4D işçileri tayin isteyebilir mi? 4D işçi kadrosu hakları

4D işçileri tayin isteyebilir mi? 4D işçi kadrosu hakları

Kamuda 4D çalışan sayısı 600 bini aştı. 4D çalışan tayin haklarında son zamanlarda bir değişiklik olup olmadığı merak konusu oldu. 4D işçilerinin tayin hakları var mı? Sorusu merak edilmeye başlandı. Detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz...

Kişilik hakları sürekli geliştirilmektedir. Sağlık Bakanlığı'nda çalışan işçilerin durumu özellikle maaş açısından iyileşmiştir. 4D hakları ve tayin durumları ise merak edilenler arasında. İşte detaylar…

4D ÇALIŞANLARININ TAYİN HAKLARI VAR MI?

696 sayılı Kanun kapsamında istihdam edilen çalışanlar kamuda 4D esasına göre çalışmaktadır. Bu çalışanların çalıştıkları bakanlıklar özlük haklarını az da olsa iyileştirmiştir.

Ancak bu pozisyonda çalışan personelin en büyük beklentisi kadro nakil hakkını elde etmektir. Halihazırda geçerli olan mevzuat çerçevesinde tayin hakkı bulunmamaktadır. Bunun temel nedeni personel transferi sürecindeki kanun maddesidir. Bu durumu değiştirmek için yasayı değiştirmek veya toplu sözleşmede düzeltmeler yapmak gerekir.

Bu kapsamda çalışanların başka bir kuruma transferi şu anda mümkün değildir. Başka bir il veya farklı bakanlıklara nakil mümkün değildir.

4D İŞÇİLERİNİN AYNI İL İÇİNDE KADRO NAKİL HAKKI VAR MIDIR?

Yürürlükteki mevzuatta işçinin kadrosu sabittir. Yani söz konusu kişinin hangi kuruma atanmışsa ancak o kurum olabilir. Ancak aynı il içinde görev değiştirme yetkisinin idarenin yetkisinde olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Halihazırda birçok devlet kurumunda çeşitli iş birimlerine geçici görevlendirmeler yapılmaktadır.

4D İŞÇİLERİN BAŞKA BİR İLE TAYİN HAKKI VAR MIDIR?

Yürürlükteki mevzuata göre 4D çalışanları hiçbir koşulda ve nedenle başka bir göreve atanamaz. Tayin hakkına sahip olabilmesi için yasayı değiştirmesi veya toplu sözleşme haklarında değişikliğe gidilmesi gerekmektedir.

4D PERSONELİN EŞ DURUM MAZERETİ TAYİN HAKKI

Bu pozisyonda çalışanın eş durum tayin hakkı bulunmamaktadır. 4D işçisi olarak çalışan işçiler, eşleri SGK mensubu veya başka bir il görevlisi ise hiçbir koşulda eşlerinin yanına gidemezler.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN