BM Genel Kurulu, Güvenlik Konseyi'nin 2025-2026 dönemi için yeni geçici üyeleri seçti

BM Genel Kurulu, Güvenlik Konseyi'nin 2025-2026 dönemi için yeni geçici üyeleri seçti

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Somali, Pakistan, Panama, Yunanistan ve Danimarka'yı 2025-2026 dönemi için Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) daimi olmayan üyeleri olarak seçti.

Uluslararası barış ve güvenliğin korunmasında birincil sorumluluğa sahip olan Güvenlik Konseyi, her biri bir oy hakkına sahip 15 üyeden oluşuyor. Konseyin daimi olmayan on üyesi iki yıllık süre için görev yapar ve Genel Kurul tarafından seçilir.

2025-2026 dönemi için yeni geçici üyeler belirlendi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) 2025-2026 döneminde geçici üye olarak görev yapmak için Somali, Pakistan, Panama, Yunanistan ve Danimarka seçildi.

BMGK ÜYELERİ OLARAK GÖREV ALACAK

Üyeler, BM Genel Kurulu'nda düzenlenen seçimle göreve atandı. Somali 179, Pakistan 182, Panama 183, Yunanistan 182 ve Danimarka ise 184 oy ile oyların üçte ikisini alma kriterini yerine getirerek Ekvador, Japonya, Malta, Mozambik ve İsviçre'nin yerine seçildi.

Yeni üyeler, 1 Ocak 2025-31 Aralık 2026 arasında geçici BMGK üyeleri olarak görev alacak.

Pakistan daha önce 7 kere BMGK geçici üyesi olurken, Panama 5, Danimarka 4, Yunanistan 2 ve Somali de 1 kez geçici üye olarak görev yapmıştı

GEÇİCİ ÜYELERDEN 5'İ HER YIL YENİLENİYOR

Çin, Fransa, Rusya, İngiltere ve ABD'nin daimi üye olduğu BMGK'de 2 yıllığına seçilmiş 10 geçici üye görev alıyor. Geçici üyelerden 5'i her yıl yenileniyor.

Coğrafi dağılıma göre yapılan seçimlerde Afrika Grubu'na 2, Asya-Pasifik Grubu'na 1, Latin Amerika ve Karayipler Grubu'na 1 ve Doğu Avrupa Grubu'na 1 sandalye veriliyor.

BMGK'de geçici üye olabilmek için adayların oyların üçte ikisini alması gerekiyor. Bu da 193 üyeli Genel Kurul'dan 129 oya karşılık geliyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN