2022 buzağı destek ödemeleri yattı mı, ne zaman yatacak? T.C kimlik noya göre buzağı destek ödemesi sorgulama

2022 buzağı destek ödemeleri yattı mı, ne zaman yatacak? T.C kimlik noya göre buzağı destek ödemesi sorgulama

Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi güzel haberi açıkladı. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara buzağı destek ödemesi yapılacak. Peki şartlar nelerdir? Ödemeler ne zaman yapılacak? Ne kadar buzağı destek ödemesi yapılacak? İşte ayrıntılar.

Uzun zamandır beklenen sevindirici haber geldi. Buzağı paraları için ödeme yapılacağı açıklaması nihayet geldi. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara müjdeli haberi duyurdu. T.C kimlik numarasına göre ödemeler gerçekleşecek.

destek

2022 BUZAĞI DESTEĞİ NE KADAR?

Programlı aşıları tam olan, 4 ay ve üzeri yaşında, ilkine buzağılama yaşı en çok 960 gün ya da son iki buzağılama arası en çok 600 gün olan ineklerden doğan buzağılar için hayvan başına Bakanlık, 500 TL destek ödeyecek.

Ardahan, Artvin, Ağrı, Bingöl, Bayburt, Bitlis, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Giresun, Iğdır, Hakkari, Muş, Ordu, Şırnak, Sivas, Kars, Trabzon, Tunceli, Van buzağılar için ek olarak 200 TL ödenecektir.

Bakanlık tarafından belirlenen belirli şartlar ve birim fiyatına göre soy kütüğü kayıtlı buzağılar eklenmesine destek verilecektir.

Boğalar, döl kontrolü protokolü kapsamında yer alacak. Suni tohumlama sonucunda doğan buzağılar 100 TL destek ilave edilecek.

Buzağı başına birim ödeme miktarı 20 başa kadar tamamı, 21-100 başa kadar %75, 101-500 başa kadar ise %50 ödeme yapılacaktır.

buzağı

ÇOBANLARA 12 BİN LİRA DESTEK VERİLECEK

Dişi mandalar için 500 TL, soy kütüğüne kayıtlı olan dişi mandalar için 300 TL ek olarak ödeme yapılacak. Programlı aşıların tamamlanması şartıyla 4 ay ve üzeri malaklar için 500 TL, soy kütüğüne kayıtlı malaklar için 300 TL, suni tohumlanmada doğan malaklar için ise 500 TL ödeme yapılacaktır.

Suni tohumlama ile doğan her saf süt ineği veya damızlık süt içeriği analiz edilen ve bakanlık tarafından belirlenen süt kalite kriterlerini karşılayan melez inek için 100 liraya kadar destek verilecektir.

En az 1 baş ve en fazla 50 düve (manda dahil) alımında Bakanlıkça belgelenen düvelere %40, düve merkezlerinden getirilen yüzde 50 ödenecektir.

Küçükbaş hayvancılığın desteklenmesi durumunda ise 100 koyun ve keçisi olan çobanlara 12.000 TL besi hayvanı desteği ödenmektedir.

Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Derneği üye bir yetiştiriciye, anaç koyun başına 50 TL, ana keçi başına 50 lira, anaç keçisi başına 20 lira ve göçer yetiştiriciliği kuzu ve keçi başına 2 lira ek ödeme yapılacak.

ÖDEMELER NE ZAMAN YAPILACAK?

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile açıklanan çiftçilere ödenecek olan destekler 2023 yılı bütçesinden yapılacaktır.

Buzağı desteklenmesi şartlarını taşıyanlar, buzağı başına 1-20 başa kadar tamamı olma üzere, 21-100 başa kadar ise %75, 101-500 başa da %50 ödeme gerçekleşecek.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN