Back To Top
Kötülük korkuyla yayılır

Kötülük korkuyla yayılır

- A +

Toplumu, milleti, ülkeyi, devlet yapan, o noktaya gelmeyi kaçınılmaz kılan güçlü karakterdir. Karakter, yani bir arada  ortak kurallara sadakat ve ortak iyide buluşma kabiliyeti. Böyle olduğu içindir ki eski çağdan modern zamanlara kadar insanlığın en büyük hüneri devlet kurmak ve yaşatmak olmuştur. 

Herkesi bağlayan kurallar aynı zamanda herkesin çıkarını temin edip emniyete alan sermayedir. Mesela, iyi bir eğitim, iş sahibi olabilmek, güvende yaşayabilmek, tatile gitmek, seyahat etmek, konuşmak, siyaset yapmak, şarkı söylemek... Bütün bunları yapmak özgürlüğün ve kimsenin kimseye karışmama sözünün neticesidir. Kimi şarkı söyler, kimi şiir yazar. Kimi tatile sahile gider, kimi köyüne... Kimi bir partiyi tutar, kimi başka partiyi, yahut da hiçbir partiyi. Refah içinde ve güvenli bir hayat ortak amaçtır ve en iyiyi hayatın tabii mücadelesiyle sağlanan imkanlar belirler.

Toplumun gücü ve kalitesi, işte bu düzenin sağlıklı ve hak temelinde devamını sağlamaktan geçer. Bir kesimin eli kolu bağlıyken diğerinin ilerlemesi doğru olmayacağı gibi, ilerleyen ve işleri rast gidenlerin eli kolu bağlı olana duyarsızlığı da yine kendi çıkarlarına uygun değildir. Çünkü, adil olmayan hiçbir şey uzun süreli olamaz. Geleceği olmayan hiçbir kazanım da sahibine huzur vermez.

Bu açıdan, yarışta, imkanlara erişimde, rekabette ve kanun önünde eşitlik şarttır. Adalet duygusundan söz edebilmek için bu kuralın tesisi zaruridir.

***

İyi bir toplumu prensip sahibi insanlar yaratır. Prensip sahibi olmak, hem kendinle başbaşa kaldığında hem de herkesin gözü önünde zor zamanlar yaşandığında o prensiplerin arkasında durabilmek demektir. Prensip, korumak için fedakarlık yapılabilen bir değerdir. Sadece iyi bir insan değil aynı zamanda cesaret sahibi insan olmayı da prensiplerinin arkasında durabilme kabiliyeti belirler. Uğruna bir fedakarlık yapılamıyorsa o şeyin adı ne prensip, ne de karakterdir. İster bakkal, ister manav, ister gazeteci, ister siyasetçi, ister akademisyen olun, inandıklarınızın ve prensiplerinizin arkasında durmaktan kaçıyorsanız varlığınızın ve kişiliğinizin arkasından çekiliyorsunuz demektir. Bu, toplumu, milleti ve devleti var eden en temel sermayeyi yok ediyorsunuz da demektir.

Konuşulması gereken zamanda susturan korku, bir toplum için en büyük hastalıktır. Tarif edilemez bir acizliktir. Konuşması gerekenlerin susması, susarak vicdanına ve kalbine bakamadan hayatına devam etmesi bir ülkenin en büyük yenilgisidir. Ortak iyinin, birlikte ortak duygulara sahip olma zenginliğinin ve herkesin tek tek bütün toplumun faydasına saygı gösterme kuralının çöküşü demektir.

Bir toplum daha ne kadar büyük bir değerini kaybedebilir ki!.. 

Kötülüğü korku yayar. Kötülüğü sadece korku büyütür.

Kötülüğün hayata hakim olmaması için herkesin içindeki korkuyla yüzleşmesinin zamanıdır. Ülke madem yeni bir döneme girdi, bu dönemin hayrı için herkes elindekilerin korku pahasına sahip olmaya değer olup olmadığını düşünürse çok faydalı olur.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2018 00:18
Adaletin terazisi şaşarken... Kurunun yanında yaşta yanarken... Suçlu suçsuz karışırken... Bu mahallede haksızlıktan yana bir taraf oluş vardı. Halâ da hatanın farkına varılmış değil. Samimi bulamıyorum. Siz de ben de diğerleri gibi mazlum durumuna düşmedikçe bu hesap kazanmaz. Çok ah alındı. Kazanırken kaybettik.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2018 02:28
0
Aynen katılıyorum
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 17:38
Evet korkulur..."-Duvarın bir kısmını yıktık. Aynı azimle duvarın geri kalan kısmını yıkacağız.Bu seçimin tek kaybedeni AK Parti'dir.Demokrasiye inanmayan bir insan tebrik edilemez. Tek adam rejimini savunan tebrik edilemez. Nesini tebrik edeceğim. Bir diktatörün nesini kutlayacağım. Bu sonuç aynı zamanda parlamentoda iktidar partisinin çoğunluğunu kaybetmesinin yolunu açtı. Dünün tek adamı bugünün artık topal ördeğidir." diyebilen hırsı ve hıncı ile gözüne kan yürümüş adamdan korkulur. Bu adam ve bu zihniyet iç barış için en büyük tehlikedir.
karar okuru 02 Temmuz 2018 13:46
susma sustukça sıra sana da gelecek (.)
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 13:10
Yani diyorsunuzki akp den korkacağınıza , sizde onun gibi düşünün, korkacak bir şey kalmaz öylemi..? Köyün delisi köprünün bu tarafında durmuş öbür taraftakilere küfür yağdırıyormuş. AmcasI kızmış ulan banadamı diye, Deli gayet umursamaz bir şekilde lafı yapıştırmış. İŞİNE GELMİYORSA SENDE GEÇ BU TARAFA AMCA...!
Y.Nurak 02 Temmuz 2018 20:09
0
Yani diyor ki iktidar nimetlerini kaybederim korkusu ile korkuya teslim olanlar eninde sonunda yüceltikleri tapindiklari korkunun kurbani olurlar...!!!
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 12:05
Korku öfkeye yöneltir. Öfke nefrete yöneltir. Nefret ızdıraba yol açar.
A.A. 02 Temmuz 2018 17:47
0
Yoda Usta'ya selamlar :)
H.m 02 Temmuz 2018 11:32
Mevlana, agaca su vermek Adalet,dikene su vermek zulümdur der.yasadiklaramiza ne demek gerekir sizlere kalmis.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 11:10
Buraya yorum yazmanın bile yazan kişi için endişe vesilesi olduğu bir ülkede demokrasi ve hukuktan söz edilebilir mi?
Kararokuru 02 Temmuz 2018 13:44
21
Abartmayın bu kadar. demokrasi ve hukuk tamam da, yorum yazmak kısmı kel alaka.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 10:33
Kesip saklanması gereken bir yazı
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 10:29
Korkutarak bastırmak yerine, saygı duyup sevgiyle kucaklamak çok kolay, masrafsız ve sonuç alıcıdır oysa.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 10:23
Her geçen yıl bir evvelki yılı arar olduk. Umarım bu günleri de aramayız.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 09:48
Bu canım güzel ülkemde bu güne kadar herkes susturuldu. Öğretmeni doktoru akademisyeni .... Bakın hapishanelere hep korkutulup susanlarla dolu yada işinden olanlara bi bakın... Ve en acısı nedir biliyor musunuz?O zaman siz de bunlar için sustunuz.Hiç dile getirmediniz.Şimdi aynı şey sizin başınıza gelince sesiniz çıkmaya başladı. Neden ya diğerleri insan değilmiydi yazık çok yazık üzülüyorum halimize halinize.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 10:57
0
Malesef zulme zulüm diyemediler. Bu sürecin kaybedeni muhafazakarlar. Burada maddi kayıptan bahsetmiyorum.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 07:49
Kanunlar, sistemler vs. hepsi kağıt üzerine yazılmış sembollerden ibarettir. Yönetimde önemli olan sadece sistem değil asıl önemli olan zihniyettir. Sistem değişti ama zihniyet değişmedi. Atı alanın Üsküdar'ı geçtiği çok oldu biliyor olmalısınız. Bu dönemin adı slogan dönemi. Kapitalizme karşı çıkmak ama tüm nimetlerinden faydalanmak, batı karşıtı olmak ama onlar gibi yaşamak için elinden geleni yapmak, dindar geçinmek ama özünde dinle alakası olmamak, ümmetten bahsedip milliyetçi olmak. Daha nicesi. Daha kötüsü konuşunca fetöcü, pkkcı, vata
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 02:19
Biz ne zaman bu kadar zalim olduk!
h.m 02 Temmuz 2018 08:47
0
Zulme zulüm diyemedigimiz icin bu hale geldik,daha beteri varmi,bilemem.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 01:41
Korku geri bırakır. Yani ekonomi eğitim bilim spor sanat geriler. Çoraklaşır.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 17:40
10
Yok ya...
külyutmaz 02 Temmuz 2018 01:04
Gazeteleri tarıyorum da...Karar gazetesine yapılan tehdidi kimse ağzına almıyor.Yok var sayıyor.Yok hükmündedir :)...Bu konunun bir an önce kapanması için seslerini çıkarmıyorlar.Ne yapacaklarını şaşırdılar.Reisi korusalar Aleüütün ,konuşmasalar neden savunmadın ? Allahım şu konu kapansa da işimize baksak.Ne diyorduk ? ha...Şu Kılıçtaroğlu da laga luga laga luga...
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 02:20
0
bunlar işine gelmeyen hangi haberi yapmış bugüne kadar? kulaklarınız üstüne yatmadıkları tek bir olay var mı kendilerine dokunan? bunlar gazeteci değil ki bunlar soytarı
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 00:53
Biz birkac senedir korku cumhuriyeti olduk. Zindanlar iktidari elestiren yazarlarla, siyasetcilerle, vekillerle dolu. Muhalif siyasetcileri tehdit eden bir icisleri bakanimiz var. Gazetecileri hedef gosteren Bahceli var. Havuz medyasinda da gercegi yazan gazeteciler ikidebir hedef gosteriliyor, tehdit ediliyor. Bu davranis bozuklugunun degisecegini hic sanmiyorum.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 00:46
Bir köpeğin ayakları kesildi diye kıyamet koparanlar (yanlış anlaşılmasın elbette çığ gibi yükselen isyan haklıydı) korkudan sustu. Olayı duyup da isyan edenler ancak %1'i dir. Bunun sebebi korkudur. Biz bile emin olun korkarak tepki verdik. Neden bu olayı duyup da hiçbir tepki vermeyen %99'a ne demeli? Anlıyorum tek sebebi KORKU. Ama köpeğe gelince herkes konuştu. Demek ki insan hayatının bir hayvan kadar değeri yokmuş, söz konusu korku olunca. Pekçok kişi, korkudan buraya yazmaya bile çekindi ve yazmadı. Kahroldum.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 02:26
0
yazdıkta çoğu yayınlanmadı. tek korkan halk değilki gazeteciside yazarıda editörüde korkuyor. valla bu böyle gitmez. hep beraber patlarız. sağcısı solcusu herkes zarar görür. bunlar iyi günlerimizmiş meğer diyeceğimiz günler gelir.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 17:41
9
Atma ... Trol bey atma...
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 00:26
''Bir toplum daha ne kadar büyük bir değerini kaybedebilir ki!.. '' Bundan daha vahimi toplumun kaybından habersiz oluşu, hatta kazandığını sanması.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 17:42
10
%52.6 az mı geldi....
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 00:17
tebrikler . tam ifade bu işte
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 00:13
Doğru sözlere ne denir ki?Allah`tan umut kesilmez.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN