Back To Top
Biz insanız insan!

Biz insanız insan!

- A +

Hukuk!

Adalet!

Kurallar ve yaptırımlar.

Bir toplumun sağlıklı yaşaması için ne gerekiyor acaba?

Rahmetli amcam 1977’de “Yeğenim Almanya’da hiç özgürlük yok, Türkiye’de çok özgürlük var” derdi. Elbette kastettiği fikir-bilim özgürlüğü değildi; suç işleme özgürlüğüydü.

Almanya’da suç işlemiş ve hemen sınır dışı edilmişti. Ama Türkiye’de suçlar ya çok az cezalandırılıyordu; ya da affediliyordu.

Gelişmiş ülkelerde bireye karşı işlenen suçlar en ağır şekilde cezalandırılıyor. Biz de ise bireye karşı işlenen suçlar nerede ise af kapsamında. Bizim hassas tarafımız devlet...

Türkiye’de devlete karşı işlenen suçlardan duyuyoruz en ağır cezaları. Parkta kamyon bir kız ezmiş; kırmızı ışıkta alkollü sürücü geçmiş ve iki kişiyi öldürmüş vs...

Öldürdükleri kişilerin cenazesine bile yetişebiliyor bizim suçlular.

Trafik sistemimiz “tuzak” üzerine kurulmuş. Her yıl 7 bin kişi trafikte canını veriyor. Kontrollerin bir çoğu “tuzak kurarak ne koparırız” mantığında. Defalarca yazdım bu konuları...

Okullara bakın okullara...

3m2’lik öğrenci bahçeleri okul müdürlerinin ve yardımcılarının otoparkı oluyor. Okul önlerinde çocukları indir-bindir yerleri de öğretmenlerin park yeri oluyor. Eğitim okuldan başlarmış ya... Bizde de gücü - makamı olan kullanır eğitimi okullarda veriliyor. Tabii ki Milli Eğitim Bakanlığımızın izni ve gözetimi eşliğinde.

Ya iş kazaları...

Her yıl 3500-4000 kişi de o kazalarda can veriyor. Trafik ve iş kazalarında yılda toplam 10 bin kişiyi feda ediyoruz ama çözümde hala yol yok. Öle öle bitmedik...

Haberler duyarsınız... Şu marka hatalı üretim yüzünden yüz binlerce aracını geri çağırdı. Şu marka milyon aracını topladı: Bu markaların hepsi Türkiye’de de var. Ama hiç şu haberi duydunuz mu?

“Türkiye’de satışa sunulan on binlerce araç geri toplandı”. Maşallah dememiz gerekiyor. Türkiye’de satılan her araç taş gibi... Hiç üretim hataları olmuyor.

Ya yollar?

Avrasya Tüneli açıkladı: 500 binden fazla araç kaçak geçti. Kaçak geçişin cezası 10 kat. Yüzde 40’ı şirkete kalıyor. Avrasyacılar sadece kaçak geçişten 30 milyon lira kazandılar. İyi ama niye insanlar bu kadar kaçak geçer?

Osman Gazi Köprüsü de öyle; Yavuz S. Selim Köprü ve otoyolu da aynı. Sanırsınız millet kaçak geçmek ve 10 kat ceza yemek için can atıyor. İtiraz edip hakkını arayana iade ediliyor. Ama niye yanlış ceza yazan şirketler de 10 kat cezalı iade etmiyor?

Ya bankalar! Aldıkları haksız paraları niye cezalı geri ödemiyorlar. Yaz yaz bitmiyor...

Şu haberleri çok duymuşsunuzdur: “Rusya şu kadar marulu geri gönderdi.” Veya “Rusya ilaçlı ayvaları yemedi”.

Bu ilaçlı ayvalar veya marullar hep Rusya’ya gönderilir zaten. Hatta AB’ye bile gönderiyoruz arada. Ama Türk Halkına asla ve asla ilaçlı-zehirli marul ve ayva yedirmeyiz. Öyle mi?

ŞEKERDEN KANSER VERGİSİ

Artık nerede ise herkes suni şeker konusunu biliyor. Çocuklarımızın yediği bir çok gofret-çikolata NBŞ’li şekerden. Sanayi ürünü gıdaların ucuzluk ve çıkar ilişkileri ile sağlık üzerindeki etkileri bir türlü topluma anlatılmıyor.

Ama kanser vakaları bize işaret gösteriyor.

2001’de kriz için gelen IMF bile araya “şeker maddesini” ekledi. Tütün üretimimizi ve fabrikalarımızı kapatmak için verilen uğraş sonuçlandı. Artık sigara markalarının çok büyük kısmı yabancı.

Sıra şekerde.

Türk çiftçisi şeker ekmesin, fabrikalar çalışmasın... Avrupa Birliği’nin nerede ise sıfır noktasına taşıdığı NBŞ (Nişasta Bazlı Şeker) bizde Bakanlar Kurulu kararları ile yüzde 15 kotadan yüzde 20’nin üzerine çıkartılsın.

Bütün yolları NBŞ’cilere açalım. Yerli doğal şekerin ise yollarını kapatalım. Sağlıklı nesil yerine,  hastalıklı bir toplum için bugünün 3 kuruşuna değerlerimizi satalım...

Değer mi hiç?

15 Temmuz FETO darbecilerinin ayıklanması için ilan edilen OHAL kapsamındaki KHK ile Şeker Kurumunu kapatalım ve fabrikaları da satışa çıkartalım. Bu kararları da sessizce Bakanlar Kurulunda alalım. 

Bu sessiz işleri aklım bir türlü almıyor. “Hain İsrail” derken İsrail ile gaz sürecini tamamlıyoruz. Hain Fetö derken sessizce şeker işini hallediyoruz.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 27 Şubat 2018 18:48
İbrahim bey ne mutlu bize ki sizin gibi doğruları soylemekten hiç bir nedenle vazgeçmeyen ve artık medyada örneklerini cok fazla görmedigimiz sadece allaha kulluk eden bir gerçek Müslümanın yazılarını sürekli okuyabiliyoruz. Medya denilen cirkefte insanların kalemlerini, görüşlerini ve hatta kisiliklerini üç kuruş menfaat için kolayca satabildiklerini görünce size olan hayranlığım artıyor.
KARAR OKURU 26 Şubat 2018 20:01
Sayin yazar yakinda sizin kosenize son verirler ve ekonominin gerceklerini ogrenemeyiz. Lutfen sizin kosenizi elinizden aldiklarinda kendi isminizle sitenizde yazmaya devam edin. Saygilarimla
KARAR OKURU 24 Şubat 2018 00:46
Helal sertrifikalı gıdalarda da NBŞ varmı^
Şevket 23 Şubat 2018 20:13
Millet büyülenmiş gibi kardeşim,uyuşmuş kimsenin umrunda değil bunlar malesef,çocuğun okulunda ki kantin ne kadar zararlı şey varsa satıyo adamlar kimi kime şikayet edicen müdüremi milli eğitimine mi durduk yere bir de ktğ olduğumuzla kalıcaz adamlar çarkı kurmuş umurundamı senin çocuğun lafa gelince mangalda kül brakmazlar makyaj dışarı verilen görüntü on numara kimsenin gerçeği gördüğü yok
hamza akyol 23 Şubat 2018 17:44
ibrahim bey, yazılarınız için teşekkür ederim. Bu ülkede bir nebze nefes almamızı sağlayan ender kişilerdensiniz. ayrıca ülkenin gerçek durumu hakkında bizi bilgilendiriyorsunuz.
KARAR OKURU 23 Şubat 2018 18:41
17
Olumsuzlukların sayılıp dökülmesi yorumcuya nefes aldırıyormuş. İlginç bir nefes alma yöntemi olmalı bu.
Telli 23 Şubat 2018 16:06
Yazdıklarınıza aynen katılıyorum daha fazlası bile var yaz yaz bitmez
ömerhayyam lazoğlu 23 Şubat 2018 14:48
HACI CAV CAY BUGÜN YOK.........................
HACI VAK VAK 23 Şubat 2018 16:40
1
Artık HACI VAK VAK var . Siz beni takip edin . Tabi öncelikle de sayın yazarı takip edin .
KARAR OKURU 23 Şubat 2018 14:00
Bu yazılarınızdan dolayı size çok teşekkür ederim. Lütfen devam edin.
KARAR OKURU 23 Şubat 2018 13:14
Kapitalist üretim iliskilerinde ahlak aramak nafile bir çabadan başka bir şey değildir.
titus 23 Şubat 2018 12:53
Yurtdisindan geri dönmeyi düsünüyorum ama sizi okudukca bu düsüncemden vaz geciyorum...
KARAR OKURU 27 Şubat 2018 18:38
0
Aman kardeşim aklın varsa vazgeç. Önce kendin sonra da varsa çocukların için bu düşünceyi bir daha hiç aklına getirmemek üzere aklindan at. Sen uygar bir ülkede insan gibi yaşamanın tadını çıkarırken, bu ülkede yasayan bizler de sadece onun hayalini kuruyoruz ...
Fatih 23 Şubat 2018 12:30
içimden gecenlerin ozetlenmis hali elinize sağlık. Eskiden kizardim şimdi kabullendim sadece sesizce nefret ediyorum...
Takipci 23 Şubat 2018 12:27
'Bu sessiz işleri aklım bir türlü almıyor. “Hain İsrail” derken İsrail ile gaz sürecini tamamlıyoruz. Hain Fetö derken sessizce şeker işini hallediyoruz.' Size tesekkur ediyorum, Allah(cc) yar ve yardimciniz olsun.
külyutmaz 23 Şubat 2018 12:12
Hükümet ülkedeki öğrenci sayısını derslik sayısına bölerek 'derslik başına 25 öğrenci düşüyor,avrupadaki pek çok ülkeden iyiyiz' yalanı atıyor.Gerçek ise köylerde boş duran ama şehirlerde 40-45 kişilik sınıflar, bahçesi olmayan okullar, günde sekiz saat bir derslikte oturmaya zorlanmış 6-10 yaşındaki çocuklar.Bu iş çocuklar için hapishane hayatıdır.Suçtur.Arsa pahalı diye devlet okul yapmamaktadır ama 1000 kişinin yaşadığı yere 500 miyon dolara 11 km tünel yapmaktadır.Para mı yok rant mı yok.
engineer 23 Şubat 2018 12:09
Tarım Bakanı Eker, Mersin limanında ele geçen pirinçlerde Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) olduğunu belirten raporun yanlış olduğunu söyledi. İTÜ de kendi raporunu yalanlayarak “O sonuçlar geçersiz” açıklaması yaptı,cumhurbaşkanı,tv de, milletin aklını gdo ile karıştırmayın dedi.
Abdullah hasan 23 Şubat 2018 15:39
3
Sonuç peki,
engineer 23 Şubat 2018 17:16
1
sn Abdullah Hasan, sonuçta, itü raporu yanlış yazmışız, gdo, pirincin yanındaki soya fasulyesinden bulaşmış diye raporu değiştirdi ve böylece o pirinci yedik, siz de biz de.
KARAR OKURU 23 Şubat 2018 11:52
Şu kadar zamandır YİD modeliyle yapılan yatırımların sakıncalarını yazdınız. Garanti sayısının anca %10 unu gerçekleştirebilen Zafer havaalanı varken Bayburta aynısından yapılacak. YSS köprüsü bütçede kangren olmuşken Çanakkaleye bir anlamda rakibi yapılacak. Allah aşkına toplamda YİD zararı ne kadardır? Sözleşmesindeki garantiyi sağlayabilen varmıdır? Bu garantileri verenler neye göre nasıl hesapladı? Kamunun uğradığı zarardan kim sorumlu?
KARAR OKURU 23 Şubat 2018 12:15
2
YSS değil Osman gazi olacak, kullanmadığımdan dolayı isimleri karıştırmışım
KARAR OKURU 23 Şubat 2018 13:05
2
11:52'nin sorularının cevaplarını öğrenebilmenin tek yolu var; AKP'nin başkan adayını seçmemek. Halktan saklı gizli yaptıkları anlaşmaların aslını astarını ancak o zaman öğrenebiliriz.
KARAR OKURU 23 Şubat 2018 10:58
Çıldırmak işten değil!
KARAR OKURU 23 Şubat 2018 09:33
boyalı şeker satan bir adam birgün eve gelince kızının ağrıdan kıvrandığını görür, acilen hastaneye kaldırırlar,teşhiş boyalı şekerden zehirlenmiş,meğer kendi kızıda babasının yaptığı boyalı şekerden yermiş, bu kısa filim zorunlu yayın olarak devlet televizyonundan yayınlanırdı eskiden, şimdi gdo'lu bir gemi pirinç gdo'suz DİYE yediriliyor, TÜBİTAK ,İTÜ RAPORU KORKUDAN GERİ ÇEKİYOR,olsun gülüm olsun,bunu kullara kabul eder ama ALLAH CC KABUL ETMEZ.
KARAR OKURU 23 Şubat 2018 08:48
Siz ve birkaç yazar bunları yazıyor. Diğerleri Afrin, ittifak, yerli ve milli meseleler gibi çok daha “önemli” konuları yazıyorlar. Millet de onları okumayı seviyor. Kamuoyu baskısı da pek olmayan bir şey, bu sebeple değişen bir şey yok. Şikayet etsek de birşey değişmiyor. Düzen böyle.
Çerkez Ethem 23 Şubat 2018 03:03
Elinize sağlık güzel açıklamışsınız...... ...."Hukuk!...Adalet!.....Kurallar ve yaptırımlar"...... Daha bu topraklara gelmediler, birgün elbette gelcekler ! Çogumuz duyduk ama doğru dürüst şahit olamadık bu kavramlara, ama biliyoz var bu kavramlar ve işliyor biryerlerde, Elitin/Siyasetçilerin dünyasında duyuyoz düzenli işliyomuş herzaman, göz kamaştırıcı bir şekilde! Birtek bizlerin dünyasına düzenli giremedi! Belkide hazır değiliz, kaldıramayız yada banka hesabımız yeterli değil ama 100 yıldır sabırla heyacanla bekliyoz, belki gelecek(nesil)de şa
HACI VAK VAK 23 Şubat 2018 02:18
Ne yapabiliriz sayın yazar . Eleştirmek bile cesaret istiyor hükümeti . Yerli ve milli değil ve hain olabiliyorsunuz bir anda . Milli fabrika elden çıkaran İsrail'le anlaşma yapan milli ve yerli eleştirenler milli ve yerli değil . Ne ala memleket
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN