Her altı meslekten birinde işgücü açığı var: Almanya'dan üçüncü ülkeler için 'Fırsat Kartı'

Her altı meslekten birinde işgücü açığı var: Almanya'dan üçüncü ülkeler için 'Fırsat Kartı'

Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre, ülkede her altı meslekten birinde kalifiye işgücü açığı var. Açık bulunan meslekler arasında otobüs şoförlüğü, yazılım meslekleri de yer alırken hükümet bir yasa tasarısı ile kalifiye işgücünün ülkeye göçünü kolaylaştırmayı hedefliyor. Üçüncü ülkelerden kişilerin ülkede iş aramak için ülkeye gelişini bir puanlama sistemine dayanan "Fırsat Kartı" ile mümkün hale getirmeyi planlayan hükümetin tasarıyı en erken 1 Aralık'ta yürürlüğe koyması bekleniyor.

Almanya'da Federal İstihdam Dairesi, meslek dalları üzerinde bir araştırma yaptı. Bu araştırmaya göre ülkede her altı meslek dalında birinde kalifiye işgücü açığı ortaya çıktığı belirlendi. Ajansın yaptığı açıklamaya göre, geçen yıl araştırma kapsamına alınan yaklaşık bin 200 meslekten 200'ünde eleman sıkıntısı yaşanıyor. Bu da bir önceki yıla göre, var olanlara 58 yeni meslek dalı eklendiğini ortaya koyuyor.

İŞGÜCÜ AÇIĞI BULUNAN MESLEKLER

DW Türkçe'de yer alan habere göre, ilgili çalışmaya göre kalifiye iş gücü açığı olan meslek dallarının başında yaşlı ve hasta bakımı, ağır vasıta şoförleri, tıbbi asistanlar, inşaat meslekleri, çocuk bakımı, motorlu taşıt teknolojisi ve yazılım meslekleri geliyor. Bir önceki yıl da, kalifiye eleman açığı yaşanan bu mesleklere ilave olarak 2022'de, otel ve gastronomi, metal yapı ve otobüs şoförü gibi meslek dalları da listeye eklenmiş oldu. Geçen yıl çalışacak eleman bulunamayan meslek dallarının yarısının bu alanlarda olduğu bildiriliyor.

Çalışma Ajansı'nın yaptığı araştırma, söz konusu meslek dallarında arz ve talebin neden birbirinden uzak olduğunu da açığa çıkarıyor. Federal İstihdam Dairesinde işsiz olarak kaydı bulunan kalifiye meslek sahiplerinden sadece yüzde 26'sı, geçen yıl personel sıkıntısı yaşanan meslek dallarında iş aradı.

KALİFİYE İŞGÜCÜ İÇİN "FIRSAT KARTI" PROJESİ

Almanya'da koalisyon hükümeti, bir yasa tasarısı ile kalifiye işgücünün ülkeye göçünü kolaylaştırmayı hedefliyor.

Avrupa Birliği (AB) haricindeki üçüncü ülkelerden kişilerin Almanya'da iş aramak için ülkeye gelişini bir puanlama sistemine dayanan "Fırsat Kartı" ile mümkün hale getirmeyi planlayan hükümet, muhalefet tarafından eleştiriliyor. Tasarıya göre mesleki deneyim ve niteliğe sahip yabancı vasıflı işçiler Almanya'ya gelebilecek.

Daha önce Federal Meclis'te görüşülen yasa tasarısının en erken 1 Aralık'ta yürürlüğe girmesi hedefleniyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN