Davutoğlu: Bundan sonra bu şehre hançer gibi saplanan hiçbir eser yapılmayacak

Davutoğlu: Bundan sonra bu şehre hançer gibi saplanan hiçbir eser yapılmayacak

Başbakan Davutoğlu; "Bakanlarımıza en açık ve net talimatımız, bundan sonra bu şehre hançer gibi saplanan hiçbir eser yapılmayacak" dedi.

Başbakan Davutoğlu, İstanbul'da Süleymaniye Camisi'nde "Medeniyetimizin Mimarı Sinan'ı Anlamak" programında konuştu.

Davutoğlu, "Bundan sonra bu şehre hançer gibi saplanan hiçbir eser yapılmayacak" dedi. Başbakan şöyle konuştu:

İSTANBUL'U KORUMAKTAN DAHA AZİZ GÖREVİMİZ OLAMAZ

"İstanbul'u korumaktan daha aziz bir görev olamaz bize ve hepimizin en asli görevi, emanet olarak devraldığımız bu şehri gelecek nesillere en iyi şekilde bırakmaktır. Mimar Sinan'dan ders almış olsaydık, o çok zikrettiğimiz Mimar Sinan'ın aşkını, sevdasını gerçekten yürekten hissetmiş olsaydık, bu aziz şehre, bu aziz şehrin doğasına, dokusuna, tarihine uymayan eserler yapıp şirk koşmazdık."

'HEPİMİZ SORUMLUYUZ'

16-04/09/20160409_2_15403600_7487788.jpg

AÇIKÇA SÖYLÜYORUM

"Açık bir muhasebeyle söylüyorum, hepimiz sorumluyuz ve hep beraber bu Mimar Sinan gününde, Mimar Sinan'ın huzurunda, Mimarlar Günü'nde, başta mimarlar olmak üzere bütün meslek erbabına ve başta belediyeler olmak üzere bütün yerel yönetimlere ve başta Çevre ve Şehircilik Bakanımız olmak üzere bütün bakanlarımıza en açık ve net talimatımız, bundan sonra bu şehre hançer gibi saplanan hiçbir eser yapılmayacak. Şimdi bir muhasebe vaktidir arkadaşlar, hepimizin muhasebe vakti."

16-04/09/20160409_2_15403600_7487794.jpg

BU ŞEHRE İHANETTİR

"Eğer bir gemiyle İstanbul'a doğru yaklaşıyorsanız, bir tarafta Süleymaniye, diğer tarafta da Gökkafes denilen bir ucube yan yana durduğunda bizim nesil Mimar Sinan'dan hiç ders almamış diye insan üzülüyor, mahvoluyor. Tarihi Yarımada'ya şirk koşmak, o yarımadayı tahakküm eden ne eser varsa bu şehre ihanettir. Aynı şeyi Zeytinburnu kuleleri için de söylerim, diğer yapılar için de..."

İSTANBUL/AA

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN