Araç sahiplerinin uykuları kaçacak! Zorunlu trafik sigortasına büyük zam: Artık bu kadar ödenecek!

Araç sahiplerinin uykuları kaçacak! Zorunlu trafik sigortasına büyük zam: Artık bu kadar ödenecek!

2023 senesinin başlangıcıyla birlikte artan fiyatlara bir yenisi daha eklendi. Zorunlu trafik sigortası fiyatları araç sahiplerini üzdü! Tüm detaylar haberimizde.

Araç sahipleri internet üzerinden zam yapılan zorunlu trafik sigortası miktarlarını araştırmaya devam ediyor. Peki zorunlu trafik sigortası miktarları ne kadar oldu? Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTALARINA DEV ZAM GELDİ

Zorunlu trafik sigortaları ile ilgili yeni dönem 1 Mayıs tarihinden itibaren başlayacak. 26 milyon araç sahibinin ödeyeceği zorunlu trafik sigortalarına büyük zam yapıldı. İllere göre değişkenlik gösteren ödemelere göre İstanbul'da hasarlı sürücüler trafik primlerini 17 bin 598 TL olarak ödeyecek. Hasarı olmayan sürücülerin ödeyeceği tutar ise 2 bin 933 TL olarak belirlendi. Ödeme miktarları Mayıs ayından itibaren geçerli olacak. Geçmiş dönemde sigorta şirketleri her ay tutarlarda yüzde 4.75 oranında zam yapabiliyordu ancak 1 Mayıs tarihinden itibaren bu hak yüzde 2 oranına indirildi. Sene sonuna kadar trafik sigortası ödemelerinde yüzde 16 oranında artış yapılacak. 

Zorunlu Trafik Sigortası Tutarları Yükseldi

Aynı zamanda sigorta şirketlerine yalnızca Nisan ayında geçerli olmak üzere yüzde 5 artış yapma hakkı tanındı ve Mayıs ayında sigorta şirketleri bu hakla birlikte yüzde 5 artış yapabilecek, diğer aylarda bu oran yüzde 2 olarak uygulanacak. Araç şirket üzerine kayıtlı bulunuyorsa primlere yüzde 20 daha eklenip zam oranı yüzde 27 seviyesine yükselecek. Aynı zamanda hasarsız olan sürücüler ve hasarlı olan sürücülerin primleri ile ilgili de değişiklikler yapıldı ve yeni tabloya göre iki araç arasında sekiz basamak indirim ve yükseliş yer alıyor. Tablolarda artırım oranları yüzde 200, sekizinci basamakta ise yüzde 50 olarak belirlenmiş oldu. Hasarı olan araçlarda ilk dört basamakta yer alan sigortalı araçlarda bir değişiklik yaşanmadı. Sigortalı araçlar ilk basamaktan başlayarak sırayla yüzde 135, yüzde 90, yüzde 45 artırım yaşayacak. Prim indirim oranları da düşmüş oldu. Sigortalı araçlar ile ilgili yapılan değişiklikle birlikte beşinci basamağa yüzde 10 olan indirim oranı yüzde 5 oldu. Altıncı basamaktaki yüzde 22 indirim oranı yüzde 20, yedinci basamaktaki indirim oranı yüzde 42 oranından yüzde 40 oranına düştü. Eğer sigorta süresi devam ederken tazminat ödemesi yapılmazsa en az 5 sigorta süresi boyu yedinci basamaktaki sigortalı araçlar sekizinci basamakta yer alan oranlardan indirim alacak. Birinci basamaktaki sigortalılar sigorta süreleri boyu üç veya daha fazla trafik kazasından kaynaklanan tazminat ödemesi alırsa prim indirimi ödemesinden faydalanamayacak. 

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN