Back To Top
Rusya: ABD, DEAŞ konvoyunu vurmayı reddetti

Rusya: ABD, DEAŞ konvoyunu vurmayı reddetti

 - Son Güncelleme: 14.11.2017 Salı 20:29
Rusya: ABD, DEAŞ konvoyunu vurmayı reddetti
- A +

Rusya ile ABD arasında bu kez de "DEAŞ'a yardım" krizi çıktı. BBC'nin Rakka'da YPG ile örgütün anlaştığı yönündeki haberinin ardından Moskova, Washington'u "DEAŞ'ın üzerini örtmekle" suçladı. Yeni görüntüler yayınlayan Rusya Savunma Bakanlığı, ABD'nin, DEAŞ konvoyunu bildirdikleri halde vurmadığını açıkladı.

Suriye'de petrol savaşlarının en yoğun yaşandığı yer olan Deyrizor'da danışıklı dövüş iddiaları kuvvetleniyor. Önce PYD'nin göz dikerek askeri üs kurmaya çalıştığı bölgede şimdi de ABD'nin DEAŞ'lılar ile iş birliği yaptığı iddiaları atıldı. 

DEAŞ'I VURMAYI REDDETTİ

Rusya Savunma Bakanlığı, askerlerinin uluslararası koalisyona iki kez başvurarak, Fırat Nehri'nin doğu kıyısındaki DEAŞ konvoylarını imha etmek için ortak operasyon düzenlemeyi önerdiğini ancak ABD'nin Cenevre sözleşmesini gerekçe gösterip gönüllü olarak teslim olduklarını savundukları DEAŞ militanlarını vurmadığını açıkladı. 

17-11/14/sursye.jpg

RUSYA'DAN İŞBİRLİĞİ SUÇLAMASI

Bakanlık, DEAŞ'ın son kalesi olan Suriye'nin Ebu Kemal kasabasına düzenlenen operasyonun ABD öncülüğündeki uluslararası DEAŞ karşıtı koalisyonun DEAŞ'a verdiği desteği gözler önüne serdiğini belirtti. Rusya Savunma Bakanlığı, 9 Kasım'da Rus ordusunun atımlarından kaçmayı başaran DEAŞ militanlarının kilometrelerce uzunluktaki konvoylarla Deyrizor'a bağlı Ebu Kemal'den Suriye-Irak sınırındaki Sabha Vadisi'ne doğru ilerlediği sırada Rus insansız hava araçlarıyla kaydedilen fotoğrafları da yayınladı.

KOALİSYON SALDIRIYI ENGELLEDİ

Bakanlık bununla birlikte, koalisyon güçlerinin Ebu Kemal'deki DEAŞ militanlarını korumak için Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'nin operasyonunu engellemeye çalıştığının altını çizdi.

Açıklamada, "Ebu Kemal'den çekilen DEAŞ militanlarının Suriye ordusunun ateşi altından güvenli bir şekilde çıkması için Rus uçaklarına koalisyon güçleri tarafından engelleme yapılmaya çalışıldı. Bu amaç doğrultusunda, koalisyon uçakları Ebu Kemal üzerindeki 15 kilometrelik hava sahasına çıkarak Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'ne ait uçakları engelleme girişiminde bulundu." ifadeleri kullanıldı.

LAVROV: BİRÇOK SORU İŞARETİ BULUNUYOR

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ABD’nin Ebu Kemal’den kaçan DEAŞ’lı teröristleri ilk kez korumadığını savunarak, "Daha önce de Irak’ta Rakka ve Musul’un ele geçirilmesinin, DEAŞ’lıların kaçması için nasıl yeni kapılar açtığını görmüştük. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, DEAŞ’ın Suriye’de yok edilmesinin ana hedef olduğunu şahsıma da defalarca söylemişti. Ancak ABD’nin Suriye’deki amaçları hakkında birçok soru işareti bulunuyor.” diye konuştu.

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN