29.03.2020  21:35
KAYNAK: 
KARAR/ALMANYA

Almanya bağışıklık haritasıyla aşı yapacak

Korona salgını ile mücadelede başarı elde eden ülkeler arasında bulunan Almanya, 100 bin testle virüsün bağışıklık haritasını çıkarıp, tüm birimlerin bilgi ve deneyimini bir araya getirip aşı üretecek.

+
-

Avrupa’da salgın sebebiyle can kaybının en düşük olduğu ülkelerden olan Almanya’da, bilim insanları Covid-19’a karşı kaç kişinin bağışıklık kazandığını öğrenmek için 6 farklı kuruluş çatısı altında çalışma başlattı.

Yaklaşık 100 bin kişinin kan örneklerinin incelenmesini amaçlayan araştırmayla Covid-19’un kaç kişiye bulaştığı ve toplamda kaç kişiyi öldürdüğü bulunmaya çalışılacak.

Bu sayede ülkedeki insanla rın bağışıklık sistemi mercek altına alınarak aşı geliştirilmesi işlemleri kolaylaşacak. Bilim insanları bu çalışmanın sonuç vermesi durumunda okul ve fabrikaların açılıp, konser ve diğer toplu katılımlı etkinliklerin yeniden normale dönebilmesi ile ilgili kararların alınabileceğini belirtiyor.

Araştırmalar planlandığı gibi giderse ilk sonuçlar nisan ayı sonunda elde edilecek. Der Spiegel’in haberine göre dev projeye Helmholz  Salgın Hastalıkları Merkezi, Almanya Salgın Araştırma Merkezi, NAKO Sağlık Araştırmaları Kurumu, Robert Koch Enstitüsü, Virüs Enstitüsü ve kan bağışı merkezleri destek verecek.

Ancak şimdiye kadar yapılan testlerin sonuçlarında toplumun yaklaşık yüzde 90’ının bağışıklık kazandığı, diğer tip koronavirüslerin de gözüktüğü belirtiliyor. Almanya’da vakası sayısı 50 bin, ölü sayısı ise 342.

 

DİĞER HABERLER
2 aylık aranın ardından ilk sefer
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan Siirt şehitleri için başsağlığı
Şehit ateşi Konya'ya düştü
Valilikten Grup Yorum konseri açıklaması
34 kente seferler 4 Haziran'da
Bu yıl da bitmezse sokağa çıkamam
6 ilde acele kamulaştırma kararı