Merkel koronavirüs için geniş önlemler alıyor

Merkel koronavirüs için geniş önlemler alıyor

Almanya'da son 24 saatte 20 bin 200 yeni koronavirüs vakası tespit edilirken 321 kişi salgın nedeniyle hayatını kaybetti. Vaka sayısı ve ölüm oranları artan Almanya sıkı tedbirler almaya başlıyor.

Almanya'da artan vakalar ve ölümleri oranları hükümeti yeni tedbirler almaya sevk etti. Ülkede 16 Aralık'tan en az 10 Ocak'a kadar büyük oranda birçok yer kapanacak. Kapanmak zorunda kalan işyerlerinin sabit masraflarının yüzde 90'ını devlet karşılayacak.

Alman hükümeti eyalet başbakanları çarşambadan itibaren çok sıkı önlemlerin devreye girmesinde uzlaştı. 16 Aralık'tan en az 10 Ocak'a kadar perakende satış yapan tüm işletmeler kapanacak, kamusal hayat büyük ölçüde sınırlandırılacak.

Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in bilim insanlarının tavsiyeleri uyarınca daha sıkı önlemler çağrısı yapmasının ardından çarşamba gününden itibaren yeni kapanma önlemleri devreye giriyor.

16 federal eyaletin liderleriyle görüşmesinin ardından basına açıklama yapan Merkel, "Önlemlerin daha hafif olabilmesini isterdim, ama Noel alışverişi nedeniyle sosyal temas sayısı önemli ölçüde arttı. Eyleme geçmeye acil ihtiyaç var" dedi.

Buna göre 6 haftadır kısmi kapanma kapsamında barlarla restoranların kapalı olduğu ve evde 5'ten fazla kişinin toplanamadığı Almanya'da çarşambadan en az 10 Ocak'a kadar uygulanacak ek önlemler şunlar:

-Sadece bankalar, süper marketler ve eczaneler gibi elzem işyerleri açık olacak.

-Kuaförler, güzellik salonları, dövmeciler de kapatılacak dükkanlar arasına katılacak.

ANA OKULLARI DA KAPATILACAK

-İşverenlerden işyerlerini kapatmaları ya da çalışanlarını evden çalıştırmaları talep edilecek.

-Havai fişek satışları yılbaşına dek yasaklanacak.

MASRAFLARIN DEVLET KARŞILAYACAK

-Hükümet önlemlerden etkilenen şirketleri ayda toplam 11 milyar euroluk paketle destekleyecek, kapanmak zorunda kalan işyerlerinin ayda en fazla 500 bin euro'ya kadar sabit masraflarının yüzde 90'ını karşılayacak.

-Noel tatili sırasında evde toplanan kişi kısıtlamasına çok az gevşeme getirilecek.

Basın toplantısında Merkel ile Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder, yeni önlemlerin uygulanma tarihinin ucu açık olduğunu, sonuç alınamazsa 10 Ocak'tan sonra da devam edebileceğini belirtti. 

Söder, sınırlı kısıtlamaların işe yaramadığını, ya hep ya hiç stratejisinin  benimsenmesi gerektiğini belirterek "Korona bir felaket. 12'ye 5 var durumundayız" dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN