Back To Top
Suriye’de bir Mısır askeri eksikti

Suriye’de bir Mısır askeri eksikti

- A +

İzvestiya’ya bilgi veren Rus bir askeri diplomatik kaynak, Mısırlı askerlerin Suriye’ye gittiği şeklindeki haberlerin doğru olup olmadığı sorusu karşısında şu ifadeleri kullandı: “Elbette bu bilgi doğru. Herkes, Suriye krizine dahil olmanın, bu ülke ve bölgedeki gelişmelerin nasıl şekilleneceğine etki etmesine izin vereceğini herkes anlıyor. Bunda şaşılacak bir şey yok.” (kaynak Sputnik)

Bazı kaynaklarda Suriye’nin Hama ilinde bulunan hava üslerinde Mısırlı pilotların olduklarını ifade ediyorlar. 

Burda yaşananları Mısır’ın geçmişte Suriye ile kurduğu Birleşik Arap Devleti (1958) projesine bağlamak mı gerekir yoksa Körfez ülkelerinin Mısır’ın da dahil olduğu gerginliğe mi bağlamak gerekir. 

Bence Suriye’ye gelme sebepleri ikinci nedendir. İhvan’ı her yerde bitirmek ve Türkiye’yi çevreleme projesinin bir parçasıdır. Bunun en kuvvetli delili de Suriye iç savaşına beş sene uzak durduktan sonra yeni gelmeleridir. 

***

Türkiye’nin Suriye’de kalıcı çözüme gidilecek her yönteme destek veren tutumu bazı çevreler tarafından karşılık bulmuyor. Suriye ve Irak taki karışıklığın bölge ülkelerini yıprattığını bilenler ellerinden geldiğince savaşı uzatmak için manipülatif hareketler içinde bulunuyorlar. 

Bunu en iyi şekilde Fırat Kalkan’ı harekatı zamanında yaşamıştık. Kimliği belirsiz uçakların, SİHA ların veya atışlar sonucunda askerlerimiz şehit olmuşlardı. Hiç üstlenilmeyen bu saldırılar hala askıda bir şekilde durmaktadır. 

Fırat Kalkanı’nın kasım ve aralık ayını kapsayan dönemini bir gün geldiğinde inşallah hep beraber sorgulayacağız. Bu sorgulamalar bir sonraki tuzakların da yaşanmasını engelleyecektir. 

Benim korkum önümüzdeki dönemde devletimizin Suriye’de yapacağı harekatlarda aynı tuzaklara düşürülmek isteyebileceğidir. Çünkü biz gazeteciler olarak bunları sorgulayıp ortaya çıkartamadık. Yaşananların Hala faili meçhul olaylar olarak durması katilleri cesaretlendiriyor olabilir. 

Suriye’de ve Irak’ta araziye inen devlet sayısı arttıkça garip işlerin sayısı da artmaya devam ediyor. Garip ilişkiler ve olaylar ardı ardına yaşanıyor. Bir terör örgütü yok edilirken diğeri kullanılıyor, bir diğeri isim değiştiriyor diğeri farklı bir dönüşüm yaşıyor. 

***

Bu kadar garip iliskiler işinde sizde devlet olarak kural içinde kalarak mücadele etmeye çalışıyorsunuz. Ne dostunuzu ne de düşmanınızı tanımlayabiliyorsunuz. Çoğunlukla da darbeyi sırtınızı döndüklerinizden yiyorsunuz. Önümüzdeki dönem arkanızı duvara dayayarak politika üretilmesi gereken bir dönem gibi gözüküyor. O duvarda milletin kendisi oluyor. Sağlam, onurlu ve korkusuz halkımız oluyor. 

Gelin bu kurban bayramı öncesinde küslükleri unutup barışalım ve duvarda bir delik bile bırakmayacak şekilde birbirimizi kucaklayalım. 

Bu vesile bütün islam dünyasının ve halkımızın kurban bayramını kutlar ve sağlıklı ve mutlu bir bayram geçirmenizi dilerim.

Allah birliğimizi ve dirliğimizi daim etsin.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 14 Eylül 2017 17:36
Darbenin kayıp saatleri isimli kitabınızın analizini yapmak istiyorum adı geçen askerlerin açıkça isim listesini benimle paylaşır mısınız ?
KARAR OKURU 03 Eylül 2017 14:25
Mete Bey yazılarını ve yorumlarını takip ediyorum ve yararlanıyor
Delidumrul 31 Ağustos 2017 22:38
Türkiye, 9oo küsûr Kilometerlik Suriye sınırı, alıp beslediği iç savaștan kaçan 3 küsûr milyon mülteci ve verdiği yüzlerce terör kurbanına rağmen, AB, ABD, ve Mısır türü tașeron ülkeler nezdinde hiç hakkettmediği bir utanmazlıkla karșı Karșıyadır. Bunlar karșısında Türkiye'nin hala terbiyesini bozmamaya çalışması hem gereksiz hemde anlamsızdır. Aynı minvalde hareket eden ve demokrasiyi, insan haklarını kullanarak ülke içinde kaosa oynayanların da deșifre edilmesi gerekiyor. Devir, göze göz, dișe diș devri. Maalesef.
CG 31 Ağustos 2017 14:20
Bu noktadan sonra bizim artik ahlaki bir politika izlememizin hic bir anlami yoktur. Makyavelizm ilkeleri disinda hic bir ilkeye riayet etmeyelim. Muttefiklerimiz dahil herkese kazik atacak bir politika serisi sat.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2017 10:50
Aslan avı yakalar mideye indirir sonra kalan artıklar için leşçiler gelir... Allah birliğimizi daim eylesin.Hayırlı bayramlar.
Bekir Kesen 31 Ağustos 2017 10:32
Halkımızın temenni ettiğiniz duvarı oluşturmasına siyasilerin izin vereceklerine olan inancım yok. Ne varsa sizlerde var ve çağrınıza katılıyorum, "Dimdik ayakta, güçlü ve onurlu bir duvar ve hatta dağ gibi olmalıyız". İyi bayramlar, herkese.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2017 09:56
Amin
nuray 31 Ağustos 2017 09:06
amin. herkese iyi bayramlar
KARAR OKURU 31 Ağustos 2017 08:19
Misir'in gelme sebebi , nedir? ARAP dogal gaz Gaz hattidir. Suriyeden , Urdunden, Gecer Misir, Israil ve Kilis de sonlanir.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2017 08:05
amin
KARAR OKURU 31 Ağustos 2017 06:20
"Önümüzde ki dönem arkanızı duvara dayayarak politika üretilmesi gereken bir dönem gibi gözüküyor. O duvarda milletin kendisi oluyor. Sağlam, onurlu ve korkusuz halkımız oluyor. Gelin bu kurban bayramı öncesinde küslükleri unutup barışalım ve duvarda bir delik bile bırakmayacak şekilde birbirimizi kucaklayalım. " Tespit ve temenniniz güzel Mete bey!Ancak Allah için topyekün millet neden iktidarın arkasında değil peki!.. Geçenlerde Y.Şafak'ın iki yazarı kendi okuyucusu ve AK troillerin sevyesiz saldırılarından gına gelmiş şikayet ediyorlar. AKP siyasetçiler nasıl hakaret, proveke ediyor görmüyormusunuz ..Milleti ayrıştırma kendileri. Kardeşim 15 yıldır Muş diye bir yeri hatırlamayanlar .1071 Malazgirt'i ikeşfediyor. 30 ağustosu kerhen kutluyorlar.Saddam gibi ona buna laf atıyor.Borsa spekülasyonu ile ekonomi idare ediliyor.Bir yandan belediyeler göstermelik israf çalışması yapıyor.Yandaşa para vermek amaç..Kaldırım ve yol inşaatı bir gün işi ya .. Peki Mete bey 2011 de ne demeye Suriye'yi karışritırdık.Yazarlar ve muhalifleri kanunsuz şekilde ne diye sindirilmiş cezaevine atılır. Haberler de var ama AKP gazeteleri yazmıyor.."15 Temmuz darbe girişiminden bu yana 6 bin 700'den fazla Türk vatandaşının Almanya'ya iltica başvurusunda bulunduğu hatırlatıldı. İltica etmek isteyenler arasında kırmızı bülten ile atananlar da var.." haber bu
evin 31 Ağustos 2017 05:04
seküler türkiye cumhuriyetinin kendini ihvan adlı siyasal islamcı yapıyla bu derece özdeşleştirmesinin nedenlerini sorgulamayacak mısınız? suriye fiyaskosunun sebebi de bu anlamsız durum değil mi?
KARAR OKURU 31 Ağustos 2017 12:46
0
seküler türkiye cumhuriyeti neresi bilen varmı.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2017 12:49
2
ihvana saldıranlara bir bakın: amerika, israil ,mısır diktatörü, sudiarabistan birde bizdeki ''seküler türkiye cumhuriyetinin ultra seküler vatandaşları''.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2017 12:53
2
arada da kendinizi sorgulayın bir zahmet; seküler türkiye cumhuriyeti nedemek ya. gazi mustafa kemal 23 nisan 1920 yi bilerek cuma gününe denk getirdi ki müslümanlar cumadan sonra tekbirlerle meclisi açsın. itirazınız varsa bu dinin siyasete alet edilmesi demektir ki biz gaziye bunu yakıştırmayız.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2017 12:57
3
bu ülkenin ''seküler'' vatandaşları nezaman bu din kompleksinden kurtulup ortadoğudaki amerikan ,rus, alman, fransız, ingiliz askerlerini görüp ''ya bunlar binlerce km öteden buraya niye geldiler ki?'' diye soracaklar acaba. eğer kafalarındaki cevap buraları seküler, demokrat, özgürlükçü ülkeler yapacaklarsa geçmiş olsun...
karar okuyucusu 31 Ağustos 2017 13:07
2
suriyede, türkiye ile iyi ilişkiler içerisinde, demokratik bir arap ülkesi olasığına yatırım yaptı türkiye. demokrasi şampiyonu müttefiklerinin de amacının bu olduğuna tüm kalbiyle inanarak..onların demokrasi mavallarına çok inanıyordu çünkü türkiye..bu yüzden kopenhag kriterlerine hızlı bir şekilde, terreddütsüz yerine getirdi, ısrarla çözüm sürecini kurdu ve yürüttü ve yönetti, pkk gözünün önünde silah depolamasına ve hendekler kazmasına rağmen görmezden geldi..ve boom! bir medeniyet düşüncesi kendini imha ediverdi..mısırdaki darbe, suriyedeki sufli hesaplar, türkiyedeki arka arkaya olan darbe girişimleri..olası çok büyük bir medeniyet antlaşması kendini imha ediverdi. oysa onlar sadece türkiyeyi çok saf ve onlar türkiyeye madik attıklarını zannediyorlar. oysa türkiye dünyaya barış getirecek çok önemli ve büyük bir demokrasi hamlesine şans vermek istemişti, ihaneti uğraması da aslında kendisini ilgilenderen bir durum değil. savaşa mısır da katılmış, hoş gelmiş safa gelmiş bir onlar eksikti. yalnız savaş charlosteswille de sıçradı ve kuzey koreye de..demokrasi kaybettiğnde her tarafta kaybeder, bir düşünce bir yerde kaybettiğinde her tarafta kaybeder..
23 31 Ağustos 2017 02:31
Darbeden sonra misira para bagisinda bulunan ulkelerin bir kuklasi olarak orada yer almakta olan misirin nasil kullanilacagini merakla izlicem
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN