Hazırlığını yapmayan yandı! Kış sert geçecek... Sibirya soğukları geliyor!

Hazırlığını yapmayan yandı! Kış sert geçecek... Sibirya soğukları geliyor!

Uzmanlar tarafından yapılan açıklama doğrultusunda önümüzdeki kışın sert geçeceği belirtildi. Avrupa ve Türkiye için Aralık ayını işaret eden uzmanlar Sibirya'dan gelen soğuk hava dalgasının hem Avrupa'yı hem de Türkiye'yi etkisi altına alacağını belirti. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Hasan Tatlı, önümüzdeki kış mevsiminin diğer yıllara göre daha fazla yağışlı geçeceğini aktardı. İşte konu hakkındaki tüm detaylar…

Havalar yavaş yavaş soğukken yüksek kesimlere de yılın ilk karı yağdı. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda Aralık ayında kar yağışının yurt genelinde etkili olacağı belirtildi. Sibirya'dan gelen soğuk hava dalgasının Türkiye'yi etkisi altına alacağı belirtildi. Konu hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Hasan Tatlı, kış mevsiminin sert geçeceğini vurguladı. İşte konu hakkındaki tüm detaylar…

KIŞ MEVSİMİ SERT GEÇECEK

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından yapılan açıklama doğrultusunda birçok ülkede kar örtüsünün maksimum seviyede olacağı vurgulandı. Meteoroloji Mühendisi Prof. Dr. Hasan Tatlı, bazı bölgelerde yağışın büyük bir alanı kapladığını aktardı. Konuşmalarına devam eden Tatlı, Kasım ayından itibaren Kuzey Amerika, Alaska, Kanada ve Avrasya karlarının büyük bir alanı kapladığını belirtti. Tatlı, Şu andaki seviyesini 41 milyon kilometrekare olduğu ki tarihte en fazla 46 milyon kilometre olmuş ve maksimumları takip ettiği görülmüş.”şeklinde konuştu.

TRT Haber'i önemli açıklamalar yapan Tatlı, Sibirya'da oluşan yüksek basınç nedeniyle ülkede ayazın etkili olacağını söyledi. Türkiye'yi ve Avrupa ilgilendiren bir konu olduğunun altını çizen Tatlı, Sibirya'da oluşan basıncın kuru soğuk bir Havayı da beraberinde getirdiğini vurguladı. Bu durumun kar örtüsüne etkisi olduğunu belirten Tatlı, havayı daha da soğutacağını dile getirdi.

Kış sert geçecek

DAHA ÇOK KAR BEKLENİYOR

Tahminlerin doğru olması durumunda kış mevsiminde ayaz ve karın daha fazla görüleceği belirtildi. Geçmiş yıllara oranla daha fazla kar beklentisi olduğunu dile getiren Tatlı, “NOAA’a göre Kuzey Yarıküre kar örtüsü aylık ortalaması artıyor: güncel kar örtüsü miktarı maksimum değerleri takip ediyor.” dedi. Tatlı, yaşanan hava olayının Kuzey Amerika, Kanada, Alaska ve Avrupa'da kar yağışına ve soğuğa işaret ettiğini belirterek Sibirya yükseğinin de cabası olduğunu dile getirdi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN