İsrail'dan Gazze'ye hava saldırısı: Ordu alarma geçti, sirenler çalıyor

İsrail'dan Gazze'ye hava saldırısı: Ordu alarma geçti, sirenler çalıyor

İsrail, Gazze Şeridi'nde İslami Cihad Hareketine saldırı düzenledi. Saldırıda aralarında 5 yaşında bir çocuğun da bulunduğu 10 Filistinli hayatını kaybetti. Saldırı sonrası İsrail ordusu, yaklaşık 25 bin yedek askerini göreve çağırdı. Öte yandan Gazze'den de İsrail yönüne doğru roketler fırlatıldı. İsrail'in güneyi ve merkez bölgelerinde saldırı sirenleri çaldığı belirtildi.

İsrail güçlerinin, Filistin’in batısında yer alan Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırının bilançosu artıyor. Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, saldırı nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 10’a, yaralı sayısının ise 55’e yükseldiği belirtildi.

5139752.jpg

İsrail 25 bin yedek askeri göreve çağırdı

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne başlattığı saldırı kapsamında "Yüksek Komuta Odası" kurulduğunu, 25 bin kadar yedek askerin göreve çağrıldığını açıkladı. İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Savunma Bakanlığının kapsamlı bir şekilde yedek askerlerin göreve çağrılması yönündeki kararı onayladığı belirtildi.

Açıklamada, Savunma Bakanı Benny Gantz'ın, farklı birliklerden yaklaşık 25 bin yedek askerin göreve çağrılması yönünde orduya talimat verdiği kaydedildi.

Öte yandan İsrail Hava Kuvvetlerinin, Gazze Şeridi'ndeki Han Yunus kentinde "İslami Cihad Hareketine ait bir füze fırlatma mekanizmasının bulunduğu hedefi vurduğu" bilgisi paylaşıldı. Açıklamada, aynı noktadan başarısız bir füze fırlatma girişiminin yapıldığı ileri sürüldü.

5139840.jpg

Yüksek komuta odası kuruldu

İsrail Genelkurmay Başkanlığının orduya "olağanüstü durum" haline geçmesi emri verdiği ve bu çerçevede "Yüksek Komuta Odası" kurulduğu aktarıldı. Orduya bağlı özel kuvvetlerin ve topçu birliklerinin Gazze Şeridi içindeki İslami Cihad'a ait hedefleri vurduğu bildirildi. Haaretz gazetesine konuşan üst düzey askeri kaynak, Gazze'den saldırılara "bir karşılık beklediklerini" ve "operasyonun zaman alacağını" söyledi.

İsrail ordusu, gün içinde yaptığı açıklamasında ülkenin kuzeyindeki birliklerini ve zırhlı birliklerini Gazze sınırına kaydırdığını duyurmuştu.

5139809.jpg

Gazze'den roketler ateşlendi

İsrail ordusunun, 10 kişinin ölümüne neden olan abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları devam ederken, Gazze'den de İsrail yönüne doğru roketler fırlatıldı. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına karşılık kim tarafından fırlatıldığı bilinmeyen roketler Gazze'den İsrail'e doğru atıldı. Konuya dair İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in güneyi ve merkez bölgelerinde saldırı sirenleri çaldığı belirtildi. Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, Tel Aviv kentinde de sirenler çaldı.

5140241.jpg

İsrail, Gazze Şeridi'ni vurdu

İsrail ordusu, bugün abluka altındaki Gazze Şeridi'nde İslami Cihad Hareketine ait merkezleri vurduğunu açıkladı. Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda aralarında 5 yaşında bir çocuğun da bulunduğu 10 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 55 kişinin yaralandığı aktarıldı.

İslami Cihad Hareketi Sözcüsü Davud Şihab da Al Jazeera televizyon kanalına yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısında hareketin önde gelen isimlerinden Teysir el-Caberi'nin öldürüldüğünü duyurmuştu.

5140234.jpg

İslami cihad yöneticisinin gözaltına alınması gerilimi tırmandırdı

Bölgedeki gerilim İsrail ordusunun 1 Ağustos'ta işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentine düzenlediği baskınla arttı. İsrail askerleri, bu baskında Cenin'deki İslami Cihad yöneticisi Bessam Saadi'yi yaralayarak gözaltına almış, çıkan çatışmada bir Filistinli hayatını kaybetmişti.

İsrail ordusu, Saadi'nin gözaltına alınmasının ardından olası bir misilleme endişesiyle abluka altındaki Gazze çevresinde alarm seviyesini üst düzeye çıkarmıştı. Bu kapsamda ordu birlikleri, Gazze Şeridi çevresindeki Yahudi yerleşim bölgelerini birbirine bağlayan ana yolları kapatmış, Gazze semalarında onlarca insansız hava aracı uçurulmuştu.

Son 4 gündür devam eden süreçte Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı ve Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı da kapalı tutuluyordu.

5139850.jpg

BM'den Filistin ve İsrail'e gerginliği tırmandırmama çağrısı

BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland'ın işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki duruma ilişkin yaptığı açıklamada, "Filistinli ile İsrail arasında devam eden gerilimden derin endişe" duyduğunu belirterek, "Sivillere yönelik herhangi bir saldırının hiçbir gerekçesi olamaz." dedi. Özel Koordinatör Wennesland, Filistin ile İsrail arasında yaşanan, İsrail'in hava saldırısıyla başlayan, en son gerilimle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Wennesland açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Filistinli militanlar ile İsrail arasında bugün Gazze'de bir Filistin İslami Cihad liderinin hedeflenen öldürülmesi de dahil olmak üzere devam eden gerilimden derin endişe duyuyorum. Bu, son haftalarda işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde artan gerilimlerin ortasında gerçekleşiyor.“

Açıklamasında, “Son birkaç saat içinde, İsrail hava saldırılarında en az 10 Filistinlinin öldü. Bu saldırılarda beş yaşında bir çocuğun öldürüldüğüne dair haberler beni derinden üzdü. Sivillere yönelik herhangi bir saldırının hiçbir gerekçesi olamaz.“ diyen Wennesland, "Devam eden tırmanış çok tehlikelidir. Roketlerin fırlatılması derhal durdurulmalı ve gerginliğin tırmanmasını önlemek için tüm taraflara çağrıda bulunuyorum." dedi.

Wennesland, "BM, başta siviller olmak üzere yıkıcı sonuçlar doğuracak başka bir çatışmayı önlemek için ilgili herkesle görüştüğünü" belirtere, çatışmayı önleme sorumluluğunun taraflara ait olduğunun altını çizdi.

Dujarric: "Gazze'deki insani durum hakkında her zaman endişeliydik ve endişemiz devam ediyor"

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric de günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Gazze'deki insani durum hakkında her zaman endişeliydik ve endişe duymaya devam ediyoruz. Bugün olanlarla ilgili olarak, sahadaki meslektaşlarımızla temas halindeyiz ve ben sadece biraz açıklık getirmeye çalışıyorum." ifadelerini kullandı.

5140776.jpg

UNICEF: Gazze Şeridi'nde Filistinli kız öldü, bir erkek çocuk yaralandı

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Adele Khodr de İsrail'in saldırılarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamasında, “Bugün erken saatlerde artan şiddet olaylarında Gazze Şeridi'nde beş yaşındaki Filistinli bir kız öldürüldü ve en az bir erkek çocuk yaralandı.“ diyen Khodr, “Geçen yıl Gazze Şeridi'nde 11 günlük şiddet dalgasında 67 çocuk, İsrail'de iki çocuk öldürüldü“ hatırlatmasında bulundu.

Saldırıların çocuklar üzerindeki etkileri

Khodr açıklamasında şunları kaydetti:

“Çocuklar çok uzun süredir çok fazla şeye tanık oldular. Birçoğu şiddet, çatışma ve savaştan başka bir şey bilmedi. Çoğu, zihinsel sağlıkları üzerinde uzun vadeli psikososyal etkilerle yaşıyor.“

Çatışmanın tüm çocuklar üzerinde derin ve uzun süreli bir etkisi olduğunu belirten Khodr, "Tüm taraflar daha fazla şiddeti önlemek için mümkün olan her şeyi yapmalıdır. Başka bir çatışma sadece daha fazla acı ve keder getirecektir. Bu çatışmaya uzun süreli bir çözüm gerekiyor” ifadelerini kullandı.

5140749.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN