AB tarihinde bir ilk: Sağ popülist partiler çoğunluğu ele geçiriyor

AB tarihinde bir ilk: Sağ popülist partiler çoğunluğu ele geçiriyor

Haziranda yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağ partilerin güçlenirken, geleneksel sol ve sağ partilerin kaybedenler arasında olacağı belirtiliyor. Avrupa Dış İlişkiler Konseyi tarafından hazırlanan rapora göre, AB tarihinde bir ilk gerçekleşerek Avusturya, Belçika, Fransa ve Hollanda'nın da aralarında bulunduğu dokuz üye ülkede, AB karşıtı sağcı popülistlerin birinci parti olarak çıkacağı değerlendiriliyor.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde, merkez siyasi partilerin, siyasi uçlardaki partilere önemli ölçüde oy kaybetmesi bekleniyor.

Brüksel merkezli Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (ECFR) tarafından hazırlanan rapora göre, 6-9 Haziran'da yapılacak Avrupa seçimlerinde, Avusturya, Belçika, Fransa ve Hollanda'nın da aralarında bulunduğu dokuz üye ülkede, AB karşıtı sağcı popülistlerin birinci parti olarak çıkması öngörülüyor.

Araştırma, dokuz AB üyesi ülkede popülist partilerin ikinci veya üçüncü sırada yarışı tamamlayacaklarını belirtiyor.

Rapora göre, aşırı sağın yükselişi, Hıristiyan demokratlar, muhafazakarlar ve radikal aşırı sağdan oluşan bir koalisyonun, Avrupa Parlamentosu'nda çoğunluğu elde ederek AB politikasına yön verebileceğini gösteriyor.

Raporda, aşırı sağcı yeni koalisyonun, AB'nin iklim değişikliğiyle mücadeledeki iddialı eylemlerine karşı çıkabileceği ve bloğun yeşil dönüşümüne engel olabileceği uyarısı yapılıyor.

AB DIŞ POLİTİKA KARARLARI ALMAKTA ZORLANACAK

Avrupa Komisyonu ve AB Konseyi'nin dış politika kararları alma kabiliyeti, seçimlerden sonra aşırı sağın Avrupa Parlamentosu'nda iktidarı ele geçirmesiyle önemli ölçüde zayıflayabilir.

Raporda, aşırı sağcı grupların, Almanya, Fransa ve Romanya'da protestolara katılan çiftçi ve balıkçıların hoşnutsuzluğundan faydalanmaya çalıştığı belirtiliyor. Almanya'da aşırı sağ karşıtı protestoların kitlesel katılımına rağmen, aşırı sağcı yükselişin devam ettiği görülüyor.

Euronews'e konuşan ECFR raporunun ortak yazarı Dr. Kevin Cunningham, karşı gösterilerin oylama üzerinde sadece minimal bir etki yapacağını söyledi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, ana akım partilerin aşırı sağın yükselişini engelleyebileceğine inanırken, raporun yazarları bu bulguların merkez güçler için bir "uyandırma çağrısı" olması gerektiğini vurguluyor.

AVRUPA HALK PARTİSİ EN BÜYÜK GRUP OLMAYA DEVAM EDECEK

Seçimlerde, merkez siyasi partilerin siyasi uçlardaki partilere karşı önemli ölçüde oy kaybetmesi bekleniyor. Kimlik ve Demokrasi grubunun (ID) 40 sandalye kazanarak 98 üyeye ulaşması, Avrupa Muhafazakarları ve Reformistleri’nin de 18 sandalye kazanarak 85 üyeye çıkması öngörülüyor. Sol grubun da 6 sandalye kazanarak 44 üyeye ulaşması bekleniyor.

Merkez sağdaki Avrupa Halk Partisi (EPP), oy kaybetmesine rağmen en büyük grup olmaya devam ediyor, ancak merkezdeki ana akım partilerin desteğinde önemli düşüşler gözleniyor.

Rapor, sağ kanat koalisyonun AB'nin yeşil dönüşümünü durdurabileceğini ve Rusya yanlısı partilerin yeni parlamentoda temsil edilebileceğini belirtiyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN