Bakan Koca: Salgın kontrolümüz altında

Bakan Koca: Salgın kontrolümüz altında

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulu üyelerine Türkiye'nin koronavirüs mücadelesini anlattığı konuşmasında, pandeminin hiçbir döneminde vaka artış sayılarının kontrol dışına çıkmadığını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, pandemiyle mücadele sürecinde haziran ayından itibaren normalleşme sürecine geçildiğini belirterek, "Bu süreçte, insanlarımızın toplu olarak kullandığı parklar, plajlar, restoranlar, ibadethaneler gibi yerlerin tümü için rehberler hazırlayarak uyulması gereken kuralları belirledik. Zaman zaman tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de vaka sayısında artışlar görüldü. Ama bu artış, pandeminin hiçbir döneminde kontrolümüz dışına çıkmadı" dedi. 

Bakan Koca, dördüncüsü İstanbul'da bir otelde düzenlenen Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulu toplantısının açılış töreninde katılımcılara hitap etti.

Dördüncüsü düzenlenen toplantıya DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge ve Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdat Amrayev’in yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ile Macaristan’dan üst düzey temsilciler ve üye ülkelerin bilim kurulu üyeleri katıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Sağlık Bakanlığı Pandemi Bilim Kurulu üyeleri de toplantıda hazır bulundu.

Toplantının açılışında konuşan Bakan Koca, koronavirüs salgını ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “2020 senesini koronavirüs ile mücadeleyle geçiriyoruz. Salgın sadece sağlık değil hayatın birçok alanın etkilemiş durumda. Yeni bir hayata, yeni bir normale alışmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

"Salgının ilk günlerinde vakaların sık görüldüğü ülkelerle hava, kara ve deniz sınırlarımıza ilişkin tedbirlerimizi aldık" diyen Koca sözlerine şöyle devam etti:

"Diğer yandan kendi hazırlıklarımızı da gözden geçirdik. Sağlık çalışanlarımızın çalışma planlarını yeniledik. İlaç ve koruyucu malzemelerin tedarik sürecine ilişkin kapasitemizi gözden geçirdik. Üretim kapasitemizi arttırdık. Koruyucu ekipman, ilaç eksikliği yaşatmadık" 

"Aldığımız tüm karalarda oluşturduğumuz bilim kurulunun öneri ve tavsiyelerini göz önünde bulundurduk. Süreç boyunca kamuyu düzenli olarak bilgilendirdik. Haziran ayından itibaren normalleşme sürecine geçtik. Bu süreçte insanlarımızın toplu kullandığı parklar, plajlar, restoranlar, ibadethaneler gibi yerlerde uyulması gereken kuralların belirledik"

"SALGIN HİÇBİR ZAMAN KONTROLÜMÜZ DIŞINA ÇIKMADI"

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de zaman zaman koronavirüs vakalarında artış görüldüğünü söyleyen Bakan Koca, "Bu artış pandeminin hiçbir döneminde kontrolümüz dışına çıkmadı. Bu süreçte dijital sistemlerden faydalandık. HES uygulamamız ile hem halkımızın işlemlerini kolaylaştırdık, yaygın şekilde temaslı takibi yaptık" diye konuştu. 

Halen sahada 13 binden fazla filyasyon ekibinin aktif görev yapmakta olduğunu söyleyen Bakan Koca, "Bu ekipler en az 3 kişiden oluşuyor, tamamına araç tahsis ettik. Ülkemiz pandemi sürecinde güçlü sağlık altyapısı ve mesleğine kendini adamış fedakar sağlık çalışanları ile başarılı bir sınav vermektedir" ifadesinde bulundu.

"150'DEN FAZLA ÜLKEYE YARDIMDA BULUNDUK"

Maske, tulum, eldiven gibi başlıca koruyucu ekipmanlar yanında kullanılan bazı ilaçları ve solunum cihazlarının üretimini de yapıldığını ifade eden Bakan Koca, "Başta dost ve kardeş ülkeler olmak üzere 150 den fazla ülkeye katkı sağlayarak yardımlaşma örnekleri sergiledik. ‘Ülkemde ne varsa kardeşlerimizde de olacak’ anlayışı ile yerli kaynaklarımıza ürettiğimiz cihaz ve malzemeleri konsey üyesi ülkeler bedelsiz gönderdik. Gelene ihracat taleplerini kısa sürede de karşıladık” şeklinde konuştu.

Yerli aşı çalışmalarında insan deneyi aşamasına gelindiğini anlatan Bakan Koca, başka ülkelerle aşı çalışmaları konusundaki işbirliğinin de sürdürüldüğünü kaydetti.

"20121 DÜNYA SAĞLIK ÇALIŞANLARI GÜNÜ OLSUN"

Konuşmasında sağlık çalışanlarına teşekkür eden Bakan Koca, "İnsanlık açısından büyük bir dönem noktası olan, pandemi ile mücadelede gösterdikleri fedakarca çalışmalarla hepimizi takdirini kazanan, sağlık çalışanlarımıza sizlerin huzurunda hepsine şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Bakan Koca sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sağlık çalışanlarının bu fedakar çalışmalarını taçlandırmak adına 2021 yılının dünya genelinde ‘sağlık çalışanları yılı’ olmasına ilişkin teklifimizi dünya sağlık örgütüne de iletti. Bu teklifin Kasım ayında gerçekleştirilecek toplantıda kabul edilmesini temenni ediyorum"

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN