Gazze kaderine terk ediliyor: 9 Batı ülkesi BM'ye yardımları kesti

Gazze kaderine terk ediliyor: 9 Batı ülkesi BM'ye yardımları kesti

Birleşmiş Milletler çalışanlarının 7 Ekim olaylarına karıştığı iddiası tartışma yaratırken; ABD, Avustralya, İtalya, Kanada, Finlandiya, İngiltere, İsviçre, Almanya ve Hollanda, BM'ye yardımları durdurdu. BM Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, bu ülkelerin "soykırıma yardımcı olduklarını" söyledi.

İGazze Şeridi’nde yardım faaliyeti yürüten Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) bünyesindeki bazı çalışanların İsrail’e yönelik “7 Ekim” saldırılarına karıştığı iddiası dünya gündeminden düşmüyor.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, yaptığı yazılı açıklamada, Başkan Antonio Guterres’in iddia karşısında dehşete düştüğünü ifade etti. Dujarric, Guterres’in UNRWA Genel Komiseri Philip Lazzarini’den bu konuyu hızla soruşturmasını ve 7 Ekim’deki olaylara veya başka herhangi bir suça karıştığı tespit edilen tüm UNRWA çalışanlarının derhal işine son verilmesini, gerekirse yasal yollara yönlendirilmesini talep ettiğini duyurdu.

ABD

İddiaların ardından pek çok ülke UNRWA' yardımlarına son verdiğini açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “ABD, 12 UNRWA çalışanının 7 Ekim’de İsrail’e yönelik saldırılara karışmış olabileceği iddialarından son derece rahatsız. Biz bu iddiaları ve Birleşmiş Milletler’in bu iddiaları ele almak için attığı adımları incelerken, Dışişleri Bakanlığı UNRWA’ya sağlanan ek finansmanı geçici olarak durdurdu” ifadeleri kullanıldı.

KANADA

Kanada Uluslararası Kalkınma Bakanı Ahmed Hussen, söz konusu iddianın ardından yaptığı açıklamada, Kanada’nın UNRWA’ya yardımını askıya aldığını duyurdu. Bakan Hussen, BM’nin soruşturması tamamlanana kadar Kanada’nın Gazze’deki Filistinlilere diğer kuruluşlar aracılığıyla insani yardım aktaracağını söyledi.

İTALYA

İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İtalya hükümetinin UNRWA’ya finansmanı durduğunu açıklayarak, “Müttefik ülkeler de benzer karar aldı. İsrail’in güvenliğini koruyarak, Filistin halkına insani yardım sağlamaya kararlıyız” ifadelerini kullandı.

İNGİLTERE

İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da UNRWA’ya sağlanacak finansmanın geçici olarak durdurulduğu bildirildi. Açıklamada, “Gazze’de çaresizce bekleyen insanlara insani yardım ulaştırılması konusunda kararlılığımızı sürdürüyoruz" ifadelerine yer verildi.

AVUSTRALYA

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong ise Avustralya’nın UNRWA’ya finansmanı durdurma konusunda diğer ülkelere katılacağını belirterek, “Avustralya, soruşturma konusunda UNRWA ile yakın iş birliği içinde olacak ve uluslararası ortaklarıyla istişarede bulunacak. Bunu yaparken yakın zamanda açıklanan fonun ödemesini geçici olarak duraklatacağız” dedi.

FİNLANDİYA

Finlandiya Dış Ticaret ve Kalkınma Bakanı Ville Tavio da açıklamasında, “Finlandiya, UNRWA’ya sağlanan finansmanı geçici olarak durduracak ve bağımsız soruşturmanın sonucunu takip edecek” ifadelerini kullandı.

İSVİÇRE

İsviçre Dışişleri Bakanlığı da, UNRWA’ya bu yıl yapılması planlanan finansal yardıma ilişkin olumlu ya da olumsuz bir karar alınmayacağını açıkladı.

ALMANYA

Almanya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da, "Almanya, soruşturma bitene kadar diğer donör ülkelerle koordinasyon içinde Gazze'deki UNRWA için geçici olarak yeni fonlar onaylamayacak. Zaten şu an için yeni taahhütlerde bulunmuyor" denildi.

HOLLANDA

Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, UNRWA çalışanlarının Hamas'a destek verdiği iddialarına ilişkin araştırmanın sonucunun beklendiği belirtildi. Açıklamada, suçlamaların ciddi olduğu ve araştırma sürecinde UNRWA'ya finansal desteğin askıya alındığı ifade edildi.

HAMAS: İSRAİL'E BOYUN EĞMEYİN

Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada ise UNRWA’ya yönelik iddialara tepki gösterilerek, "tehdit ve şantaja boyun eğmeme" çağrısında bulunuldu. Açıklamada, söz konusu UNRWA çalışanlarının 7 Ekim olaylarına karıştığına ilişkin iddiaların İsrail’in bilgilerine dayandığı vurgulanarak, “Siyonist düşmandan elde edilen bilgilere dayanılarak çalışanların sözleşmelerinin feshedilmesini şiddetle kınıyoruz. UNRWA’yı kararını derhal geri çekmeye ve uluslararası toplum tarafından kendisine verilen yetkiye uymaya çağırıyoruz. Ajans yönetimine Gazze Şeridi’nin tüm bölgelerinde derhal göreve dönme, siyonist baskılara boyun eğmeme çağrısında bulunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

BM: SOYKIRIMA YARDIMCI OLUYORSUNUZ

BM Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, yaşananların ardından yaptığı açıklamada, UNRWA'ya finansal desteğini durdurduğunu açıklayan ülkeleri "soykırıma yardımcı olmakla" suçladı.

Bu ülkelerin en kritik zamanda milyonlarca Filistinliyi toplu olarak cezalandırdığını belirten Albanese, bu ülkelerin Soykırım Sözleşmesi kapsamında yükümlülüklerini ihlal ettiklerini de kaydetti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN