Back To Top
İslâmcı düşüncenin kültürel mekânları

İslâmcı düşüncenin kültürel mekânları

- A +

Bir toplumda kültürün üretilip tüketildiği ve dolaşıma sokulduğu mekânlar vardır.  Sosyal değişimi yansıtan en önemli mekânlar bunlar olsa gerek. Çünkü matbaa ve gazetenin girmesiyle Osmanlıdaki kültürel mekânlar da büyük ölçüde değişti, klasik edebiyat meclisleri ve mahfillerin yerini matbaa ve gazete idarehaneleri aldı. Hatta Cumhuriyet’ten sonra, şuarâ ve ulemanın meşrebine göre, bu mekânlara Cumhuriyet, Küllük, İkbal, Meserret, Baylan gibi meyhane, kahvehane ve pastaneler, en sonunda da cafeler eklendi…

Doğrusu, kamusal alanlarda 1960’tan sonra görünmeye başlayan “İslâmcı” camianın kültürel mekânları incelenmeye değer bir konu. Böylece İslâmcı düşünce’nin 60’lı yıllardan bugüne hangi mekânlarda yeşerdiği, buralarda üretilen/tüketilen kültürün, bu mekânların kurucu veya müdavim şahsiyetlerinin özellikleri ve daha sonraki kuşaklar üzerindeki etkileri üzerinde çalışılabilir.

***

Şüphesiz, ben ve benden önceki kuşağın siyasî/fikrî ve edebî açıdan yetişmesinde, resmî kurumlardan ziyade, bu tür sivil/kültürel mekânlar rol oynamıştır.

Bu girişi, editörlüğünü Köksal Alver ve Duran Boz’un yaptığı “Mekân Hikâyeleri” adlı kitap vesilesiyle yaptım. Eser, okur-yazar dindar zümrenin, 60’lı yıllardan itibaren, önce büyük şehirlerde, ardından Anadolu’da; hangi mekânlarda toplandığını, bu mekânların müdavimlerini, okudukları kitapları, tartıştıkları konuları, dostluk ilişkilerini, tanıkların kaleminden anlatıyor… Böylece, anı niteliğindeki bu yazılar vasıtasıyla, “İslâmcı hareket’in hikâyesini mekânlardan hareketle okuyabiliyoruz.

Kitaptaki çoğu yazı gösteriyor ki İslâmcı düşüncenin merkezden taşraya doğru yayılmasında en etkili olan mekânlar, dergi idarehaneleri/ kitabevleri ve kahvehanelerdir…  Meselâ Hüseyin Su’nun kaleme aldığı üzere, bunlardan biri 1973’te, Ankara’da Esat Caddesi’nde açılan “Edebiyat Dergisi” bürosudur. Su’nun söylediği gibi bu mekân, “kendine özgü âdâp ve erkân”ıyla Ankara’dan veya taşradan gelen pek çok “İslâmcı” aydının âdeta “karargâh”ı idi… Onu daha sonra Mavera’nın, Akabe Yayınevi’nin ve Hece’nin mekânları izledi. Kitaptaki N. Ahmet Özalp’ın “Zafer Çarşısında Bir Darü’l-Eman: Akabe Kitabevi”ni gözlerim yaşararak okudum. Zafer Çarşısı’nın gergin ortamında, birkaç Müslümanın kıt imkânlarla açtığı kitabevinin hikâyesi, bana şimdilerde kaybettiğimiz, vefa, kardeşlik, dostluk ve fedakârlığın, o yıllarda ne kadar da diri olduğunu hatırlattı…  Müslümanların o dönemde solun hakimiyetinde olan Zafer Çarşısı’nda ilk görünüşleridir bu… Ardından “İktibas” dergisinin ve Ercüment Özkan’ın hikâyesi, sonra elbette Eskişehir ve elbette Atasoy Müftüoğlu’nun mekânları; “Deneme” dergisi, Akçağ ve Gazve Kitabevlerinde yapılan sohbetlerle devam eden büyük yürüyüş…

***

İşte bu mekânlar, 70’li yıllardan itibaren merkezden taşraya doğru yayılmıştır. Bursa’da Sur, Denizli’de Hicret, Kayseri’de Akabe, Van’da Vakıf Kitabevi ve niceleri… Bunlara bir de gözü pek, cömert, merhamet ve sevgi yüklü, dava delisi Kerim’leri, onların birer ruh atölyesi olan dükkânlarını, yazıhanelerini eklemek gerek. Meselâ, “Hacı Bayram’da Dr. Emin Acar Bey’in yerini,  Kızılay’da Turtes Pasajı’ndaki Saatçi Musa’nın Dükkânı’nı, burada hem saatleri hem de ruhları onaran Musa Çağıl’ı kim unutabilir?..

Ben, kitapta en çok Hilmi Uçan’ın yazısını okurken duygulandım. Bu yazıdaki İrşad Kitabevi ve bu kitabevinin sahibi “Hoca! Yekûnları 1’de topla” diyen fedakâr dava adamı İsmail Gültekin gibileri, çoğumuzun hikâyesinin ortak kahramanı ve mekânıydı.

Şimdi o simaları, o mekânları ve sohbetleri o kadar özlüyorum ki!..

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
harun 24 Temmuz 2017 15:18
üsküdarda bir attar dükkanını da hatırlamak ve okumak bu yazıdan sonra okumak elzemdir bence
atila özseçer 22 Mayıs 2017 15:44
evet özlediğimiz o kadar şeyler var ki kitaplar dan önce insanların birbirlerine dostlukları , komşulukları, akrabalıkları gelir bana göre . daha sonra özlem duyduğumuz iman ,ahlak,sevgi.saygı o mekanlar oluşur gider diye inanıyorum saygılar
VATANDAS 22 Mayıs 2017 11:11
Allah razı olsun.Bizleri bir zaman tünelinden geçirdiniz.O zamanki o mekanlar tamamen fikri/edebi boyutları olan yerlerdi.Ama şimdi biraz siyasileşti gibi geliyor bana.
evin 22 Mayıs 2017 06:35
60 lardan beri "yeşil kuşak" projesiyle islamcıları kim fonluyorsa oralarda arayın mekanları...
hamdi bey 22 Mayıs 2017 12:20
5
Kızıl kuşağa karşı yeşil kuşak...Ardından yeşil kuşağı frenleyecek BAAS cı - kemalist sarı kuşak! Doğru da böyle bir yazının altına bunları yazmak nereden aklınıza geldi sayın ibrişim kuşak! /0 li yıllar boyunca bir tas sıcak çorba içemeden vermeye çalıştığımız mücadelemizdee bizi fakr-ü zaruret içinde bırakıp o fonlardaki hissemizi göndermeyen i.nelerin adresini biliyorsanız bana bildirin ayrıca...
papaz 23 Mayıs 2017 11:24
1
hamdi Bey sinirlenmeyin, rahat olun, ülkecek üretimden yoksunuz farkında mısınız? Bo boş konuşmayın...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN