Back To Top
İstihbarat savaşları

İstihbarat savaşları

- A +

Yeni dünya düzeni dediğimiz acımasız kavram bizlere her gün yeni bir şey öğretiyor. Öğrendiklerimiz de bugüne dair olmuyor. Çoğunlukla beş ila on yıl öncesini öğrenebiliyoruz. Bugünü ancak kavramsal olarak hayal edebiliyoruz. Geleceği ise düşünmemize fırsat bile tanımamaya çalışılıyor.

Yeni dünya düzeninde askeri terminoloji insansız hava ve kara araçlarına, süpersonik füzelere, özel kuvvetlere, özel askeri şirketlere ve operasyonel istihbarat savaşlarına evrilmiş durumda. Bu evrim geleceğin kabusu olacak gibi gözüküyor. Çünkü artık siviller için güvenli bir alan bulunmuyor. Size bununla ilgili iki örneği anlatmak isterim.

Birincisi, İran’ın nükleer programını geriletmek için yapılan akıllı virüs saldırısı. İran nükleer programının en önemli halkası kendi yakıtını üretme isteğiydi. ABD ve İsrail bu yakıt programı nedeniyle İran’ın nükleer silahta kullanılabilecek zenginleştirilmiş uranyum üreteceğini düşünüyorlardı. Bu nedenle İsrail hava saldırısı ile santrifüj tesislerini vurmak istiyor ve ABD’den bu konuda destek talep ediyordu. ABD bu projeye karşı çıkınca İsrail gizli servisi MOSSAD bu sefer dönemin ABD Başkanı Bush’un önüne başka bir proje ile çıktı. Bir dizi suikast girişimi ve nükleer tesislere siber bir saldırı düzenlemek. Bu proje destek görünce işin içine NSA girerek özel bir operasyon planladı.

Bu planlamanın bütün detayları “Zero Days” adlı belgesel bir filmde anlatılıyor. Zamanınız varsa bakarsınız. Kısaca nasıl bir siber saldırı yapıldığını belirtelim.

Bu güne kadar hazırlanmış en tehlikeli zararlı yazılım denebilecek bir programdan bahsediyoruz. Programın özelliği, kullanılan yabancı menşeli cihazların barkodlarına göre hazırlanmış olmaları. Yani adrese teslim bir virüs programı. Zamanı geldiğinde program geri saymaya başlıyor ve ondan sonra cihazlar artık kullanıcının kontrolünden çıkıyor. Yani nükleer bir tesiste sistemi kapatma şansınız olmuyor. Ondan sonra doğacak felaketi siz düşünün. Çernobil benzeri bir patlama ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

Belarus 2007’de uğradığı siber saldırı sonucunda bankacılık ve finans sistemini uzun süre kullanamadı. Hayat nerede ise durma noktasına geldi.

Bugün ABD seçim sonuçlarının Rus istihbaratı tarafından manipüle edildiği söyleniyor. Ukrayna hergün siber saldırı altında olduğunu ifade ediyor. Ve buna benzer binlerce saldırı her gün yaşanıyor. Eğer siber saldırı bir istihbarat örgütü tarafından destekleniyor ise çözümü de bir o kadar zor oluyor. İran’a yapılan siber saldırının karmaşıklığı uzmanlar tarafından “kıyamet günü” olarak tarif ediliyor.

Artık istihbarat örgütleri, soğuk savaş döneminde olduğu gibi, savaşın tam göbeğinde yer alıyor. Hatta askeri birimler operasyonlarını istihbarat örgütleri üzerinden icra etmeye başlıyorlar. NSA bütün istihbarat birimlerinin isteklerini karşılamakta artık zorlandığını ifade etmeye başlamış durumda. Elektronik istihbarat artık çağın en temiz saldırı ve istihbarat edinme yöntemi haline geldi. Gelecekte de bu önem katlanarak devam edecek gibi gözüküyor.

Türkiye aslında bu saldırılar ile günlük olarak uğraşıyor ve istihbarat örgütleri tarafından organize edilmediği için halka hissettirmeden sorunları çözebiliyor.

Türk toplumu gelecek savaşları tartışırken çoğunlukla “dost düşman tanıma” sistemi üzerinden konuya giriş yapar. İlk sorulan soru da F-16 savaş uçaklarımız ABD uçaklarına ateş edebilir mi oluyor.

Sorun oraları aşalı nerdeyse onlarca yıl oldu. Sorun artık sivil olarak normal hayatımızı yaşayabilir miyiz olmalı.

Milli yazılımlara sahip olmayan ülkeler bir kriz anında bırakın uçaktan bir füze atmayı taş devrini yaşayacaklardır.

Bu nedenle Türkiye Havelsan gibi şirketlere milli yazılım konusunda destek vermeli ve yabancı ülkelerden yazılım kabul etmemelidir.

İstihbarat önem kazandıkça istihbarat örgütleri de saldırılan ilk yer oluyor. Çoğunlukla da sistem kurmaya çalışan kişiler hedefe konuyor.

Artık savaşlar eskinin tabiri ile kılcal damarlar yerine 0 ve 1 rakamları üzerinden icra ediliyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Lale Sogani 06 Ocak 2018 00:54
Gecenlerde sayin Ertem bitcoin icin ABD'nin merkezi otoritesini asan kuresel bir devrimdir demis.Oysa bitcoin,abd uretimi islemcilerle, uretilirken bitcoinin gercek paraya cevrilmesi durumunda da her durumda bu transfer islemleri bankacilik sistemi uzerinden kisiler arasinda degil fakat araci sirket ile kisi arasinda ve araci borsa araci borsa arasinda gerceklesiyor.Sonucta bitcoin bir emtia ve gercek paraya cevrilmesi durumunda banka mahsuplasmasi olacak fakat bu transfer muhtemelen belirli bir miktara ulasinca ucuz olacagi icin transferi o miktar dolara ulasincaya kadar bekletiyorlar.
B..... 05 Ocak 2018 17:19
Netanyahu söyledi istersek taş devrine çeviririz diye. Yıllar önce bu milli yazılım konusunda ülkemizin neler yapması gerektiğini beğenmediğimiz ithal olarak gördüğümüz kişi söylemişti. Ama insan konuşurken ne demek istiyor diye düşünmüyoruz. Duymuyoruz bile. Kim demiş diye bakıp ön yargılı davranıyoruz. Daha çok çalışacağız çok. Kadın, erkek demeden .Kadının çalışmadığı hiçbir toplum gerçek manada kalkınmıyor.
KARAR OKURU 04 Ocak 2018 13:56
Bununda ötesi çok yakında.. Kuantum Bilgisayar Çağı başlayınca O ve 1’in arasındaki bütün sayılar devreye girecek...
Merve 04 Ocak 2018 13:00
Teknoloji geliştikçe tabiki elektronik istihbarat anlamında yapılan savaşlar olacaktır.Hatta ben bu savaşları daha tehlikeli görüyorum .Öyle yazılımlar geliştiriliyorki bir anda sistemi kilitliyor ve bütün veriler ele geçiriliyor.Devir teknoloji devri artık tuşlar çok daha hızlı ve etkili
KARAR OKURU 04 Ocak 2018 12:03
Yani olmak ve olmamak arasinda 0 v 1
HALİL TAŞ 04 Ocak 2018 09:03
KOMUTANIM BU FAKENEWS HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ BUNU BİR ARA YAZARMISINIZ
Tayfun 04 Ocak 2018 05:32
Mete komutan, Sizi Tv lerde veya Gazetede elimden geldigi kadar izliyorum ve okuyorum, Benim sorum, acaba herhangi bir bakan veya burakatlar sizi izliyor, bu adam dogru soyluyor, biz yalnis yapiyoruz diyen varmi. ?
cevat karakalem 04 Ocak 2018 04:48
Sizden bu tip yazilari ve ayni zamanda Kandil'de, Baskika'da, Idlib'de, Afrin'de neler oldugu gibi konularda bilgilendirmeleri daha sik bekliyoruz.
KARAR OKURU 04 Ocak 2018 04:17
Çok güzel bir yazı olmuş defahat ile bende bu yüzyıl savaşlarının ne yönde evrilecegini bu yüzyıl savaşlarının ağırlık merkezinin neler olacağını ifade etmeye çalışırım her ortamda evet bu yüzyıl savaşlarının ağırlık merkezi uzay olacaktır uzayda yörüngede konuşlu kesif gözetleme uydulari ile istihbarat toplanacak yörüngede kurulacak uslerden hipersonik hassas güdümlü füzeler ile hedefler vurulacaktir sizinde ifade ettiğiniz gibi siber savaş çok önemli hale gelecek istihbarat savaşları savaşların kaderini belirleyecektir büyük hantal ordu
KARAR OKURU 05 Ocak 2018 16:18
0
Allah yar ve yardımcımız olsun Mete bey
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN