm kesintiler bu hesapta birikecek.

* Tıpkı kıdem de olduğu gibi çalışan istediği zaman TES'ten çıkamayacak. Kademeli çıkış hakkı tanınabilir. Çalışan, emekliliği geldiğinde sistemden çıkabilecek.

TES KİMLERİ KAPSAYACAK?

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi, sosyal tarafların mutabakatı ile kurulacak bir sistem olacak. Yeni işe girip, emekliliği uzun olanlar TES'e ve fonlu sisteme dahil edilecek. Yaş sınırının üstünde olanlar ile emekliliğine az kalan çalışanlar ise TES'e dahil edilmeyecek.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN