BM Raportörü'nden İsrailli bakana 'vize' tepkisi

BM Raportörü'nden İsrailli bakana 'vize' tepkisi

İsrail'e Gazze Şeridi'ndeki saldırıların durdurulması için çağrı yapılmaya devam ediliyor. BM Filistin Özel Raportörü Albanese, İsrail Dışişleri Bakanı Cohen'in BM'yi eleştirerek BM görevlilerine vize verilmeyeceğini bildirmesi üzerine, bunun sadece ahlaki korkaklığı kanıtladığını söyledi.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları devam ederken hayatını kaybeden insanların sayısı 20 bini geçti. Dünyadan saldırıların durması için tepki ve çağrılar gelmeye devam ediyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, İsrail'in BM görevlilerine vize verilmeyeceğine ilişkin açıklamasına karşılık, "BM'ye yönelik temelsiz saldırılar sadece ahlaki korkaklığı kanıtlıyor" yorumunu yaptı.

'BM HESAP SORMALI'

Albanese, X (eski adıyla Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda, İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen'in BM'nin çalışanlarından birinin vize başvurusunun reddedildiği ve bir diğer çalışanın da oturumunun uzatılmadığını açıkladığı paylaşımını alıntıladı.

1kapak-002.jpg

Albanese, bu paylaşıma karşılık, "BM'ye yönelik temelsiz saldırılar sadece ahlaki korkaklığı kanıtlıyor. BM'nin İsrail'in Filistin'in topraklarını sömürgeleştirmesi ve Filistinlileri zorla yerinden etmesi de dahil olmak üzere uluslararası hukuk ihlalleri konusunda onlarca yıldır cezasız kalması nedeniyle otoritesi zayıflamıştır. BM, itibarını ve misyonunu kurtarmak istiyorsa İsrail'den hesap sormalıdır" dedi.

ÖZGÜRLÜK İÇİN ATEŞKES ÇAĞRISI

Albanese, 'herkes özgür olmadan, hiç kimsenin özgür olamayacağını' belirterek, bunun mümkün olabilmesi için de Gazze'de ateşkesin ilan edilmesi, İsrailli rehineler ile keyfi gözaltına alınan Filistinlilerin serbest bırakılması, sivillere tam koruma sağlanması, bölgede yeniden yapılandırılmaya gidilmesi, Filistinlilerin yurtlarına geri dönmesi, İsrail'in işgalini sonlandırması ve adaletin sağlanması gerektiğini söyledi.

ELİ COHEN: VİZE BAŞVURUSUNUN REDDİ İÇİN TALİMAT VERİLDİ

Cohen, 25 Aralık Pazartesi günü, X platformunda, BM Kadın Birimi (UN Women) çalışanlarından birinin İsrail'deki oturum izninin uzatılmaması, diğer bir çalışanınsa vize başvurusunun reddedilmesi yönünde talimat verdiğini duyurmuştu. BM'nin 7 Ekim'den bu yana tutumunu 'uluslararası toplumun yüzünde kara bir leke olarak' tanımlayan Cohen, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres başta olmak üzere İnsan Hakları Komiseri ve diğer BM Kadın Birimi çalışanlarının Hamas lehine çalışmalar yürüttüğünü savunmuştu.

Cohen, Guterres'in savaş suçlarına ve insanlık dışı suçlara meşruiyet kazandırdığı, İnsan Hakları Komiseri'nin belgelenmemiş kanlı komploları yayımladığı, BM Kadın Birimi'nin ise ülkede İsrailli kadınlara karşı işlendiği iddia edilen tecavüz vakalarını görmezden geldiği suçlamasında bulunmuştu. "Hamas'ın propagandasıyla işbirliği yapanlarla çalışmayı durduracağız" diyen Cohen, BM'yi iki yüzlülükle suçlamıştı.

Filistin topraklarına geçmek isteyen uluslararası örgüt çalışanlarının önce İsrail'den vize alması gerekirken, İsrail'in bu konudaki kararından vazgeçmemesi durumunda BM görevlilerinin Filistin'e geçmesi mümkün olmayacak.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN