4 akademisyeni öldüren Volkan Bayar'a rektörlüğün sahip çıktığı rapora girdi

4 akademisyeni öldüren Volkan Bayar'a rektörlüğün sahip çıktığı rapora girdi

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde, iki yıl önce araştırma görevlisi Volkan Bayar’ın, 4 akademisyeni katletmesine ilişkin YÖK tarafından hazırlanan soruşturma raporundaki iddiaları TBMM gündemine getirdi. Soruşturma kapsamında ifade veren eski rektör Hasan Gönen’in, Eskişehir Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin katliamdan önce yaptıkları toplantıda, katil Volkan Bayar’ın kendi adamları olduğunu söylediğine dikkat çeken Çakırözer, “ Bu caninin emniyet ve üniversitedeki kirli ilişkileri ortaya çıkarılmalıdır” dedi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde 5 Nisan 2018’de araştırma görevlisi Volkan Bayar’ın, 4 akademisyeni öldürmesinin ardından, YÖK’ün hazırladığı katliamda üniversite yönetiminin sorumluluğuna ilişkin soruşturma raporunda ilginç iddialara yer verildi.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, soruşturma kapsamında sorgulanan eski rektör Hasan Gönen’in ‘Eskişehir Emniyet Müdürlüğü yetkilileriyle Bayar hakkında toplantı yaptık. Bu bizim adamımız dediler’ şeklindeki ifadelerini, TBMM gündemine taşındı.

Çakırözer, katliamdan 2 yıl sonra ortaya çıkan rapordaki bilgileri TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesi ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

KATİLİ KİM KORUYOR?

Dekan Yardımcısı Dr. Mikail Yalçın, Fakülte Sekreteri Fatih Özmutlu, Öğretim Üyesi Dr. Serdar Çağlak ve Araştırma Görevlisi Yasir Armağan'ın tabancayla vurarak katledilmesinin ardından hazırlanan raporda, katil Volkan Bayar’ın katliamdan önce ‘24 kurşuna bakar’ diyerek akademisyenleri ölümle tehdit ettiği ve akademisyenlerin Bayar’a yönelik şikayetlerinin ardından eski rektör Hasan Gönen’in ‘Eskişehir Emniyet Müdürlüğü yetkilileriyle Bayar hakkında toplantı yaptık. Bu bizim adamımız dediler’ şeklindeki iddialara yer verildiğine dikkat çeken Çakırözer, şunları söyledi:

“Dönemin Başbakanına ‘Bu katili kim koruyor?’ diye sormuştuk. Tam iki yıl sorularımıza yanıt gelmedi. Derin bir sessizlik içine girmişlerdi. Şimdi anlaşılıyor ki birileri haksız hukuksuz ihbarlar için bu caniyi kullanmış. Volkan Bayar’ın kendisine muhbirlik adı altında isim listesi verdiren emniyet, YÖK ve üniversite içindeki kadrolarla ilişkisi mutlaka ortaya çıkarılmalıdır.

CANİ HAKKINDAKİ YÜZE YAKIN DİLEKÇEYİ HASIR ALTI ETTİLER

Bu cani hakkında katliam öncesinde 100’e yakın dilekçeyi hasıraltı eden eski Rektör ve yardımcıları şimdi ‘emniyet korudu’ diyorlar. Emniyet ise reddediyor. Bu toplantı yapıldı mı? Bu cani emniyetin haber elemanı mıydı yoksa birileri onu bu şekilde mi algılanmasını istiyordu. Volkan Bayar’ın kendisine muhbirlik adı altında isim listesi verdiren emniyet, YÖK ve üniversite içindeki kadrolarla ilişkisi mutlaka ortaya çıkarılmalıdır."

Volkan Bayar’ın 15 Temmuz darbe girişiminden cinayeti işlediği tarihe kadar 284 akademisyeni FETÖ’cü diye ihbar ettiği iddialarını da gündeme getiren Çakırözer, önergesinde, “Bu isimleri ona kim verdi? Bu ihbarlar sonucu kaç kişi ihraç edildi? Bu ihbarların kaçı gerçek, kaçı asılsız çıktı? Açılan davalarda kaç kişi suçlu kaç kişi suçsuz bulundu? Kaç akademisyen görevine iade edildi?” sorularını yöneltti.

Çakırözer, önergede şu soruların yanıtını istedi:

- “Volkan Bayar’ın katliamdan önce akademisyenleri tehdit etmesi üzerine Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ile bir toplantı düzenlendi mi?

-Bu toplantıya Eskişehir Emniyetinden ve üniversite yönetiminden kimler katıldı?

-Bu toplantıda Emniyet yetkilileri akademisyenlere ve yöneticilere ölüm tehditleri yağdıran Volkan Bayar’ın Emniyet tarafından kullanıldığına ilişkin bir açıklama ya da bilgi verdi mi?

-Volkan Bayar, iddia edildiği gibi Emniyet ya da diğer devlet birimlerinin haber elemanı mıydı?

-Eskişehir Emniyet Müdürlüğü, savcılık ve üniversite yönetimi Volkan Bayar’ın akademisyenlere tehditlerine ilişkin şikayetlere hangi önlemleri aldı? Bu şikayetler karşısında Volkan Bayar’ı hangi kurumlar korudu?

-İhbar ettiği 284 akademisyenden kaçı suçsuz çıktı?

-Volkan Bayar’ın Osmangazi Üniversitesi ve öncesinde çalıştığı kurumlarla ilgili ihbarları sonucu kaç kişi hakkında FETÖ soruşturmaları açıldı, soruşturmalardan ne sonuç çıktı? Basında ve mahkeme kayıtlarında güdeme gelen 284 akademisyeni ihbar ettiği iddiası doğru mudur?

-Bu ihbarlar sonucu kaç kişi ihraç edildi? Bu ihbarların kaçı gerçek, kaçı asılsız çıktı? Açılan davalarda kaç kişi suçlu kaç kişi suçsuz bulundu? Kaç akademisyen görevine iade edildi?

-İhbar listesini kim verdirdi?

-Volkan Bayar’a ihbar ettiği isimler kim ya da kimler tarafından verildi? Soruşturma dosyalarında ve mahkeme belgelerinde ‘Bana isimleri verenler şunlardır’ dediği isimler ve çalıştıkları kurumlar hakkında bir inceleme soruşturma başlatıldı mı? Sonucu ne çıktı?

-Mahkeme tutanaklarında Volkan Bayar’a ‘Sen isimleri yaz savcılığa ihbar et. Ben seni korurum’ diyen kişi ve kişiler kimler? Bu isimler arasında şu anda FETÖ’den tutuklu isimler var mıdır?

-15 Temmuz darbe girişimi gecesi ESOGÜ’de yapılan toplantıya kimler katıldı? Aralarında Volkan Bayar var mıydı? Bu toplantıyla ilgili verilen şikayete kim hangi yanıtı verdi?

-Mağdurların 100 dilekçesi için ne yapıldı?

- Cinayetler öncesinde Volkan Bayar’ın ihbarlarının hedefindeki akademisyenler tarafından yapılan 100’e yakın şikayet başvurusuna üniversite yönetimi ve savcılıklar hangi işlemleri yaptı? Ne yanıt verdi?

-Volkan Bayar’a tüm uyarılara rağmen dokunmayan eski Rektör Hasan Gönen ve diğer yöneticiler hakkında idari ve adli soruşturma açıldı mı? Bu soruşturmalar hangi aşamada?

-Volkan Bayar yurtdışında MEB bursu ile okurken doktoradan atılmasına rağmen Türkiye’de nasıl ve kimler tarafından akademide göreve başlatıldı?

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN