Back To Top
Süreç belli ise sonuç değişir mi!

Süreç belli ise sonuç değişir mi!

- A +

Dün, devletin çok yüksek oranda vergi topladığını ama bunun karşılığında toplanan vergilerin verimsiz alanlara aktarıldığını yazdım.

Yıllar içinde nerede ise kamu hiçbir şekilde kemer sıkmamış. Bütçe disiplini dedikleri şey, hep özel sektörün boğazına sarılıp daha fazla vergi toplayarak, artırılan gelirler sayesinde sağlanmış.

Bakınız 2018 yılının Ocak-Mayıs dönemine;

Geçen yılın ilk 5 ayına göre bu yılın aynı döneminde fiyatlar ortalama yüzde 10,77 artıyor. Ama bütçeye toplanan gelirler yüzde 18,33 artıyor.

Geçen yıl ilk 5 ayda Ankara 255 milyar lira topluyor.

Bu yıl ilk beş ayda ise Ankara 302 milyar lira topluyor.

Daha fazla gelir toplanarak bütçemiz az açık verdi diyoruz. Oysa arka planda özel sektöre kaynak kalmadığını, özel sektörün yatırım yapamadığını kimse tartışmıyor.

Bakınız Ankara tasarruf etmeyi unuttu.

Geçen yıl ilk 5 ayda 267 milyar lira harcadı

Bu yıl ilk 5 ayda ise 323 milyar lira harcadı.

Bu kadar çok harcamaya alışmış bir Ankara’yı daha ne kadar taşıyabileceğiz? 2010 yılında 295 milyar lira harcayan Ankara, 2017 yılında 678 milyar lira harcadı.

Oysa siyasilere bakın...

Yıllardır “Kemer sıkacağız” diyorlar.  “Artık şimdi tasarruf edeceğiz” diyorlar ama her konuşmalarının arkasından yeni bir vergi paketi geliyor.

Geçmişe bakınca şimdide öyle olacak...

Seçimlerden sonra büyük zamlar ve vergiler gelecek. Bu nerede ise kesin. Bakmayın Mehmet Şimşek’in “Bu sefer tasarruf edeceğiz” dediğine.

Ankara çok para harcamaya alıştı.

Bugüne kadar hiç tasarruf etmedi.

Hiç harcama kısmadı.

Seçim sonrası muhtemeldir ki, ilk olarak sigara zamları gelecek. En az yüzde 50 zam gelebilir.

***

Ankara onca parayı topluyor da, çok mu iş yapıyor?

Toplanan paraya baktığınızda inanın devede kulak. Hatta daha az harcama yapıldığı 2003-2008 arasında, kamu hizmeti kalitesi daha çok arttı. Şimdi hem harcama artıyor, hem de hizmet kalitesi düşüyor.

Bir okurum yazmıştı: “70 sente muhtaç olduğumuz dönemde bile köprülerimizi kendimiz yapıyorduk. Şimdi ekonomimiz uçuyor diyoruz ama bir köprümüzü bile kendimiz yapamıyoruz. Çok ama çok yüksek kar payı (Hazine garantisi) ile yatırımları özel sektöre yaptırıyoruz”

Önümüzde dönemde bizi daha da verimsiz kamu yatırımları bekliyor.

Yine özel sektörün boğazına yapışılacak. Yine devlet bol keseden harcayacak. Ve devran böyle devam edecek...

Para teorisinde ise bizi bekleyen asıl tehlike, fısıldanan ama uygulamaya geçmeyen fikirler.

Yerli ve milli para gelecek. Değeri de altınla ilişkilendirilecek.

Merkez Bankası kafasına göre iş yapamayacak.

Enflasyonu düşürmek için emir-komuta ile önce faizler indirilecek.

n Belki de döviz varlıkları artık serbest olmayacak. Döviz varlıkları belki de yerli ve milli yeni paramız ile vatandaşın hizmetine sunulacak.

Bilmiyoruz.

Piyasada bilmiyor.

O kadar çok bilinmez var ki. Güç oranına göre sıra dışı fikirlerin devreye girebileceği söyleniyor.

Kısaca, süreci belli olan bir dönem yaşadık. Akılla-bilimle iş yapan bir çok kadro artık işten elini eteğini çekmiş durumda... Veya çektirilmiş durumda da diyebiliriz.

Yeni dönemde bunca sürece rağmen sonucun değişmesini nasıl bekleyeceğiz: Mesela Ankara’nın tasarruf edebileceğini düşünen var mı? Devlet büyüklerimizin hizmetine sunulan 10-15 arası uçağın artık Milletin hizmetine sunulacağını düşünebiliyor muyuz?

Ankara’nın sıra dışı-bilimdışı para teorilerini uygulamayacağının garantisi var mı? Piyasaları kendi kendimize bozarak  Millete “Şer güçler” diyebiliyorsak; seçimlerden sonra alasını neden yapmayalım?

Ülke dışa kapandığında “Beka sorunu” ile durumu niye izah etmeyelim?

Süreci belli olan bir yoldan farklı bir sonuç beklemek nasıl mümkündür. Artık sıra dışılık bitecek, akıl ve bilim gelecek diyebilmek için şu anda perde arkasında güç kullananlara bakmak bile yetmiyor mu?

Lütfen hayaller kurarak ilk yarının tekrar oynanacağını ummayalım. 

Bir Trabzonlu ve Trabzonsporlu olarak 3-0 bitirdiğimiz ilk yarıların ardından 4 gol yediğimiz ikinci yarılar geliyor aklıma.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Güven 20 Haziran 2018 21:34
Sayın Kahveci ikinci bir çırak yetiştirecek zamanımız yok. Tasarruf kelimesi esnaf açısından sıkıcı, sabit maaşlılar açısından sevimli bir kelimedir. Tasarrufu ben de severim. Özellikle yemek tasarrufunu. Mesela çöpe yemek ve ekmek atılmasından hiç hoşlanmam. Çünkü bunlar insan yapısı değil, Allah'ın nimetidir. Geri kalan araba, cep telefonu elektronik cihaz, ev, kıyafet v.s hepsi ne kadar alım gücü varsa o kadar alınması ekonomiyi canlandırır. Ama işin aslına bakarsan hepsi dünyanın çöpüdür. Malda yalan mülkde yalan, gel birazda sen oyalan...
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 19:20
bu gun izmir pazarından soğanı 6 liraya aldım.once yanlışlık var dedim.belki 3 kilosu 6 liradır dedim.adam bi acayip baktı.gercekten aldin 6 liraya.ve daha döviz ve faiz yansımadı deniyo.ne 9lacak halimiz gerçekten.cok korkuyorum gelecekten
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 19:16
15 uçak 268 araç idi yanlış hatırlamıyorsam.ne müslümanlar ama.birinde namaza gidiyorlardı tan 15 dak siyah araba konvoyu gecti.zirhlilar çipler polis arabalar vs vs.sok oldum.oysa sarayda cami var.hadi dışarı ciktin.boyle mi gidilmeli.hani kefenle dolaşıyordunuz.daha bakanlıkları saymıyorum.zehir zıkkım olsun hepsine
Mesut TOPAK 20 Haziran 2018 18:52
Sayın yazar devlet harcama yapmasın, millet harcama yapmasın ,tamam anladık peki o zaman esnaf ne yapsın üretici ne yapsın insanlar kazançlarını harcamayıp ne yapacak parayı biriktirip turşu mu kuracak,diyelimki sadece üretiyor ve dışarı satıyoruz bankalarda paralar birikti de birikti ev yapma israf yol, köprü, hava alanı, hızlı tren, sosyal ve kültür merkezleri velhasıl bunları ve benzerlerini yapmayalım çünkü israf o zaman nasıl kalkınmış ve refah seviyesi yüksek bir ülke oluyoruz.Çalış biriktir ,başka bir şey yapma ,siz öylemi yapıyorsunuz .
Degistir 20 Haziran 2018 18:50
Son anayasa ile taraflara verilen fesih hakkı sebebiyle seçimlerin tekrarlanmasindan fayda sağlayacak yskya zarf ve pusula basan matbaacilar var. Fesih olursa artik bi daha secim ve bir daha zarf pusula basimi. Siyasiler yine populist vaadlere devam edecek. Yoksa turkiyeyi matbaa sirketokrasisi yönetiyor da haberimiz mi yok?
Ali 20 Haziran 2018 17:37
Sayin Kahveci! Allah sizlere milli bir şuur versin InsaAllah. Biz sonuna kadar Reisimizin arkasindayiz. Dinimiz de bunu emretmiyormu zaten...Cok takmayin kafanizi bu ekonomi islerine. Ekonomi dedigin tek disi kalmis canavar, son 200-300 yilda yahudilerin gelistirip, digerlerini kontrol altina almak icin kullandiklari bir yontemdir... Biz bu suni degerin bir parcasi olmayacagiz.
faruk 20 Haziran 2018 21:16
0
Abiim para yerine gazoz kapağımı kullanıyorsunuz siz borc alınca karşılılk olarak fıkramı anlatıyorsunuz yani o yahudilere borçluyuz devlet olarak ne yapalım fıkramı anlatalım
Kenan 20 Haziran 2018 17:25
Medyanın manipülasyonlarına göre oy kullananlara acıyorum. En son Mince'nin sözlerine montaj yapıldı. TRT muhaliflerin mitinglerini vermiyor. Bunu bilmeden oy vermek iktidarın ekmeğine yağ sürmek anlamına gelir.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 20:15
4
Şayet CHP'nin daha iyi bir iş yapabileceğini düşünen varsa, çok uzağa gitmesin, kendi ilindeki CHP'li belediyelerin haline baksın yeter. Velhasıl cüzdanını düşünen için de memleketini düşünen için de Ak Parti, alternatifsiz doğru adres olmayı sürdürüyor.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 16:13
hemşehrim, ekonomiyi çok iyi analiz ediyorsunuz.Tebrikler..
fani 20 Haziran 2018 14:20
Ibrahim bey ....DOLAR DUSERSE DOSTU OLUR MU?
faruk 20 Haziran 2018 13:49
Ben ekonomi bilmem pazarı bilirim marketi bilirim iki kilo sera kavunu bir kilo domatesten ucuzsa muz havuçtan ucuzsa soğan salçadan pahalı ise patates dolara nisbet ediyorsa bu ilk defa böyle oluyorsa bu işteki hikmeti anlayamıyorsan hiç bir söz beni tatmin etmez
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 12:37
İbrahim bey Kamu gelirleri olarak belirttiğiniz rakam sadece toplanan vergi miktarımıdır? Özelleştirme, 2B gelirlerini dahilmi? Eğer bunlar dahil değilse durum çok daha vahim
Devam 20 Haziran 2018 11:46
16 senedir "ekonomi kötü, esnaf kan ağlıyor ülke iflasta, zor günler zamlar geliyor..., vıdı vıdı vıdı" geldiğimiz nokta ortada.Allahin izniyle Türkiye gelecek sene daha güçlü daha zengin olacak.16 senedir hep olduğu gibi.ben memurun rahatlıkla 16 sene önceye göre gelirimin % 30-40 fazla olduğunu söyleyebilirim.simdi ister esnaf ister memur işçi asgari ücretli kim ben 16 sene önce daha çok kazanıyorsun diyor.Allahtan korkun.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 15:05
3
16 sene önce maasinla kac altin alabiliyordun,simdi kac altin,yada kac dolar?hesapla bakalim.Zenginlestinmi ,fakirlestinmi?Ha ISINI bilen memurlardansan o ayri.
Devam 20 Haziran 2018 17:25
8
Allah'tan kork Allah'tan kork!öğretmenim 2001 senesinde göreve başladım.2002 senesinde maasim 400tl civarındaydı dolar ise 1.4-1.8 aralığındaydi yani dolar olarak 250 dolar civarında maasim vardi.simdi doların o kadar suni olarak arttırılmasına rağmen maasim 800 dolar(3700 TL).iki ay önceki kura gidersen 1000 dolar gibi olur.yok şu anda eş çocuk yardımı var dersende yeni başlayan öğretmen 3000-3500 TL alıyor ki 700 dolar demektir yani 3 ozamana göre yaklaşık 3 kat. ALLAH'TAN KORK! Korkmuyorsanda kuldan utan.
Devam 20 Haziran 2018 17:33
2
bu arada 'işini bilen memurlardansan'terbiyesizliğini iade ediyor seni Allaha havale ediyorum.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 20:42
0
:) kendi kendine teyit etmissin, 2018 mayis aclik siniri 1700 tl, yoksulluk siniri 5500 tl. Hayat pahaliligi denen bisey var ucretin senelik %8 artiyor, resmi enflasyon %12, gorunen enflasyon %25 lerde simdilik. Banka mevduat faizi %18 kredi faizi %30 . Alim gucun dusmus , benim memkeketimin saf ogretmeni. torpillemi ogretmen oldun sen ?
Sezai Akkenç 20 Haziran 2018 11:17
Sonuç değişmeyecek. Reis bu millete emanet. Biz millet olarak emanete hıyanet etmeyiz. Ne zaman reis artık ben bırakıyorum derse ancak o zaman yeni seçenekleri değerlendiririz. Size bir dönem daha iyi muhalefetler diliyorum. Tüm seçimleri bilen Konda anketini incelemenizi öneririm. Ya da incelemeyin pazar gününü bekleyin. Konya Reisle...
musto 20 Haziran 2018 11:01
Küçük amerika olma emelimiz devam ediyor devlet her şeyi özel şirketler eliyle yaptıracak vergi toplayacak paralı askerlik milli gelirden biraz işşizlik biraz sakatlık yardım parası geçinemeyecek kadar asgari ücret verilecek beş vakit,de nankörlük etmeden dua edeceğiz...
musto 20 Haziran 2018 10:42
Fabrika yapmak işletmek para kazanmak uzun vadeli zahmetli bir iş rekabet etmek için yetişmiş mühendislik arge kuracan en kolayı inşaat kamu bölünmüş yol hapishane vs işleri özel davetiye ile rekabetsiz alacan kazandığın paraylada yap işlet sistemi ve hazine garantili hastahane köprü tünel havalimanı yapacan al sana ömür boyu garantili gelir...
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 07:58
1
Fabrika yapmak iki yıllık iş.alt yapı yıllar alır.herehalde para yönetiminin y sinden anlamıyorsun.silogancilik ne kadar kolay.gel fabrikayı kur.tıketim yoksa al fabrikayı başına çal.
musto 21 Haziran 2018 12:58
0
Ekonomiden anladığınız belli oluyor Ülkenin devlet planlama teşklatı vardı geleceği planlar tarımı planlar hangi ürün ne kadar ekilecek rast gele ekim yaptırmasın başbakan çelişkili açıklama yapar soğan ve patetes rekolta düştü ekonomi bakanı açıklar bu işte oyun var önce ithalatı azaltacak yatırımları yapacaksın ülkeni kendi kendine yeterli hale getir sorada istersen AYA MARSA 4şeritli yol yap benim gibi 50 sene ülkenin her tarafında alt üst yapılarında alın teri akıt yetmedi dünyanın her tarafından karınca kararınca döviz getir öyle konuşal
musto 21 Haziran 2018 13:11
0
O kadar köprü tünel bölünmüş yol havalimanı yaparsın kg nakliye fiyatını ikiye katlarsın ülke deneme yanılma tahtası değil petrol yatakların yok ülkenin her tarafını demir ağlarla örer kara yolu taşımacılığını azaltırsın deveye sormuşlar neren eğri nerem doğru hesabı hangi birini yazalım..
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 10:02
Soros da Türkiyeyi durdurun deyo. Ibram bey buna ne deycen.
mustafa Duman 20 Haziran 2018 11:00
1
Fakirin gıdası, patates,soğan dolarla yarışıyor,dış güçler,dış gücler yoksa yerli soroslarmı yaptı.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 11:26
3
Soros'a ne gerek, biz kendi kendimizi durduruyoruz zaten.
Ahmet Tinoğlu 20 Haziran 2018 15:04
0
soros mercimeği patatesi dışardan mı al diyor? biz kendi elimizle yapıyoruz herşeyi sonra suçu soros'a at. önce işimizi doğru yapalım soros ondan sonra elinden geleni yapsın
Elektronik Mühendisi 20 Haziran 2018 09:38
İbrahim Bey yazdıklarınızda acayip haklısınız da ciddi manada soruyorum bu tabloyu CHP'mi değiştirecek ? Bu seçim sıfır ön yargıyla başladım tabloyu izlemeye ama yok. Benim gibi üniversiteli, liberal bir orta sınıfı bile ikna edemedi ne İnce ne Kılıçdaroğlu. Bence bu krizi hep birlikte yaşayacağız. Kaçış yok. Güçlü hükümet olursa belki bir miktar az zararla yırtma şansı var sadece.
ismet 20 Haziran 2018 11:19
6
Temel başkan biz bile gelsek kriz kaçınılmaz diyor, güçlü iktidar aynen bildiğini okumaya devam edecek bana kalırsa. Benim kanaatim tayyibin başkanlığında çok sesli bir meclis -ki istişare kaçınılmaz olacak- belki yaralara merhem olabilir. Ama bu siyasilerin memleketi önceleyip de iş yapacağını gözüm kesmiyor maalesef...
En azından Demokrat 20 Haziran 2018 11:38
1
bu nasıl bir anlayış. CHP değiştiremezmiş bunu anlamış ama halen 16 yıldır devleti tam iflasın eşiğine getiren adama oy verecekmiş.
ismet 20 Haziran 2018 15:19
5
En azından demokrat sözüm sana, o adama vereceğimi nerden bildin? ben seçim sonucu tahminlerime göre bir yorum yazdım. herkesin anlayışı kendine "en azından demirkırat" kardeşşş
Ben de muhaliftim ama önyargısız muharrem ince'yi izleyince hiç bir samimiyet göremedim. Bu süreçte iktidar ince'yi öne çıkartarak zaten seçimi kazandı. Siz benim gibi insanların 2. turda ince'ye oy vereceğini mi sanıyorsunuz. Anket sonuçları Akşener'i biraz yakın gösterse ona oy verecektik ancak bence bu iş fazla uzamamalı. O nedenle son karar RTE. Çünkü seçenek yok.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 11:06
0
Malum medya siz farkında olmadan sizi de esir almış demek. Öğrenilmiş çaresizlik diğer bir tarafıyla sizde öğrenilmiş alternatifsizlik oluşturmuş malesef. Tepki oyu vermek, bu sefer anketlere göre ak partinin seçileceğini düşünseniz bile (ben anketlere guvenmiyorum) bir erdemdir kanaatindeyim. Ben şahsen bu seçim; iyi ve saadeti düşünmekteyim. Sevdigimden mi? Hayır. Tepki için.
Yalçın 20 Haziran 2018 11:35
18
Son hafta etrafımda bu şekilde düşünen insanların sayısı baya artıyor benim de. Akşener'in 2. plana düşmesi sonrası seçim bitti bence. Başta iyiparti diyen insanlarda da mhp ağır basıyor. Yapmayın etmeyin desek de millet halen bazı şeyleri aşamamış demek ki. Korku sol iktidar korkusu.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 12:38
3
Muharrem İnce korkusu seziyorum bu yazilanlarda.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 13:31
19
Akşener 2. tura kalamıyorsa tercihimiz RTE. Bu kadar.
koca kurt 20 Haziran 2018 14:56
1
AFERİN AKP NİN KARA TROLLERİ BU YAZIYA İYİ SALDIRI YAPMIŞ. ALGI OPERASYONU YAPIYORSUNUZ. AKŞENERDE OLSA İNCEDE OLSA OY VERECEĞİZ. BİZİM İÇİN BAHÇELİ VE MHP BİTMİŞTİR. BU SEFER KANDIRAMIYACAKSINIZ
Son Kurt 20 Haziran 2018 16:14
12
Koca Kurt. Sen gerçek ülkücü müsün? Vatan millet her şeyden önce gelir. HDP ile ortaklık kuracak partiye, adayına oy vermek sana bana yakışır mı? Bu iş bahçeli meselesi değil. Devlet aklına sahip çıkma meselesi. Biraz itidalli davranmak şart. MHP'de bu seçimden sonra çok güzel değişimler göreceğiz. Biraz sabır ve destek. Dediklerimi düşün.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 17:54
1
16.14 Evet 1970 ten beri. son kurt olduğuna göre neslin tükenmiş demektir. Bunu daha önce osloda, dolmabahçede pkk ile görüşenler, hendekler kazılırken dokunmayın diyenler, megri, megri ağlayanlar her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alanlara, ülkücülere olmaz hakaretler yağdıran reizz ile onlara destek verip diriltmeye çalışan bahçeliye soracaksınız. İçimiz yanıyor. Bahçelinin akıbetini sandıkta göreceksiniz. Vesselam
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 21:09
1
Kapı gibi Bilge baskan Temel Karamollaoğlu var
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 08:04
0
Hak adalet.ögretmeni sigortasız çalıştırmak asalet
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 09:12
Eğer Erdoğanfobik değilseniz, dünya devleri ABD ve AB'nin ilk üç rakibi arasında pasaportunu taşıdığınız ülkeyi görmeleri heyecanlandırıcı bir pozisyon değil mi?İşte ben de tam bu heyecanım yüzünden, 24 Haziran seçimlerinin "macera aranacak bir tercih" olmadığını düşünüyorum.Çok değil daha iki yıl önce topyekûn işgal girişimin uğramış ülkemin, bu gün emperyalistlere aldırmadan sınır ötesi harekât yapacak hale gelmesi... Dahası dünya ekonomisinde ve siyasetinde ciddi, küresel bir aktör olması beni heyecanlandırıyor. Gelinen bu konum, "b
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 09:31
1
Yok herkes saldırıyor,yok savaştayız bu ne yeter kardeşim.Gerçekleri görün artık.
#DEĞİŞTİR 20 Haziran 2018 11:01
1
amerikayla beraber mınbiçe giriyorsun 'emperyalistlere aldırmadan' diyebilir misin? Afrin için rusya dan icazet almadık mı? gerçekçi olalım lütfen. hem şu fetihçi zihniyeti bırakalım. 2010 da suriye 'kolay lokma'ydı girsek işi biterdi. bir gaz bir gaz ki deme gitsin. sonu HÜSRAN
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 11:49
9
09:31 ne yazdığını ve yorumladığını kenara bıraktım, nereden yazıyorsunuz,bi Washington,bi Bonn,bi Paris,bı Tel-Aviv 'den yazıyorsunuz gibi... dahili bedhahlar mısınız, harici bedhah mısınız karar verin.....
evin 20 Haziran 2018 08:16
2014 yılında dolar kuru 2.1 seviyesindeydi şu anda 4.75 civarında. sadece 4 yılda bunu "başardılar". türkiye iflas etme noktasına geldi. önümüzdeki 10 yıl enkazı toparlamakla geçecek maalesef...
HACI MURAT 20 Haziran 2018 07:16
Dün de değinmiştim: İbrahim Bey "Ankara çok harcıyor"diyor ama nerelere çok harcadığını kalem kalem yazamıyor. Benim tahminime göre çalışanların ve emeklilerin maaşlarını biraz düşürelim, bu mümkün olmazsa en azından bundan sonra zam yapmayalım diyecek ama tepkilerden çekindiği için diyemiyor.Gerçi dün emeklilere verilen bayram ikramiyesinin yersizliğine değinmişti,hakkını da yemeyelim. Yanlış anlaşılmasın ikramiyeyi yersiz bulan İbrahim Bey,bana göre hükümetin en iyi icraatlarından biri oldu bu ikramiye işi.
Özkan 20 Haziran 2018 07:00
Hocam iyi ki varsınız
Osmanlı Devleti 20 Haziran 2018 06:02
Her zaman diyorum bizim kalıcı kurtuluşumuz bor ve toryum madenleridir. Bunları baz alan ve önce müslüman ülkelerinde ardından da Rusya, Çin ve Hindistan'da daha sonra ise Avrupa'da geçerli olan bir para birimi tasarlarsak süper güç oluruz. Paranın adı da yeni Mecidiye olabilir. Bor ve toryuma dayalı rezerv para geliştirip dolar ve euroyu yasaklarsak süper güç oluruz. Önce Kudüs'ü işgalden kurtarır ardından Roma'yı fethedip hadisteki müjdeyi gerçekleştiririz. Sonra da Washington'a bayrağımızı dikeriz. Önce ekonomik süper güç olmalıyız. Sonra askeri zafe
Karar Okuru 20 Haziran 2018 08:43
2
Önce bor madenini işleyip sanayide kullanacak teknolojiye sahip olmanız gerekiyor. Kıraathanede kek yiyip çay içen bir toplum değil, 6 yaşından itibaren fen, matematik ve yabancı dil öğrenen bir toplum bunu başarabilir. Maalesef bu sebeple daha çooooook sömürülen toplum olmaya devam edeceğiz.
Hasan Akseki 20 Haziran 2018 15:55
0
Bor ve toryum, ne işe yarar biliyor musun? Bu madenleri baz alarak oluşturulacak para birimi çok değeli olacaksa, rezervi bu madenlerden daha az olan örneğin uranyuma dayalı para birimi oluşturmak daha akıllıca olmaz mı? Hadi Kudüs bir yana, Roma'yı fethedince ne yapacağız? Coliseum'u yıkıp yerine AVM mi? Washington'a bayrağımızı dikince ne dersin, Amerikalıların şimdiye kadar yapamadığını yapıp mesela Yale'i kapatıp yerine ilahiyat fakülteleri açıp bunun getirdiği birikimle Mars'ta koloni oluşturabilir miyiz?
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 18:15
0
Romayı fethedip napacan güzelim şehri bağcılar esenyurta mı çevirecen
Quasimodo 20 Haziran 2018 02:46
Bugün bir siyasi tartışmada karşımdakini Türkiye’nin kendi uçağını yapamadığına ikna edemedim.Çok ağır yalan propagandaya maruz kaldı insanlarımız. 3.köprüyü,Avrasya tünelini,şehir hastanelerini devlet yaptı sanıyor herkes.Başbakanın banka maaş promosyonlarını sanki devlet veriyormuş gibi takdim etmesi bu propagandalardan sadece biri
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 15:50
1
Maaş promosyonunu kim veriyor
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 08:14
0
Devlet yapmaz yaptırır.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 02:06
Abi imkan dahilinde olan tasarruf var bu kolay. Tasarruf yapmamız İmkansız giderimiz var (faiz). Tasarruf yapıp gerek özel sektörün gerekse vatandaşın yükünu hafifletebilecegimiz sektör muhtarligi şehir merkezine 50 km uzakliktakiler hariç kaldirabiliriz. İmamlari nüfus ve doluluk oranına göre azaltabiliriz. Kamudaki odaci, şoför gibi meslekleri kaldirabiliriz. Kamu elindeki yada kiralama hizmetiyle sahip olduğu araç 'ları azaltabiliriz. Elektrik teki Trt payını sanayiden, ticari işletmelerden tüm ureticilerden kaldirabiliriz. Kazanca ve faturaya dahil kalıcı
KARAR OKURU-1 20 Haziran 2018 05:37
13
Yani gerçekten helal olsun, yorumlars bir göz atayım dedim trabzon spor için eleştiren var mı diye :) ama imamların azaltılması eleştirisi beni hakketen hayrete düşürdü. Be adam doluluk oranlarını geç türkiyede imamlar zaten az. Çoğu cami tek görevli. Bu ne demek? Caminin müezzini temizlikçisi bekçisi ve de imamı da aynı kişi demek. Burdaki iş yükünü görevi haricindekini görüyor musun? Bence sen dinle olan sorunlarını bir tarafa koy sonra türkiyenin yıllık kiralama bedellerine bak. Alımların kira bedellerinden çok daha ucuz olduğunu göreceksin. Ve da
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 01:23
Patates soğan 4 yazın ortasında domates 5 lira. Bu rakamlar çok düşük! Biz patatesi 10, domatesi 15, eti 100 liradan tüketmeye müstehakız. Halkımız belki o zaman anlar ekonomimizin ne durumda olduğunu. Ülke ekonomik siyasi toplumsal olarak uçuruma gidiyor adam halen benim rahatım yerinde diyor. Böylelerine patates 20 lira :)
Karar Okuru 20 Haziran 2018 10:37
0
Sevgili kardeşim siz bir noktayı atlıyorsunuz, ak partiye oy veren 15-16 milyon seçmen patates soğanı alınteri ile kazandıkları paralarla almıyor. Yani bunların fiyatı ile ilgili değiller. Patates 50 lira da olsa onlar şikayet etmeyecek. Biz çalışıp ak partiye vergi veriyoruz, ak parti onların cebine para koyup ellerinden oylarını alıyor. Sistem böyle işliyor ...
Efe 20 Haziran 2018 12:30
0
patates 50 lira olunca şikayet etmeyecek mi? abartmayalım. AKP bu baskın seçimi neden yaptı? Baktı kriz kendini gösterdi, daha içine girmedik bile. Krizle gelen krizle gidecek.
muhammed 20 Haziran 2018 00:56
Ibrahim bey yakin gelecekta umut yok, orta vadede daralma yasamaz g20 icinde kalmayi basarirsak ne mutlu, uzun vade de buyuk oranda is isten gecmis olacagi icin, cagi yakalayamayacagiz zira 4. endustri aritmetik degil geometrik olarak hizlaniyor, avrupanin ve abd'nin dev firmalari yerine ikame ettikleri otomasyonla dev isci cikarmalari yasayacak, uzun lafin kisasi, erken emekli olmus vasifsiz bir toplumun dunya liginde yeri belli, duamiz 3. lige dusmemek... rasyonellesmemis toplumlar tarihin coplugune kariscak, mukadderat!!
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 11:02
0
elinize saglik
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 00:54
Hayatında sadece bir dershane yönetmiş, onu da batırmış Muharrem İnce seçilirse, sizce ülke ekonomisi ne yöne gider? Şu an ekonomiden şikâyeti olanlar, Yunanistan'ın iflas bayrağı çektiği, İspanya ve İtalya'nın batmanın eşiğinde olduğu bir dünyada ipleri CHP'ye teslim etmenin ne anlama geleceğini düşünüyorsunuz? IMF'ye yeniden borçlanıp, borç faizlerinin cüzdanlarımızı her yıl biraz daha erittiği, "yeni Kemâl Derviş" Selin Sayek Böke gibilerin öncülük ettiği bir sistemde üreticinin yüzünün güleceğini, yabancı değil yerli yatırımcının k
pusula, 20 Haziran 2018 03:36
0
mevcut düzen ve kadrolarla , 4.75 amerikalı, 5.50 avrupalı, 6.50 ingiliz banknotları ile, düğünde takamayacağın 320 liralık çeyrekle, 19.80 faiz , 453 milyar dolar borç uykuları kaçırırken , 13 küsur işçilik ve emlak mezarlığı olmuş piyasa ve muhteşem eğitim sistemimiz ile , sizce hangi yöne gidiyor olabiliriz........
Karar okuru 20 Haziran 2018 05:17
1
Su andaki Don Kisot larlami ekonomi duzelecek... Gercekler acil bu gercekler i gormemekde direnenlerin ne kadar cok oldugunu gormek daha aci…
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 06:06
1
Muharrem İnce ile ilgili önyargılarınızi muhafazakar bir seçmen olarak anlıyorum, lakin Yunanistanda kriz, ekonomik göstergelerle oynanmış olduğunun açıklanmasıyla ortaya çıktı. O güne kadar gizliydi. Aynı durum Bizim için de şu an, gecerli değil mi? Reel Enflasyon, işsizlik,reel büyüme oranlari ne kadar gerçekçi Sizce? Uçuruma doğru hızla giden arabayı artık tamam diyerek durduralım mı, yoksa devam deyip dibe daha derin çakılalım mi? Karar Sizin.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 11:04
2
Ülke ne yöne gider hocam söylede bilelim ? Bugün iktidarın muhalefetten muhalefetin iktidardan bir farkı yok. Kim gelirse gelsin ne bir adım ileri ne bir adım geri yerimizde sayarız. Tüketim toplumu olduk bir kere çalışmak zor geliyor bize. Çalışanından amelelik yaptığı bir ülkede yaşıyoruz. O yüzden bir kişi diğerinden daha üstün değil aynı yolun yolcusu hepsi.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 12:23
1
Argüman nerde? Argüman yok. Bol bol hamaset, içi boş sloganlar, içeriksiz bilgi kırıntıları var. Bu denli özgüveni yüksek cehalet adanmış partizanlıkla birleşince ortaya bu çıkıyor.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 00:53
Ne diyorsunuz üstad, bundan daha beteri de mi var?
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 00:46
Siyasilerin millet adına konuştukları tek an bu olsa gerek: ''Kemer sıkacağız''
Halil Korkmaz 20 Haziran 2018 00:35
Yakın çevremde herkes, "Erdoğan kazanırsa seçimlerden sonra bankadaki döviz hesapları üç bin liradan TL'ye çevrilecek, sonra da tüm banka hesaplarına para çekme kotası konulacak, sen hala bankadan paranı çekmedin mi?" diyorlar. Fakat ne yazık ki kimse korkudan bunları yazamıyor. Korku imparatorluğunda, böyle bir yazı yazdığınız için size, yayınladığı için de Karar'a teşekkür ederim.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 00:35
Çok haklısın devlet dairelerinde kalite verimlilik okadar dustuki sorma çünkü okadar çok memur varki o yapmiyoda ben niye yapayim devri başladı insanları çalıştıracak yönetim idare kopmuş oy kaygısıyla kimse birşey diyemiyor o hastanelerin halı persan bütün hizmetlilerin hemşirelerin elinde telefon ilgilenen yok Türkiye'de herşey kamu personeli için ondan herkez in çocuğu bir kamu adayı niye herşey kamu icin
Fırtına Yaklaşıyor mu? 20 Haziran 2018 08:10
1
Sn.Cumhurbaskanı yastık altındakı dövizleri TL' ye çevirin derken Milleti uyarıyor olsa gerek.
Ömer 20 Haziran 2018 00:12
Haci dedigine gore durum vahim ülkeyi terk edelim mi? Ne dersin?
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 07:37
2
12 bin milyoner terketmiş zaten.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN