Trabzonspor'un 16. başkanı Muharrem Usta seçildi

Trabzsonspor'da 48 yıllık kulüp tarihinde 44. kez başkanlık seçimi yapıldı. 7 bin 395 üyenin rekor katılımla oy kullandığı seçimde yeni başkan Muharrem Usta oldu. Başkanlık seçiminde İbrahim Hacıosmanoğlu, Celil Hekimoğlu ve Muharrem Usta yarıştı.

Trabzonspor'un 16. başkanı Muharrem Usta seçildi

Trabzonspor'un yeni başkanı son anda Celil Hekimoğlu'nun geride bırakan Muharrem Usta oldu.

Son anlar nefes kesti

Bordo Mavili kulüpte rekor katılımla gerçekleştirilen kongrede oy sayım işlemi sona erdi ve 7.395 üyenin oy kullandığı açıklandı. İbrahim Hacıosmanoğlu bordo, Muharrem Usta mavi, Celil Hekimoğlu ise sarı renkli pusulalarla yarıştığı kongrenin son anları nefesleri kesti.

Muharrem Usta 3061 oyla yeni başkan

Son 2 sandığa önde giren Celil Hekimoğlu'nu Muharrem Usta son sandıkta yakalayarak öne geçti ve 3049'e karşı 3061 oy alarak 12 farkla seçimi kazandı.

İbrahim Hacıosmanoğlu: 1040

Celil Hekimoğlu: 3049

Muharrem Usta: 3061

Hekimoğlu itiraz etti

Oyların açıklanmasından sonra Muharrem Usta'nın 12 oy gerisinde kalan Celil Hekimoğlu son 5 sandığın sonuçlarına itirazda bulundu.

Muharrem Usta'nın vaatleri nelerdi? 

Muharrem Usta'nın en önemli vaadi Beşiktaş ve Galatasaray'ı şampiyon yapan teknik direktör Mircea Lucescu'ydu. Dünya kulübü olmak gerektiğini öne süren Usta Trabzonspor teknik direktörlüğüne Mircea Lucescu'yu getirmek istiyordu.

Muharrem Usta'nın Yönetim Kurulu Listesi;

Asil üyeler

Ahmet Çubukçu, Nevzat Aydın, Önder Bülbüloğlu, Zeki Öztürk, Gençağa Meriç, Suat Şen, Orhan İlarslan, Coşkun Bülbül, Prof. Dr. İsmail Yüksek, Ali Rıza Egemen, Gökhan Saral, Prof. Dr. Asım Ören, Mehmet Yiğit Alp, Emre Aksoy

Yedek üyeler

Okan Alemdaroğlu, Tuncay Bekiroğlu, Özer Bayraktar, Yiğit Oğuz Duman, Adem Beder, Fatih Vardaroğlu, Erhan Çimşir

Trabzonspor'un 70. genel kurulunda oy verme işlemi sona erdi. Hayri Gür Spor Salonu'nda gerçekleştirilen genel kurulda başkan adaylarının konuşmasının ardından üyeler, 20 sandıkta oylarını kullandı. Yoğun ilginin olduğu genel kurulda saat 16.00'da tamamlanması gereken oy verme işlemi 16.55'de sona erebildi.

Muharrem Usta kimdir?

Sağlık sektöründe yaptığı yatırımlarla adını duyuran Muharrem Usta, 1965 yılında Trabzon'da doğdu. 1989 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1993 yılında hastane yöneticiliği alanına yöneldi.

1995 yılında Türkiye'nin en büyük hastaneler zinciri Medical park'ın temellerini attı. Medical Park Hastaneler Grubu ve Liv Hospital Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Usta, uzun süre Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanlığı yaptı.

Aynı zaman da İstanbul Ticaret Odası Sağlık Komsiyonu üyeliği de bulunan Muharrem Usta, sağlıkta yaptığı yatırımların yanı sıra spora ve sporcuya verdiği desteklerle de tanınıyor. Muharrem Usta evli ve üç çocuk babasıdır.

Seçim işemine 16.50'de geçildi

Saat 16.50 itibariyle kalan üyelerin de oylarını kullanmasıyla birlikte Trabzonspor'un yeni başkanını belirleyecek seçim işlemine geçildi.

15-12/06/aa_picture_20151206_6987700_high.jpg

Trabzonspor Kulübü'nün 70. Genel Kurulu'nda ikinci gün, başkan adaylarının konuşmasıyla başladı.

Hayri Gür Spor Salonu'nda dün başlayan ve bugün yapılacak seçimle sona erecek genel kurulun ikinci gününde, başkan adayları delegelere hitaben konuşma yaptı.

Hekimoğlu: Bütünleşmiş bir kadroyla huzurlarınızdayım

Kura çekimi sonrası ilk olarak başkan adayı Celil Hekimoğlu, üyelere seslendi. Hekimoğlu, Trabzonspor'un en büyük probleminin birlik ve beraberlik olduğunu belirterek, "Biz bu sorunu ortadan kaldırabilmek için içinizden, Trabzon'da yaşayan arkadaşınız olarak karşınızdayım. Daha önce başkan adayı olan Hakan Kulaçoğlu ve Sebahattin Çakıroğlu arkadaşlarımız da aramızda. Birleşmiş, bütünleşmiş bir kadroyla huzurlarınızdayım. Biz Trabzonspor yönetiminde büyük bir birlikteliği sağlamış durumdayız" dedi.

Hekimoğlu, Trabzonspor'u kendi fikir ve görüşleriyle yönetmeye değil, hep beraber yönetmeye talip olduklarını ifade ederek, seçildikten sonra bu anlayışlarından taviz vermeyeceklerini, bu birlikteliği hep beraber sağlayacaklarını söyledi.

15-12/06/aa_picture_20151206_6988757_high.jpg

"Trabzonspor'un hakkı gasp edilmiştir"

Trabzonspor'un 2010-2011 yılında şike süreciyle karşı karşıya kaldığını kaydeden Hekimoğlu, "Fenerbahçe Kulübü şike yapmış, Sayın Aziz Yıldırım şike yapmış ve Trabzonspor'un hakkı gasp edilmiştir. Biz bunu unutmadık, hiçbir zaman unutmayacağız ve bu sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız" diye konuştu.

Trabzonspor'u Trabzon'dan yönetmenin sadece kentin fiziki sınırları içerisinde kaynaklarla yönetilmesi anlamına gelmediğini anlatan Hekimoğlu, şunları kaydetti:

"Trabzonspor'u ülke ve dünya üzerinde insan ve potansiyeliyle hep beraber yönetmek istiyoruz. Kulübün ağır ekonomik sorunları var. Yılda 150 milyon lira açık veriyor, bunu kapatmamız lazım. Bu sürdürebilir değildir. O yüzden mutlak suretli Trabzonspor'un gelirlerini artırıp, harcama kalemlerini azaltmamız lazım. Birçok projemiz var. Sabırla bunu işleyerek Trabzonspor'u sürdürebilir, döndürülebilir ekonomik yapıya kavuşturmak zorundayız."

15-12/06/aa_picture_20151206_6989753_high.jpg

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Trabzonspor Kulübü'nün 70. Genel Kurulu'nun çok başarılı ve fair-play anlayışı içinde geçtiğini belirterek, "Seçilecek yöneticimizle bizler, hep birlikte büyük gönüllülük içerisinde Trabzonspor'u hak ettiği noktaya taşımak için büyük gayreti ortaya koyacağız" dedi.

"Biz İstanbul'u değil, İstanbul bizi takip edecek"

Hekimoğlu, göreve gelmeleri halinde futbolculara ve çalışanlara birikmiş borçları ödeyerek yeni bir sayfa açacaklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Hiçbir zaman hayal satmayacağız, hiçbir zaman yalan söylemeyeceğiz. Hep doğruları konuşacağız. Size sadece yapabileceklerimizi vadedeceğiz. Bunları gerçekleştirmek için var gücümüzle yapacağız. Zirve yarışından şaşmadan görev süremiz içinde borçları düşmüş, nakit akışı sağlanan yapıya döndüreceğiz. Trabzonspor'un 70'li yıllardaki şampiyonluk ruhunu geri getireceğiz. Biz İstanbul'u değil, İstanbul bizi takip edecek. Ali Kemal efsanevi futbolcumuz burada. Onunla beraber yeni efsaneler yaşayacağız. Güçlüyüz, ilkeliyiz ve hazırız. Gelin oyunuzu verin ve mutlu yarınları beraber inşa edelim. Bizim kavgaya, gerginliğe değil, bütünleşmeye ihtiyacımız var."

Muharrem Usta'nın konuşması

Başkan adayı Muharrem Usta ise Trabzonspor'un büyük bir camia ve marka olduğunu vurgulayarak, "O da Trabzon'dan çıktı ama şampiyon oldu, Türkiye'ye mal oldu. Şampiyonlukları elde ederek dünya markası oldu. Trabzon'umuzdan çıkan tek dünya markası Trabzonspor. O halde Trabzonspor'umuzu Trabzon'dan, Ankara'dan, İstanbul'dan, dünyanın dört bir yanından bütün güçlerimizi birleştirerek muhteşem şekilde yöneteceğiz. Size yakışan bir yönetimle Trabzonspor'u şaşalı günlerine tekrar döndüreceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

15-12/06/3_4.jpg

"Trabzonspor'u tekrar ayağa kaldıracağız"

Usta, başarı olmadan hiçbir şekilde bir camianın bütünleşmesinin, birleşmesinin mümkün olmadığını söyleyerek, "Onun için '8. şampiyonluk' dedik ve 50. yıl için büyük bir hedef koyduk. Bu büyük marka 50. yılını asla ve asla boş geçmemelidir. Son dönemde sıkıntılar yaşanmış olabilir. Bazıları, Trabzonspor'u çok sıkılmış, kendi içine kapanmış görebilir. Ekonomik, sportif sıkıntılar nedeniyle Trabzonspor'un o büyüklüğünü farketmeyenler olabilir. O büyük Trabzonspor'u sizlerle birlikte tekrar ayağa kaldıracağız ve 8. şampiyonluğa en güçlü şekilde birlikte devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Trabzonspor'un çeşitli sorunları bulunduğunu dile getiren Usta, şöyle devam etti:

"Trabzonspor'un ekonomisi kötü olabilir ama biz o ekonomik sıkıntıyı bilerek yola çıktık. Trabzonspor, bu yüklerin altından kalkar, kimse endişe etmesin. O bütçe açıkları da devasa borç da oyunculara olan borçların da bu camia, milyonlar bunun altından kalkar, kimse endişe etmesin. O sportif başarı 8. şampiyonluk, o büyük hedef hep birlikte başarılabilir. Trabzonspor'un itibarı hepimizin el üstünde tutması gereken bir konudur. Birlikte onu en nadide yere koymayı hep beraber başaracağız. Tekrar şanlı günlere dönmek için birlikte yürüyoruz."

Usta, birçok zorluklar yaşandığını, bunlardan birinin de 2010-2011 sezonuyla yaşananlara ilişkin olduğunu belirterek, "2010-2011 sezonu o gün elde etiğimiz şampiyonluğu ciğerimizden hiç kimse söküp alamaz. Sonuna kadar bu mücadele bütün güçlerimizle devam edecek" diye konuştu.

İbrahim Hacıosmanoğlu'nun konuşması

Son olarak konuşan başkan İbrahim Hacıosmanoğlu da 2,5 yıl önce çocukluk hayali olan Trabzonspor başkanlığına seçildiğini ifade etti.

Seçildikleri günden itibaren görev süresine ilişkin mahkemelerle uğraştıklarını ve rahat bir çalışma ortamı bulamadıklarını anlatan Hacıosmanoğlu, "Mahkemelerde bir taraftan uğraşıyorsunuz. Kendisini Trabzonspor'un sahibi sananlar, sizinle uğraşıyor. Bütün bu ağır şartlara rağmen son 3-4 ayda, 'kulübe kayyum geldi gidiyor' diye kulübü kilitlediler. 'Aralık'ta kongre var. Sportif ve ekonomik anlamda çökmüş bir Trabzonspor alacaksınız da ne yapacaksınız. Bırakın, çalışalım da güçlü bir Trabzonspor alın' dedim ama yok, bunların amaçları bu değil" dedi.

Hacıosmanoğlu, kulübün ekonomik olarak battığı yönündeki söylentileri de yanıtlayarak, borçların bir önceki dönemden kaynaklanan faiz ve kur yükünden olduğunu kaydetti.

"Onlar Trabzonspor haini, kulübe ihanet ettiler"

Hakem hatalarıyla kendilerinin şampiyonluktan uzaklaştırıldığını iddia eden Hacıosmanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"(Kurumlarla kavga ederek kulübü başarıya taşıyamazsınız) diye bizi eleştirdiler. Üçüncü senemizde, 'ağabeylerin dediği gibi kavga etmeyelim' dedik. Önemli oyuncular aldık. Kimse tahmin etmiyordu ilk 4 haftada Trabzonspor'un 10 puan alacağını. 'Trabzonspor'un önünü erken keselim, yukarıya çıkarsa tekrar bize sıkıntı yaşatır' diye bize operasyon yapılmaya başlandı. Bu operasyonun dış kaynakları ve içerideki işbirlikçileri var. Aslında onlar Trabzonspor haini. Kulübe ihanet ettiler. Amaçları, yönetimin kongreye sportif başarılı şekilde gitmesinin önüne geçmekti."

15-12/06/aa_picture_20151206_6987697_high.jpg

"Bize 'sus' denilmeyeceğini herkes bilir"

Hacıosmanoğlu, şike mücadelesine ilişkin şunları söyledi:

"UEFA Temyiz Kurulu gerekçeli kararını bekliyoruz. Gerekçeli karar geldikten sonra CAS ve FIFA'nın devreye girmesiyle nelerin yaşanacağını, bize bu operasyonu yapanlar çok iyi biliyor. Bizden öncekilere 'sus' dediler, sustular ama bize 'sus' denilmeyeceğini herkes bilir. Bu konudaki mücadelemiz son hızıyla devam ediyor. Bu ülkenin başına gelecek cezaları bildiklerinden dolayı sportif yapılan operasyonun asıl nedeni budur. Başka hiçbir nedeni yok. 'Belki bu adamdan sonra geleni kontrol ederiz' düşüncesinde olanlar olabilir. UEFA'ya 'Türkiye Milli Takımı 2016'ya katılmaya hak kazandı ama sizin kurallarınıza uymuyor, kurallarınız Türkiye'de uygulanana kadar almayın' diye şikayet dilekçesini verdikten sonra bu operasyonlar sıklaştı. 'Türkiye ceza alsın' diye derdimiz yok. Bizim tek istediğimiz Avrupa'nın, verdiği cezaları ve spor hukukunu uygulamayan TFF'ye yaptırım uygulatmasıdır. Türkiye Milli Takımı'na da kimsenin ceza vermesi gibi bir durum söz konusu değil. 'Şu kadar süreniz var, kararlarımızı uygulayın' diyecekler. Bize yapılan operasyonların arkasındaki asıl neden budur."

"Sportif olarak başarısız olsaydım karşınıza aday olarak çıkmazdım" diyen Hacıosmanoğlu, "(Beceremedim) derdim, giderdim. Bugün 30 puanın üzerindeki bir başkan olarak burada olsaydım, diğer başkan adayları da burada olmazdı. Bu düzenin değişmesi lazım. Trabzonspor'u kendi ticari ve siyasi bekası için kullananların devrinin bitmesi lazım. Bu kongre onun için de önemlidir. Trabzonspor'u düşünenlerin görev alacağı bir yönetimi yaratmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

İbrahim Hacıosmanoğlu

Asil üyeler

Fahrettin Çebi, Şeref Kapıcıoğlu, Nevzat Kaya, Resul Kalkan, Osman Necip Sevinç, İbrahim Coşkuner, Hakan Gedikli, Ali Uzunay, Kadem Çakıroğlu, Mehmet Karaoğlu, Ömer Yeşilyurt, Köksal Güney, Ali Haydar Baş, Mehmet Terzi

Yedek üyeler

Murat Bahadır Bayrak, İrfan Altıner, Fazlı Çilingir, Lokman Sadıklar, İbrahim Tonyalı, Göksel Günal, Erkan Yavuz Atagün

Muharrem Usta

Asil üyeler

Ahmet Çubukçu, Nevzat Aydın, Önder Bülbüloğlu, Zeki Öztürk, Gençağa Meriç, Suat Şen, Orhan İlarslan, Coşkun Bülbül, Prof. Dr. İsmail Yüksek, Ali Rıza Egemen, Gökhan Saral, Prof. Dr. Asım Ören, Mehmet Yiğit Alp, Emre Aksoy

Yedek üyeler

Okan Alemdaroğlu, Tuncay Bekiroğlu, Özer Bayraktar, Yiğit Oğuz Duman, Adem Beder, Fatih Vardaroğlu, Erhan Çimşir

Celil Hekimoğlu

Asil üyeler

Bekir Bülbüloğlu, Hüseyin Örs, Sebahattin Çakıroğlu, Hakan Kulaçoğlu, Davut Yurttaş, Kemal Halil, Mehmet Ongan, Faruk Kanca, Ali Kemal Denizci, Mustafa Gültepe, Turgut Öksüz, Alper Bektaş, Süleyman Kalemci, Fikret Ataoğlu

Yedek üyeler

Hakan Orhan, Sami Karaman, Sezgin Oğul, Harun Kaya, Aydın Aktaş, Kenan Dilek Bilgin, Serdar Boğuçlu

Bu arada, İbrahim Hacıosmanoğlu bordo, Muharrem Usta mavi, Celil Hekimoğlu ise sarı renkli listelerle seçime girecek.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN