Back To Top
Abesle iştigali bırakıp 25 Haziran sabahını düşünelim

Abesle iştigali bırakıp 25 Haziran sabahını düşünelim

- A +

24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala gerek iktidar bloğunda yer alan partiler, gerekse muhalefet partileri daha fazla oy alabilmek için sayısız vaatlerde bulunuyorlar. Kimisini abartılı buluyor ve gülüp geçiyoruz, kimisini de fazla ciddiye alıyor ama yine de bir yere not ediyoruz.

Mesela iktidar partisi seçimlerden sonra faizi ve enflasyonu düşüreceğini vaat ediyor ama bir taraftan da doları dizginleyebilmek için faiz arttırıyor, bu arada enflasyon da artmaya devam ediyor. Doğal olarak bu tür vaatler çok da kafamıza yatmıyor. Muhalefetin vaatlerinin de toplumsal hafızada yeterli derecede bir karşılığı olup olmadığı şüpheli. Çünkü gerçekten ne yapabileceklerini bilmiyoruz.

Ancak bütün abartılı söylemlere rağmen, doğası gereği seçimin bir vaatler yarışı olduğunu da biliyoruz. Bu yüzden partilerin söylemleri her ne kadar abartılı da olsa seçim atmosferinde tolare edilebileceği kanaatindeyiz.

***

Yeter ki seçimi bir kutuplaşma ortamına çevirmeden demokratik teamüller içinde gerçekleştirebilelim. Ancak ne yazık ki bütün bunlar birer temenniden öteye geçmiyor. Zira sürdürülen kampanya vaat yarışıyla sınırlı değil. Özellikle iktidar bloğu seçimi adeta bir ‘vatanseverlik’ ve din ekseninde yürütüyor. Doğal olarak muhalefet de aynı yarışa katıldığı için kutuplaşma daha da derinleşiyor.

Hemen hatırlatmakta yarar var, 24 Haziran’da ülkeyi hangi siyasi aklın yöneteceğini belirlemek üzere sandığa gidiyoruz, vatanseverlik testi yapmak için değil. Dolayısıyla hiç zaman kaybetmeden, içine düştüğümüz bu abesle iştigalden vazgeçip yarına odaklanmalıyız. Unutmayalım, seçimi muhalefet kazanırsa memleket elden gitmeyecek, biz yine bu ülkede yaşamaya devam edeceğiz ve gelen iktidardan ülkeyi daha iyi yönetmesini bekleyeceğiz. Eğer iyi yönetemezse özgür irademizle onu da değiştireceğiz. Demokrasi dediğimiz yönetim biçiminin özü de böyle bir şey zaten...

Ancak hemen belirtelim, 25 Haziran sabahı iktidara kim gelirse gelsin, Türkiye’nin gerçekten çözülmesi gereken çok önemli ve ertelenemez problemleri var. Bir kere her şeyden önce içine düştüğümüz kutuplaşma ve ‘ötekileştirme’den süratle kurtulmak zorundayız, bu kesin... Yani bütün toplum kesimlerini kucaklayan, toplumun yargıya güvenini yeniden temin edecek bir iktidar sesine ihtiyaç var.

Ve tabii ki daha da önemlisi ekonomi... Hiç alınganlığa gerek yok, Türkiye çok ciddi ekonomik problemlerle karşı karşıya. Evet AK parti iktidarı Türkiye’ye ekonomik alanda büyük değerler kazandırdı ve ülkenin marka değerini yükseltti. Dolayısıyla iktidarın iyi niyetini sorgulamak doğrusu haksızlık olur. Ancak şu anda işlerin iyi gitmediği de bir gerçek. Eminim şu anda ortaya çıkan tablodan iktidar da memnun değildir. Zira geldiğimiz noktada ‘kur’u bile neredeyse her gün faiz artışıyla durdurabiliyoruz. Bu durumu uzun vadede sürdürmek, ekonomik rasyonalite açısından mümkün değildir.

Göstergelerin bize söylediği gerçek şudur; ekonomide yaşadığımız sarsılmanın nedeni maalesef siyasidir, dolayısıyla çözümü de siyaset üretecektir. Kısacası 25 Haziran sabahı iktidara kim gelirse gelsin, hiçbir şekilde zafer sarhoşluğuna kapılmadan, tam aksine bütün siyasi partilerle bir uzlaşma sağlayarak ekonomiyi ayağa kaldırmak için birlikte karar vermek ve birlikte hareket etmek durumundadır.

***

Şu saatten sonra hiçbir iktidarın “24 Haziran sonrasında her şey güllük gülistanlık olacak” rüyasına kapılmak gibi bir lüksü olamaz. Zira 24 Haziran’da seçmen kime oy verirse versin, 25 Haziran sabahından itibaren sahneden çekilip sessizliğe gömülmeyecek, acilen sorunlarının çözülmesini bekleyecektir.

Dolayısıyla gelecek olan yeni iktidarın ‘her şey iyi olacak’ gibi süslü cümlelerle kitleleri memnun etmesi mümkün değildir.

Bu yüzden belki de bütün iktidar adayları şimdiden, dolara kafa atma edebiyatının ötesinde ekonomiyi kimlerle yöneteceklerini, daha da önemlisi evrensel ekonomik kriterlere sadık kalarak nasıl bir model uygulayacaklarını topluma açıkça deklare etmelidir. Aksi takdirde yarınımız bugünden daha iyi olmayacaktır...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 14 Haziran 2018 21:39
DEĞERLİ OKURLAR, İNANIYORUMKİ 25 HAZİRAN SABAHI MİLLET İTTİFAKI HAYIRLISI İLE KAZANMIŞ OLACAK VE BU ÜLKE İNSANI., DÜŞMAN, MÜNAFIK, HAİN DİYE İTHAM EDİLMEKTEN KURTULUP, YİNE, YENİDEN KARDEŞ OLACAKLAR. TAMAM MI
Vatandas 13 Haziran 2018 22:24
Seni Listeye koyup milletvekili yapan Kisiye yap ihanetini..Ve simdi tatli tatli emekli mebus maasini da aliyorsundur. SATANI SATARLAR...
Adil bakış 13 Haziran 2018 14:59
Ne günlere kaldık...Kendi iktidarımdan korktuğum bıktığım günleri gördüm.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 21:59
5
Sen iktidar musın?
Adnan M. 13 Haziran 2018 14:45
İktidar tükendi. Hiç bir pozitif vaatte bulunamıyor. Ekonomi, eğitim, adalet, tarım, sanayide dibi gördük. Sürekli dış güç, ölmek-öldürmek minvalli siyaset, içi boş kabadayılık milleti bıktırdı. Buna mukabil, muhalefet bloğunda toplumun her kesiminin, her hayat görüşünün karşılığı var. Barış, uzlaşı, ortak akıl temsil ediliyor. Halen daha eskiyi tercih edenlerin ya kişisel çıkarı vardır ya da bu topraklarda medeni bir toplum olarak geçinme niyetinde değildir. Kavgayı, ezmeyi, dışlamayı, yok etmeyi tercih ediyordur.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 14:02
Bütün seçmenlerin "Söylemlerinde rakipleri için vatan haini iması yapana dahi oy yok" demesi lazım.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 13:54
MHP olmadan Türkiye artık yönetilemez. Allah Allah bu ne bunun açılımı nereye veya hangi sonuçlara gebe. Celal adan öyle diyor.
karar okuru 2 13 Haziran 2018 23:50
0
onlar oy alamıyacakları için, oy almadan iktidarda kalmak için akplileri ikna etmeye çalışıyorlar. bütün mesele o. zaten 3 tane oyu kaldı. bunların bir kısmı da akpye gitme tehlikesi var. bu nedenle akplilere çok kızdılar. yine aynı nedenle cezaevlerindekilere affı gündeme getirdiler. af sayesinde oy alabilir miyiz hesabındalar. çıkaracakları milletvekili sayısı çok komik kalabilir ve öyle olursa hiçkimse bahçeliyi ciddiye almaz.
a.dirim 13 Haziran 2018 12:12
Sizin gibi aklı selim sahibi yazarların yazdıklarını ne yazık ki anlayan çok az, yorumlarda bile bu çok açıkça görülüyor...
Ali İhsan Köseoğlu 13 Haziran 2018 10:58
Herkes ağız birliği etmiş ya doğrudan ya dolaylı olarak FETÖ'ye yontuyor. Bu Tayyib'in yalnızlığını gösterir. Hesabî davranışınız ortada. Sevdiklerinizle haşrolun. Gemiyi deldiniz diyelim sadece kaptan boğulmaz. Gemi kıyıya yanaşsın, kaptanla hesabı karada görün, gemiyi delmeyin.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 12:04
2
Peki kaptan gemiyi kayalıklara doğru sürüyorsa ne yapacağız? Kayalara çarptıktan sonra neyin hesabını göreceğiz? Görecek hesabımız kalacak mı? Bir ayda %30 yoksullaşmışız. İktidarı eleştirmekle gemiyi delmek arasında ciddi bir fark var.
musto 13 Haziran 2018 16:57
1
AHH! bir ışık görebilseydik oğlu eline almış OK,YAY çekiyor damat başka havalarda baba desen tutturmuş kanal yapacam TRAKYA'YA KÖPRÜLER'le geçeceksiniz diyor sanki LALE, devrinde yaşıyoruz.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 22:00
14
Musto hasedinden çatlayacaksın sakin ol biraz...
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 08:24
Sadet mecliste gurup kurarsa iyi işler yapar dlye düşünüyorum.
Raci 13 Haziran 2018 04:35
Bu iktidardan memnunduk ama artik degil, 1.suriye Konusu, bile bile daldik icine esed ile aramiz okadar iyiken amerikanin gazina gelip isin icine girdik artik muhaliflere silah destegi verdik 2.kutuplasma 3.adaletsizlik hatsafhada bazi yerler den referans al8nmadan bir yere varilmiyor... Sayacagim Cok nokta Lar Var, benim icin islami degerlerini Yani insanligin degerlerini yasatmak, ahlak cokmus, devlet mali yeniliyor, rusvet Var ihaleye fesat karistirmak Var, Bundan once ki iktidarada da vardi dogru, ama biz ak kalmaliydik biz farkliydik.maalesef geldigimiz nokta dunyalik olduk, gunahtan k
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 03:45
Yazık yazık! Bu iktidar sayesinde palazlandınız şimdi de kalkıp din iman vatan milletle siyaset olmaz demeniz yok mu? Sanki biz 28 şubatı demokrasi ile iktidara gelmiş olanlar eliyle yaşamadık. Kime güzelleme yapıyorsunuz Allah aşkına!
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 05:59
3
yahu yeter. biraz elestiriye tahmmulunuz olsun! 20 yil oncesinde yasamis 28 subati ak parti bitirdi diye, artik baka parti secmek yasak mi oldu? elestirilemiyor mu? madem oyle o cok dert olan tek partili doneme gecelim, kapansin butun partiler sadece ak parti olsun. yahu yeter bu tahammulsuzluk!
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 22:29
0
Mevcut iktidarın,28 şubattakilerden ne farkı kaldı,ikiside aynı kulvarda ikiside vatandaşı korku tüneline itiyor.
d 13 Haziran 2018 03:30
Çözüm yok teknoloji yok yatırım yok ama israf ve liyakatsızlık üst seviyede.Bir bakan veya milletvekilinin yanında 50 kişi geziyor para nerden.Partili olanlar ihale ve torpil peşinde.Herşey sözlü sınıvla yani torpille.Millet bunu görüyor.
İlk gençlik yıllarımda seçim arefelerin Tercüman’da Ahmet Kabaklıyı, Milliyet’te Burhan Felek’i okumuş biriyim. Önbörüleri boş ünsanlardı... Buna rağmen okurun aklına saygıları vardı... Üzüm kurusu ile maymun kandıramaya kalkmazlardı...
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 03:01
3
O kadar yaşım yok belki ama Demireli, Eceviti, Erbakani bir televizyon programında medeni tarzda münazara ederken görebildim. Her birinin beğendiğim ve beğenmediğim tarafları vardi. Öte yandan, geçmişin guzellikleri ya da hatalarıyla değil, bugünün gerçekleriyle ve güzel bir gelecek hayaliyle yaşanmalıdır. Çok şükür gençlerin sayısı fazla. Onlar bizden daha iyi düşünüyorlar. En güzel kararı vereceklerdir.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 03:07
1
Düzeltme: 27 İlk gençlik yıllarımda seçim arefelerinde Tercüman’da Ahmet Kabaklı’yı, Milliyet’te Burhan Felek’i okumuş biriyim. Öngörüleri boş insanlardı... Buna rağmen okurun aklına saygıları vardı... Üzüm kurusu ile maymun kandıramaya kalkmazlardı...
Tayyip bulaşıcı bir hastalık... 13 Haziran 2018 03:38
19
03:01, İnce ve Akşener’in seçim meydanlarındaki uslubu, kötü bir Tayyip taklidinden ibaret. Muhalif seçmen bu durumdan ciddi rahatsız. Ama hiç bir muhalif medya buna bir eleştiri getirmiyor. Bu gün Ecevit sağ olsaydı, kötü bir Tayyip taklidi ile mi konuşurdu, yoksa kendi uslubunu korur muydu? Tayyip resmen bulaşıcı bir hastalık gibi. Taraftarına bulaştı mı tiryakiliği gitmiyor, muhalifine bulaştımı kendine benzetiyor...
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 04:56
0
İlk gençlik yıllarımda ''Olacak o kadar'' vardı, bütün siyasilerle maytap geçilirdi de kimse ertesi gün dava açma telaşına düşmezdi.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 02:23
EVET SN. OCAKTAN DEDİĞİNİZ GİBİ AKP GİDERSE DİNİMİZDE GİTMEZ, MİLLİYETİMİZDE VE ÜLKEMİZDE. 16 YIL DENEDİK, NETİCE ORTADA. NEREDEYSE BİRBİRİMİZE DÜŞMAN OLDUK. BİRDE YENİSİNİ DENEYELİM. KİMBİLİR BELKİDE YENİDEN KARDEŞ OLURUZ. KAYBEDECEĞİMİZ KADAR KAYBETMEDİKMİ.?
EMG 13 Haziran 2018 02:19
25 haziran sabahını düşünmek de abesle iştigal
BİR TEMENNİ VER !!! 13 Haziran 2018 01:54
Her şey olacağına varır. Yalnız bir temennim var. Eğer Sayın Erdoğan kaybederse, umarım kendisini destekleyen %90 medya yeni Cumhurbaşkanı'na saygılı olur ve kaosu tercih etmez. Aksi halde iktidar çalışamaz, ülke normalleşemez.
EMG 13 Haziran 2018 02:20
39
Alla alla muhalefet şimdiden bahane arar olmuş ;)
01:54, Korkma öyle bir şey kesinlikle olmayacak. Çünkü Erdoğan kaybetmeyecek...
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 04:11
1
@02:31: Mesele 'kazanmak'tan ne anladığımız... Erdoğan çoktan kaybetti.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 14:54
1
Merak etmeyin bu medya yeni krala alkış tutar.Biz buyuz işte...
EMG 13 Haziran 2018 01:49
Demokrasiye iman böyle birşey işte. Kim gelirse gelsin amenna. Öyle mi Mehmet bey?
Ali 13 Haziran 2018 07:16
1
Demokrasi sizi iktidara da böyle getirdi, şimdi neden burun kıvırıyorsunuz. Halk, millet sadece siz değilsiniz zannettiğiniz gibi. O yüzden kim kazanırsa o gelecek ve siz de amenna demek zorundasınız.
Mehmet Bey, benim muhattabım iktidar. Ekonomi benim için ikinci planda. Zira eğer kenetlenmiş bir ülke olursak zaten ekonomi düzelecektir kanaatindeyim. Elbette gerekli atılımları da yaparak. Lakin iktidarın söylemleri bölücülüktür. Vatanseverlik ne iktidarın ne de muhalefetin tekelinde değildir. Iktidar OHAL ile seçime giderek adaletsizlik yapmıştır. Kendisinden olmayanı kötülemek ne bu ülkeye ne de iktidara bir sey kazandırmaz. Ama kimseyi dinleyeceklerini sanmıyorum.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 22:04
8
12:43, Tayyip seçimi kazaırsa bir daha seçim yspmaz cinsinden iftira atıyorsun. Suizan yapamaya utanmıyor musun?
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 01:09
Hemen hemen tüm köşe yazarları muhalefetin vaadettikleri çözümler için gerekli kaynağı göstermemesinden yakınıyor. Özellikle ekomomiyle ilgili. Lakin bugün kandili bombalıyoruz, kek dağıtıyoruz boyutunda popülizmin dibine vurulmuş bir konjonktürde seçmenin ekipler, vaatlerin gerçekçeliği gibi önemsiz(!) detaylarla uğraşacak zamanı olduğunu sanmıyorum.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 00:40
Bir televizyon kanalında Kılıçtaroğlu Öncelikle darbe anayasası yerine yeni bir sivil anayasa yapılacağını, millet vekillerini parti başkanlarının seçtiği sistem yerine halkın seçtiği sisteme geçmek için seçim kanunun değiştirileceğini, Barajın kaldırılacağını, Hukuku özgür ve tarafsız yapacak adımların atılacağını, Başında muhalefetin olduğu devlet harcamalarının denetleyen bir kurul oluşturulacağını söyledi, iktidar kanadı bunları ağzına dahi almıyor. Bu nedenle muhalefet bir şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Dinlemedim ama 13 Haziran 2018 01:29
4
Ben bu haberi dinlemedim. Eger boyle ise ilk defa bir milletvekili seçiminde CHPye oy verebilirim. Ya Saadete ya da CHPye oy verecegim. Temel Bey'de çok değerli. Düzgün birisi, bu güne değin gözümüz Ak Parti'deydi. Bu yuzden hep gözden kaçırdık besbelli. Işte medyanın tahakkümü.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 02:32
30
01:29, Ters manyal yapma, mert ol...
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 06:32
24
Sen kılıçtaroğlunun saydığım şeylerden birini yapacağını mı sanıyorsun.görünen köy kılavuz istemez.muharrem gel buraya.....
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 09:51
1
06.32 En azından Millet ittifakı ve Kılıçtaroğlu söylem bazında ülkemizde demokratikleştirmeyi vaat ediyor. İçlerinden biri dahi biz halka söz verdik bu demokratik adımları atmak mecburiyetindeyiz dese ittifakı bozmamak için bunu kabul etmek zorundular. İktidar ise bugüne kadar umutlu beklediğim demokratik adımları ağzına dahi almıyor. Muhalefeti deneyerek en fazla 5 yıl kaybederim. İktidar bu seçimi kazanırsa bir daha deneme şansımın olacağından bile büyük endişelerim var.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 11:54
14
9:51, Yersiz endişelerin için doktora görünsen düzelirsin.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 12:43
0
11.54 Fikrin varsa söylediklerimi fikirle çürüt. Sizin "Hak" yolunuz bu mu? İftira, hakaret ve aşağılama... Rabbim size güzel ahlak nasip etsin.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 20:31
0
01:23 "Başında muhalefetin olduğu devlet harcamalarının denetleyen bir kurul oluşturulacağını söyledi" ilk defa duydum. Eğer ben yalan söyluyorsam alçağım, ama sen yalan söyluyorsan ya da iftira ediyorsan alçaksın. Mertliğimin zekatını versem senin gibi 40 tanesine mertlik olur. Şimdi bunu hazmet öyle gel.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN