İsrail'in Gazze'ye saldırmasına tepki yağdı: Allah'ın laneti zalimlerin üzerine olsun

İsrail'in Gazze'ye saldırmasına tepki yağdı: Allah'ın laneti zalimlerin üzerine olsun

İsrail, dün gece Gazze Şeridi'ne hava saldırısı düzenledi. Saldırıya ilişkin açıklama yayınlayan Filistin Sağlık Bakanlığı, aralarında 5 yaşındaki bir kız çocuğu da olmak üzere en az 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 40 kişinin ise yaralandığını duyurdu. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş saldırıya "Allah'ın laneti zalimlerin üzerine olsun" şeklinde tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı ise saldırılar sonucunda sivillerin yaşamlarını kaybetmelerini kabul edilemez bulduğunu açıkladı.

İsrail, dün gece Gazze Şeridi'ne hava saldırısı düzenlediğini açıkladı. Filistin Sağlık Bakanlığı, saldırıda aralarında 5 yaşındaki bir kız çocuğu da olmak üzere en az 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 40 kişinin ise yaralandığını duyururken İsrail ordusu ise hava saldırısında en az 15 kişinin öldüğünü bildirdi.

Filistinli İslami Cihat Örgütü, Gazze’deki üst düzey komutanlardan Taiseer al-Jabari’nin hayatını kaybedenler arasında olduğunu açıkladı. İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, "Şafak" olarak isimlendirilen operasyon kapsamında, "Gazze Şeridi'nde İslami Cihad Hareketi kaynaklı tehditler karşısında ordunun Gazze'yi vurduğu" aktarıldı.

AFP'nin aktardığına göre İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları sonrası Filistin İslami Cihat Örgütü, İsrail yönüne doğru 100 roket fırlattı. İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in güneyi ve merkez bölgelerinde saldırı sirenleri çaldığı belirtildi. Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, Tel Aviv kentinde de sirenler çaldı. Açıklamada ayrıca, İsrail cephesinde de "özel durum" ilan edildiği belirtildi.

Diyanet işleri Başkanı Erbaş: Allah'ın laneti zalimlerin üzerine olsun

İsrail'in Filistin'e düzenlediği saldırılar kamuoyunda tepkiyle karşılanırken Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, sosyal medya hesabı üzerinden Gazze'ye düzenlenen saldırılar hakkında açıklamalarda bulundu.

"Allah’ın, meleklerin ve tüm masumların laneti, zalimlerin üzerine olsun" diyerek İsrail'i kınayan Erbaş, İsrail'i 'işgal devleti' olarak tanımlarken söz konusu ülkenin masum insanları hedef aldığını vurguladı.

Erbaş paylaşımında şunları söyledi:

"İşgal devleti İsrail Gazze’de bir kez daha çocukları ve masum insanları hedef almaya başlamıştır. Hukuk ve ahlaktan yoksun bu işgalci zihniyet ‘güvenlik’ politikası adı altında zulümlerini tüm dünyanın gözü önünde sürdürmeye devam ediyor. Filistinli kardeşlerimizi hedef alan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırıda vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Allah’ın, meleklerin ve tüm masumların laneti, zalimlerin üzerine olsun. Amin"

Dışişleri Bakanlığı: Sivillerin yaşamlarını kaybetmelerini kabul edilemez

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik hava saldırılarını şiddetle kınayarak olayların çatışma sarmalına dönüşmeden derhal sonlandırılması gereğini vurguladı. Bakanlık, İsrail'in Gazze Şeridi'nde düzenlediği hava saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Hava saldırılarının şiddetle kınandığı belirtilen açıklamada, "Saldırılarda çocuklar dahil, sivillerin yaşamlarını kaybetmelerini kabul edilemez buluyoruz. Saldırılar sonrasında bölgede yükselen gerginliği derin endişeyle karşılıyoruz. Söz konusu olayların yeni bir çatışma sarmalına dönüşmeden derhal sonlandırılması gereğini vurguluyor, itidal ve sağduyu çağrısı yapıyoruz." ifadesine yer verildi.

Karamollaoğlu: İsrail alçak saldırılarından vazgeçmiyor

Söz konusu saldırıya Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamaollaoğlu Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla tepki gösterdi. Karamollaoğlu şu ifadeleri kaydetti:

İsrail, alçak saldırılarından ve “anormal”liklerinden vazgeçmiyor! Katil İsrail’in saldırılarında şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Biz, Filistinli kardeşlerimizin yanında, İsrail terörünün de tam karşısında durmaya devam edeceğiz!

AK Partili Kurtulmuş: Uluslararası hukuku ayaklar altına alan bir devlet terörü

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ise İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıyı sosyal medya hesabı aracılığıyla kınadı.

Saldırıyı, "uluslararası hukuku ayaklar altına alan bir devlet terörü" şeklinde tanımlayan Kurtulmuş paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Siyonist İsrail güçlerinin abluka ve ambargo altındaki Gazze'ye gerçekleştirdiği, içlerinde çocukların da olduğu sivillerin vahşice katledildiği saldırıyı şiddetle lanetliyorum. Bu saldırı bölge ve dünya barışına karşı yapılmış alçak bir saldırı, uluslararası hukuku ayaklar altına alan bir devlet terörüdür. Dünyanın görmezden geldiği bu saldırıları durdurmak aslında insaf, vicdan ve adalet sahibi olması gereken uluslararası camianın en temel vazifesidir."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN