Otobanda hız sınırı kaçtır, hız sınırını geçmenin cezası ne kadardır? 2022 otobanda hız sınırı ve cezası

Otobanda hız sınırı kaçtır, hız sınırını geçmenin cezası ne kadardır? 2022 otobanda hız sınırı ve cezası

Hız sınırı, araçların bulunduğu bölgeye göre ayrı ayrı yasalarla belirlenmiştir. Peki, otobanda hız sınırı kaçtır? Otobanda hız sınırını geçmenin cezası ne kadardır? İşte detaylar...

Hız sınırı, trafikteki araçların, bulundukları yerde yapabilecekleri maksimum hız sınırıdır. Hız sınırı, bölgelerin trafik yoğunluğuna göre yasalar tarafından belirlenmiştir.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün yayımlamış olduğu yönetmelikle şehir içi, şehirler arası ve otoyollardaki maksimum hız sınırı belirlenmiştir.

OTOBANDA HIZ SINIRI KAÇTIR?

Araç türlerine göre otoban hız sınırı şöyledir:

Otomobil: 120

Minibüs: 100

Otobüs: 100

Kamyonet: 95

Panelvan: 110

Kamyon: 90

Çekici: 100

Motosiklet (L3): 100

Motosiklet (L4, L5, L7): 80

Tehlikeli Madde Taşıyan Araçlar: 70

Özel yük taşımak için araçlar: 60

Arızalı bir aracı çeken araçlar: 40

 otobanda hız sınırı cezası

OTOBANDA HIZ SINIRI KURALINI İHLAL ETMENİN CEZASI NE KADARDIR?

Otobanda hız sınırı aşan araçlara cezai işlem uygulaması yapılmaktadır. Ancak hız sınırının yüzde 10'u kadar ihlal hata payı sayılmakta ve sürücüyle ilgili bir ceza işlemi yapılmamaktadır.

HIZ KORİDORU UYGULAMASI NE OLUYOR?

Hız koridoru uygulaması, arabanın otoyola giriş gişesinden çıkış gişesine kadar geçen süreyle, aradaki mesafenin oranı alınarak ortalama hızın hesaplanmasıdır. Hesaplanan hız, hız sınırı üzerinde çıktığında sürücüye ceza kesilir.

Kesilen ceza hız sınırı ihlaline göre değişiyor. Hız sınırını yüzde 10 ve 30 oranlarında aşanlara 235 TL, yüzde 30'un üzerinde aşanlara 488 TL ceza kesilir. Yüzde 30'un üzerinde beş kere aşanlara da ehliyete el koyma cezası ve 15 ceza puanı uygulanmaktadır.

Öne Çıkanlar
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN