İklim aktivistleri durmak bilmiyor: Yeni hedefleri Andy Warhol

İklim aktivistlerinin bu seferki hedefi, Andy Warhol’un tablosu oldu. İki iklim aktivisti, ülkenin fosil yakıt sübvansiyonları konusunda farkındalık yaratmak için Avustralya'nın Canberra kentindeki Avustralya Ulusal Galerisi'nde bulunan Andy Warhol serigrafi baskısının üzerini mavi mürekkeple karaladı.

İklim aktivistlerinin son hedefi, Andy Warhol'un "Campbell's Soup Cans" resimleri oldu. İki iklim aktivisti, ülkenin fosil yakıt sübvansiyonları konusunda farkındalık yaratmak için Avustralya'nın Canberra kentindeki Avustralya Ulusal Galerisi'nde bulunan Andy Warhol eserini hedef aldı. Aktivistler eserin üzerini mavi mürekkeple karaladı.

Protestonun sosyal medyada paylaşılan görüntü ve videolarında, iki aktivistin, çerçevelenmiş ve cam altında duran "Campbell's Soup I" adlı ünlü esere ellerini yapıştırmaya çalıştıkları görüldü.

AKTİVİSTLERDEN BİRİ 3 ÇOCUK ANNESİ

Canberra'daki protestoya katılan aktivistlerden birinin, Bonnie Cassen adında üç çocuk annesi bir kadın olduğu ifade edildi. Anne, Andy Warhol'un ikonik eserinde tüketim çılgınlığını resmettiğini söyledi.

Avucunu yapıştırırken kendisini ifade eden kadın, "Fosil yakıt şirketleri rekor karlar elde ederken, aileler çocukları için ilaç ve gıda arasında seçim yapmak zorunda kalıyor. Yine de hükümetimiz fosil yakıt endüstrisine dakikada 22 bin dolar sübvansiyon veriyor" dedi.

Sivil direniş örgütlerinden oluşan bir koalisyon olan A22 Network'ün bir parçası olan Stop Fossil Fuels Subsidies tarafından yapılan basın açıklamasında, protestonun amacının Avustralya hükümetinin doğalgaz ve kömür gibi sektörlere verdiği mali desteği sona erdirmek olduğu belirtildi. Dünyanın en büyük kömür ihracatçısı olan Avustralya, 2021 yılında elektriğinin yüzde 71'ini fosil yakıtlardan elde edildi.

İKLİM AKTİVİSTLERİ VE SANAT ESERLERİ

Protesto, iklim değişikliği aktivistlerinin Avrupa'nın çeşitli şehirlerindeki büyük galeri ve müzelerde gerçekleştirdikleri benzer eylemlerin ardından geldi. Eylemciler Johannes Vermeer'in İnci Küpeli Kız, Van Gogh'un Ayçiçekleri, Claude Monet'nin Meules ve Francisco Goya'nın The Clothed Maja ve The Naked Maja tabloları gibi ikonik eserlerin camlarına ya da çerçevelerine birtakım sıvılar atmış ya da ellerini yapıştırmışlardı.

Protestolarla ilgili video ve açıklamalarda, amaçlarının resim ve heykellere zarar vermek olmadığı, sadece kötüleşen iklim felaketlerinin nedenlerine karşı hükümetin harekete geçmediğinin altını çizmek olduğu belirtilmişti. İklim protestoları haziran sonunda başladı ve eylemlerin çoğu İngiltere'deki iklim aktivisti grubu Just Stop Oil tarafından gerçekleştirildi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN