06.07.2020  09:11
SON GÜNCELLEME: 
06.07.2020  09:12
KAYNAK: 
BURSA/AA

14 FETÖ şüphelisi adliyeye sevk edildi

Bursa merkezli FETÖ operasyonunda yakalanan 14 şüpheli adliyeye sevk edildi.

+
-

Bursa merkezli 4 ilde Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik operasyonda yakalanan 16 şüpheliden 14'ü adliyeye sevk edildi.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra örgütün yeniden yapılanma çalışmalarında bulundukları iddiasıyla Bursa, Konya, Giresun ve Manisa'da gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan 16 şüpheliden 14'ünün emniyetteki işlemleri tamamlandı.

10 ŞÜPHELİ ARANIYOR

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince, daha önce FETÖ'ye ait okul ve dershanelerde çalışan 13 öğretmen ile kamu görevinden ihraç edilmiş bir ebe adliyeye sevk edildi.

Diğer 2 şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor. Öte yandan gözaltı kararı verilen 10 kişiyi yakalama çalışmasının devam ettiği öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra örgüt mensupları arasında kaybolan irtibat, ilişki, birlik ve beraberliği yeniden sağlamaya, örgüt tabanını tekrar toplamaya çalıştıkları iddia edilen şüpheliler hakkındaki soruşturma kapsamında, tabelası bulunmayan illegal dershaneler açarak örgüt üyesi oldukları gerekçesiyle kamu görevlerinden ihraç edilen ve FETÖ'nün kapatılan özel okullarında görev yapan öğretmenleri istihdam ettikleri belirlenen şüphelilere yönelik 29 Haziran'da eş zamanlı operasyon düzenlenmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu görevlileri ve yargı mensuplarına gıyaben hakaret etmek suretiyle suç işledikleri, örgüt üyeliğinden aranan şüphelilere para ve gıda yardımında bulundukları da tespit edilen 26 zanlıdan 16'sı Bursa, Konya, Giresun ve Manisa'da Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince yakalanmıştı.

DİĞER HABERLER
Trump ve Macron, Doğu Akdeniz gerilimi görüştü
Yaşadığı dehşeti anlattı
Bunlar yeni ataklar değil!
Yerel önlemin tam zamanı
'E-5 üniversiteleri' doğdu
Üyev amcası göğsüne 'kama' sapladı
Şüpheli tutuklandı