Bayram namazı evde kılınır mı? Ramazan Bayramı namazı tek başına kılınır mı? Bayram namazı evde nasıl kılınır?

Bayram namazı evde kılınır mı? Ramazan Bayramı namazı tek başına kılınır mı? Bayram namazı evde nasıl kılınır?

Ramazan Bayramı namazı evde nasıl kılınır? Bayram namazı evde kılınır mı? sorularının yanıtları vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Suudi Arabistan Başmüftüsü Al eş-Şeyh, Ramazan ayının başında yaptığı açıklamada corona virüs (koronavirüs) salgın hastalığı nedeniyle teravih ve bayram namazının evlerde kılınacağını dile getirmişti. Ramazan'ın sonlarına yaklaşırken bayram namazının evlerde kılınıp kılınmayacağı, kılınabiliyorsa tek başına mı yoksa cemaatle mi kılınmasının gerektiği konuları internette araştırılıyor. İşte detaylar...

'Ramazan Bayramı namazı evde kılınabilir mi?', 'Bayram namazı tek başına kılınır mı?', 'Bayram namazı evde nasıl kılınır?' sorularının yanıtlarına sayfamızda yer verdik. Ülkemizde, koronavirüs (corona virüs) salgın hastalığının yayılmasını engellemek için camiler bir süredir ibadete kapalı. İnanan vatandaşlar Ramazan ayında teravih namazlarını evlerinde eda ederken, yaklaşan Ramazan Bayramı namazının nasıl kılınacağı merak konusu oldu. Bayram namazının camide kılınıp kılınmayacağı dair alınan karara göz atmak için BURAYA tıklayın. Peki, 'evde bayram namazı kılınır mı?' Detayları KARAR.com okurları için derledik...

BAYRAM NAMAZI EVDE KILINIR MI?

Kur-an'ı Kerim 'de Ramazan Bayramı ile ilgili ayet şu şekildedir:

"(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur'an'ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah'ı yüceltmeniz (tekbirler getirmeniz) ve şükretmeniz içindir." (Bakara, 2/185).

Kur'an- Kerim'deki ilgili ayetlerden bayram namazının cemaatle kılınması gerektiği anlaşılmaktadır. Dolayısıyla cemaatle olmak kaydıyla evde veya herhangi bir mekanda bayram namazı kılınabilir.

BAYRAM NAMAZI TEK BAŞINA KILINIR MI?

Hayır, bayram namazı cemaatle kılınması gereken bir namazdır. Dolayısıyla bayram namazı tek başına eda edilemez. Cemaatle namaz kılmak için en az 3 kişi gerekmektedir.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazı, bayramın 1. günü sabah namazının ardından güneş doğduktan 45 dakika sonra kılınır.

Bayram namazı öncesi hatırlatmaların ardından müezzin kayyım nidada bulunarak namaz kılmak için camiye gelenleri nasıl niyet edecekleri konusunda yönlendirir.

Bayram namazının kılınışı: Birinci rekat

1) Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve "Niyet ettim Allah rızası için Ramazan Bayramı (ya da Kurban Bayramı) namazını kılmaya, uydum hazır olan imama" diye niyet eder.

2) İmam "Allahu Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de "Allahü Ekber" diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

3) Hem imam, hem de cemaat gizlice "Sübhaneke"yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:

1. tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice "Allahu Ekber" diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

2. tekbir: ikinci defa "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur.

Üçüncü Tekbir: Sonra yine "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

4) Bundan sonra imam, gizlice "Euzü Besmele", açıktan Fatiha ve bir sure okur. (Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)

5) Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır.

Bayram namazının kılınışı: İkinci rekat

6) İmam sessizce Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rekatta oldugu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır,.sonra da secdeler yapılarak oturulur.

7) Oturuşta. İmam ve cemaat, "Ettehiyyatü, Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena atina" duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur.

Her iki bayramın namazının kılınışı da bu şekildedir. Sadece niyeti değişiktir.

BAYRAM NAMAZI FARZ MIDIR, SÜNNET MİDİR?

Kendilerine cuma namazı farz olan kimselere, Ramazan ve Kurban Bayramı namazları vaciptir. Cuma namazı için lazım olan bütün şartlar, bayram namazları için de lazımdır. Bayram namazı için hutbe sünnettir ve namazdan sonradır. Hutbe okunmasa da bayram namazı geçerli sayılır. Fakat sünnet terk edilmiş olur.

Şaâfi mezhebinde bayram namazları sünnettir. Bir görüşe göre de farzdır. Ve İslamın şiarındandır. Cemaatle kılınması önceliklidir. Şâfi mezhebine göre Yalnız başına hutbesiz de kılınabilir.

Bayram namazları ikişer rekattır ve cemaatla beraber kılınır. Ezan ve kâmeti yoktur.

BAYRAMDA SÜNNET OLAN DAVRANIŞLAR NELER?

Bayram günlerinde erken kalkmak, yıkanmak, dişleri temizleyerek misvaklamak, güzel kokular sürünmek, elbiselerin en temiz ve güzelini giyinmek, Allah'ın nimetlerine şükür için sevinçli görünmek, rastladığı din kardeşlerine karşı güler yüzlü olmak, mümkün mertebe çok sadaka vermek, Bayram gecelerini ibadetle ihya etmek bayram adabındandır.

Ramazan Bayramı'nda namazdan evvel hurma gibi tatlı bir şey yiyerek camiye gitmek, Kurban Bayramı'nda ise namazdan evvel hiçbir şey yememek müstehapdır. Hatta Kurban kesecek kimsenin kestiği kurbanın etiyle yemeğe başlaması daha güzeldir. Bununla beraber namazdan evvel bir şeyler yenilecek olursa bunda bir beis yoktur.

Bayram günlerinde Müslümanların birbirlerini tebrik etmeleri, birbirleriyle müsafahada bulunarak hayır ve mağfiret duaları yapmaları yine bayram edebleri arasındadır. Ayrıca bayram hürmetine dargınlar barışmalı, birbirlerinde hakları olanlar o hakları birbirlerine helâl etmeli, dost ve akraba ziyaretleri yapılmalı, ailenin küçükleri ailenin büyüklerinin ziyaretine giderek ellerini öpüp hayır dualarını almalı, gönüllerini hoş etmelidir.

'Diyanet imsakiye 2020' ve tüm namaz vakitlerini NAMAZ VAKİTLERİ sayfamızdan öğrenebilir, RAMAZAN sayfamızdan ise bu aya özel haber, röportaj ve bilgilere ulaşabilirsiniz...

BAYRAM NAMAZI CAMİDE KILINACAK MI?

RAMAZAN BAYRAMI'NDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

RAMAZAN İLE İLGİLİ AYET VE HADİSLER

ORUCUN FARZLARI VE SÜNNETLERİ NELER?

TERAVİH NAMAZI EVDE NASIL KILINIR?

ŞEHR-İ RAMAZAN NE DEMEK?

İŞTE 2020 FİTRE MİKTARI

ZEKAT HESAPLAMA MODÜLÜ

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN