Back To Top
ABD'de de ırkçı şiddet sürüyor, Trump'a tepki yağıyor

ABD'de de ırkçı şiddet sürüyor, Trump'a tepki yağıyor

ABD\'de de ırkçı şiddet sürüyor, Trump\'a tepki yağıyor
- A +

ABD'nın Charlottesville kentinde beyazların üstünlüğünü savunanların gösterileri ile başlayan olaylar sürerken Trump'ın açıklamasına da tepki yağıyor. Vali, ırkçı göstericilere, "burada istenmiyorsunuz, evinize dönün" diye seslendi.

ABD Başkanı Donald Trump, Virginia Eyaleti'ne bağlı Charlottesville kentinde, beyazların üstünlüğünü savunanların gösterileri sonrası ortaya çıkan şiddet olaylarının ardından yaptığı açıklama nedeniyle eleştirildi.

Trump'ın açıklamasında ırkçı gruplardan bahsetmemesi bazı senatörlerin tepkisine neden oldu.

BBC Türkçe'nin haberine göre, olaylarda bir kişi öldü, yaklaşık 30 kişi yaralandı.

OLAYLAR NASIL BAŞLADI?

Olaylar Cuma akşamı, ırkçı grupların, Amerikan İç Savaşı dönemindeki ayrılıkçı Konfederasyoncuların komutanı general Robert E. Lee'nin heykelinin kaldırılması planına karşı bir gösteri düzenlemesiyle başladı. Bu ilk gösteri, Virginia Üniversitesi kampüsünde gerçekleştirildi ve göstericiler ellerinde meşaleler taşıdı.

Aynı akşam bir karşı gösteri organize edildi. İki grup arasında gerilim yaşandı.

Beyazların üstünlüğünü savunan gruplar Cumartesi günü ise, 'Sağı Birleştirin' adı altında kentte bir gösteri düzenledi ve onlara karşı çıkan gruplar da sokaklara çıktı.

Bu gösterilerde gruplar arasında çatışmalar yaşandı, polis olaylara biber gazıyla müdahale etti.

Bazı kişiler ırkçıların yürüyüşüne silahlı olarak katıldı.

Irkçılık karşıtı göstericilerin içine hızla dalan bir araç bir kişinin ölümüne, 19 kişinin yaralanmasına neden oldu.

Olaylar sonrası eyalette olağanüstü hal ilan edildi.

 

VALİ IRKÇILARA TEPKİ GÖSTERDİ

Virginia Valisi Terry McAuliffe, ırkçıların Charlottesville'e sadece kaos getirdiğini söyledi. McAuliffe, olayların 'ırka dayalı bağnazlık ve nefretle ilgili olduğunu' belirtti.

Vali, 'bunların ABD'nin temel değerlerine ihanet anlamına geldiğini ve müsamaha gösterilmemesi gerektiğini' söyledi. McAuliffe "Burada istenmiyorsunuz, evinize dönün" dedi.

ARAÇLA SALDIRIYA SORUŞTURMA

FBI, ırkçılık karşıtı gösteriye araçla yapılan saldırı hakkında soruşturma başlattı.

Olayla ilgili 20 yaşındaki bir şüpheli tutuklandı.

Charlottesville Emniyet Müdürlüğü, olaylarda, araçla saldırıda yaralanan 19 kişi dışında 15 kişinin daha yaralandığını açıkladı.

POLİS HELİKOPTERİ DÜŞTÜ

Bu arada çatışmaları izleyen, Virgina Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı bir polis helikopteri Cumartesi akşam saatlerinde, kentteki bir ormanlık araziye düştü.

Olayda iki polis yaşamını yitirdi.

TRUMP'A TEPKİ: BU YERLİ TERÖRİZMDİR

ABD Başkanı Donald Trump, yaşanan olaylara tepki göstererek 'pek çok tarafın sergilediği nefret, bağnazlık ve şiddeti kınadığını' belirtti. 'Bu tarz olaylara ABD'de yer olmadığını' söyleyen Trump, 'birlik olma' çağrısı yaptı.

Bazı Cumhuriyetçi ve Demokrat Partili senatörlerse, Trump'ın açıklamasında beyazların üstünlüğünü savunan ırkçılardan bahsetmemesine tepki gösterdi.

Cumhuriyetçi Senatör Cory Gardner, olayların sorumlusunun adını koymak gerektiğini söyledi ve "Bunlar beyazların üstünlüğünü savunanlardır ve bu yerli terörizmdir" dedi.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN